Rakip Baskiona’nın Son Durumu ve Teknik Analizi

Bu hafta bize sürekli ters gelen bir takım olan Baskonia’yı Ülker Arena’da konuk ediyoruz. Özellikle Vitoria’da oynanan maçlarda bizi genelde bozguna uğratan ( orada oynanan son 4 maçta ortalama 23 sayı fark yedik) İspanyol ekibi, kendi evinde aldığı sonuçları deplasmanlarda alamıyor.

 

Sezona harika bir giriş yapan Baskonia ilk 16 maçta 11-5 lik bir galibiyet oranı yakalarken, sonraki 8 maçta ise sadece 2 maç kazanabildi. Bunda en büyük etken savunmalarının düşmesi olarak söylenebilir. İlk 16 maçta ortalama 76,7 sayı yiyen rakibimiz son 8 maçta ise 86,2 sayı yer hale geldi.

 

Tempoyu arttırmaya ve kullanılan top sayılarını yukarı çekmeye çalışan bir basketbol oynuyorlar. Maç başına 64 civarında top kullanan Baskonia’nın,  bizim 58 top kullandığımız düşünüldüğünde tempoyu ne kadar çok sevdikleri anlaşılabiliyor. Bu tempoyu yapmalarında en önemli silahlarından biri ribaund iştahları. Maç başına 36,9 ile en çok ribaund alan ikinci takım Baskonia. Kazandıkları maçlarda bu rakam 39,3’a çıkıyor ki bu rakam ile ilk sıradalar. Kaybettikleri maçlarda bu rakam 34 lere iniyor.

 

Sezon başında F4 yapan kadrolarındaki çok oyuncuyu kaybetmeleri nedeniyle neredeyse baştan bir kadro kurdular. Shane Larkin, Andrea Bargnani, Johannes Voigtmann, Rodrigue Beoubois, Chase Budinger gibi oyuncuların yanında Efes’e kaptırdıkları coach’ları Perasovic’in yerine de Sito Alonso’yu transfet ettiler. Kadro değişmesine rağmen oynadıkları basketbolun değiştiğini söylemek zor.

 

Takımın en istikrarlı oyuncusu 3 numara pozisyonundaki atletik özellikleri ile tanıdığımız Adam Hanga. 24 maçın 23’ünde ilk beş başlayıp 28 dk sahada kalan Macar oyuncu 10,8 sayı, 4,8 ribaund ,  2,1 asist, 1,3 top çalma ile oyunun her alanında katkı veriyor . Hem defansif hem ofansif anlamda önemli bir oyuncu. Ceza atışları, fast break bitirişleri, ve potaya gidişleri ile rakiplerini zorluyor.

Yeni transferlerden Shane Larkin, takımın en çok süre alan (29,5 dk) en çok sayı atan (12,8) en çok asist yapan (6,1) oyuncusu. Bu sene Euroleague’de ilk senesini yaşayan Larkin, Baskonia’nın oynamak istediği basketbol için en doğru point guard. Yarı sahayı çok hızlı geçen, tüm takım gibi atletik özellikleri yüksek, potaya korkusuzca gidebilen bir skorer. Zayıf yönü şut istikrarı. Aslında bu konuda da takımla paralellik gösteriyor. Takım olarak tüm Euroleague içinde en kötü yüzdeye sahip takım Baskonia (%34).

Sezona harika bir giriş yapan Andrea Bargnani yaşağıdı sakatlığın ardından takımın birinci pivotu rolünü Alman oyuncu Voigtmann’a kaptırdı. Savunma konusundaki yumuşaklığı hücumda yetersiz kaldığı günlerde onun çekilmez bir oyuncu olmasına neden oluyor. Voigtmann ise Bargnani’nin tersine sertliği ile değer katıyor. Baskonia öncesinde sıradan bir oyuncudan öteye geçemeyen Alman pivot bu sene Baskonia’da kendini buldu. 7,7 ribaundunun yanında ürettiği 10,8 sayı ile 15,9 verimliliğe ulaşan oyuncu takımın en yüksek verimlilik sağlayan ismi.

Takımın bir diğer önemli isim de Fransız guard Beoubois. Çok tehlikeli bir şutör Beoubois, şutunu tutturduğu zaman büyük bela olabiliyor. Hızlı bir şut mekaniği var ve bu sayede savunulması oldukça zor. Bir saniyelik bir boşluk yakaladığı zaman kaldırıp atabiliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında rakibimizin reçetesi çok da gizli değil. Tempoyu düşürmeli, pozisyon sayısını azaltmalı, ribaundlara dikkat etmeli ve mümkün olduğu kadar potamızdan uzak tutup dış şuta yöneltmeliyiz. Hücum ribaundlarındaki başarımız sonuca direk etki edecek, hem ikinci şans sayıları bulmamıza imkan tanırken, hem de onların net bir savunma ribaundu sonrası tempoyu arttırma şanslarını düşürecek.

 

Zeljko Obradovic’in doğum gününün kutlanacağı akşamda, başarılı coach’un Fenerbahçe başındaki 200. galibiyetini alacağını düşünürsek maçın önemi iyice artıyor. Udoh’un oynayıp oynamayacağı son anda karar verilecek, onsuz pota altında zorlanabiliriz. Hem sıralama için hem de yukarda belirttiğim ekstra motivasyonlar nedeniyle takımın diğer oyuncularının Udoh’un açığını kapatıp , seyircinin de desteğiyle galibiyete uzanacağımız bir karşılaşma olmasını umuyorum.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir