Özveri

 

 

Zalgiris’in playoff umutlarının arttığı bir dönemde Kaunas deplasmanı yeterince zor değilmiş gibi üzerine önce Kostas ardından da Vesely’nin sakatlık haberleri içimde sıkıntı yaratmıştı. 4 numaradan bu kadar kuvvetli bir takıma birde Vesely olmadan deplasmanda dik durmak kolay olmayacaktı. Zorun kolay olması için özveri gerekiyordu ve takım bu özveri için hazırdı.

 

Maça hızlı başladık. Bennett beklenmedik şekilde aktif bir 9 dakika geçirdi sahada. Güzel bir 3 sayılık atış, iyi bir savunma, ardından iyi bir ribaund. Ama işte sonra al topu koş koş kalk 3 lüğü salla. NBA alışkanlığı bu. Zaman içinde geçecek ve hem takıma hem de Avrupa basketboluna alışacak O zaman seyretmesi keyifli olabilir. İlk çeyrek tam benim beklediğim ve istediğim gibi gitti. Onlar hızlı bir başlangıç yapmaya çalışırken biz ise temkinli ama dış atışa endeksli bir oyun oynamaya çalıştık. Başa baş giden ikinci çeyrek ile beraber devre 31-30 ev sahibi takım üstünlüğü ile geçildi. Yalnız bu arada Hem Bogdan hemde James Nunnally 3 er faul almış bense TV başında 2 numara yı geçtim 1 numarada Bobby ile kim oynayacak diye düşünürken. 3 ncü çeyrek başlaması ile Melih ben ölmedim daha dercesine alev aldı adeta. 4/4 3 saylık 2/2 serbest atış ve tam 14 sayı. Savunmada ki eksikliğini bu sayılar ile giderern Melih takımın da 3 ncü çeyrek sonunda 55-48 önde kalmasını sağladı. 3ncü çeyrekte Melih attı ama Udoh ta boş durmadı tuttu. 4ncü çeyreğin başlaması ile beraber 2 tane ard arda 3 sayılık yedik ve böylece Melih’in alevlerini adeta söndürdük. Fakat maçın devamında oyunumuz oynadık ve Bogdan,Udoh ve Bobby ‘nin üstün oyun zekaları ile çok zor maçı kolaya çevirdik.

 

Ekpe Udoh’a bir paragraf açmadan olmaz. İstatistik kağıdına baktığımda gözüme çarpan tek şey oldu 37.57. Evet yanlış okumadınız tam 37.57 sahada kalmış Udoh. Bunu yapabilmek fizik güç ve mental güç ister. 3 ncü çeyrek sonlarında bir ara molaya giderken Koç sordu “değiştireyim mi? “diye Udoh ise oynamaya devam etti. Özveri işte budur. Sporcu ruhu işte budur dedim içimden. Maç sonu röportajında ise ona sorulan “sen amma iyi pas yapıyormuşsun” yorumuna da “ben her zaman iyi pas yapıyordum, Obra da bunu keşfetti bende evimi bulmuş oldum” dedi. 16 sayı 7 ribaund 5 assist 4 blok, 27 verimlilik puanı ve oyunda kalınan 37.57. Tek denecek şey var “SAYGI”.

Kostas’ın yokluğu assist olarak zorlarmı takımı diye düşünürken maçı 22 assist ile bitirmemiz ve bunlardan 9 tanesinin  Bobby ‘den gelmesi takım oyununun ne demek olduğunu anlamak isteyenlere bir ders adeta. Sayı peşindekoçmayı ne kadar sevdiğini bildiğimiz bu “sokak basketbolcusu” bize adeta takım oyunu da oynarım yeter ki bana nerde ihtiyaç olduğunu söyleyin demek istiyordu. Ayrıca Bogdan’ın 7 top çalması da efsane istatistikler arasına girmiştir. Ribaundlarda 32-27 gibi geride olmamız gayet doğal Vesely siz bir maçta Jankunas, Lima, Motum gibi sert adamlardan ribaund almak kolay iş değil. 12/28 gibi bir 3 sayılık yüzdesi tutturduk ama Melih’in 4/4 çıkartırsak 8/24 yapar takımın kalanı ki işte Kostas’ı arayacağımız bir başka nokta. 1 numara da bir tek Bobby’nin olduğu bir maçta 10 top çalma ve sadece 9 top kaybı bence harika. Bir takdir de Kalinic’e lazım yalnız. İstatistik kağıdında belki çok yer edinmedi kendine ama sahada 30 dakika kaldı ve gerçek savaşçı nasıl olur bize bunu gösterdi. Kendinden uzun ve cüsseli oyuncular ile oynuyor 2 maçtır ama asla geri adım atmıyor, zaten bunun için geldi buraya.

 

Önümüzde zor maçlar var yine. Bence Kostas’ın yokluğu bir şekilde halledilecek gibi. Ama bundan sonra başka sakatlık olmamalı. Dün akşam Zalgiris yerine daha kabiliyetli oyunculardan kurulu bir takım olsaydı çok daha fazla zorlanırdık. Ve önümüzde çok daha zorlu takımlar olacak. Takımın içinden çözülecektir bu problem. Umalım ki playoff ların sonlarına doğru yetişsin Kostas yoksa bize ön alan baskısı yapan herkesin karşısında ecel terleri dökmeye devam ederiz.

 

Playoff lar öncesi ilk hedefi tutturduk gibi. İlk 4 teki yerimizi kaybetmemiz için kalan 6 maçta çok kötü bir performans göstermemiz lazım. Ben böyle bir şeyin olacağına pek şans tanımıyorum zira bu kadar özverili olan oyuncular bu kadar akıllı bir koç ile aksini beklemek doğru olmaz. Önümüzdeki hafta Baskonia ile içeride görülecek bir hesabımız var. Tribünlerin yine tıklım tıklım olması lazım ki onların bize kurduğu baksıyı kuralım. Ve şunu da unutmayalım halen ilk  2 için şansımız yok değil.

 

Sevgiyle Kalın,

Özveri” te bir düşünce

  1. okanbaytin diyor ki:

    Kostas’ın olmaması sadece baskıda top getirirken sıkışmamıza neden oldu. Top kayıplarımızın bu kadar az olduğu kaç karşılaşma oynadık bakmak lazım. İlk defa çaldığımız top adedi kaybettiğimiz top adedinden fazlaydı. Sadece top kayıpları değil asist sayısı da normalin üzerine çıktı. Bunun nedeni topun pg ın elinde çok kalmamasından kaynaklandı bence. Bobby de aldığı uyarı ile topun hareket etmesine özen göstererek hücumun daha iyi olmasını sağldı. Gigi’nin gününde olduğu bir maç olsaydı biz çok daha iyi hücum edebilirdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir