Ligin Formda Ekibi Zalgris Kaunas Deplasmanındayız..

Normal sezonun bitimine 7 hafta kala rakibimiz Zalgris Kaunas. Son dönemde çok daha iyi basketbol oynayıp aldığı iyi sonuçlarla play off potasına giren rakibimizi biraz yakından tanıyalım.

 

Son 5 maçında 4 galibiyet alan Litvanya ekibi (CSKA, Daçka, Barcelona ve Brose) her geçen gün yükselen bir grafik çiziyor. Sezona düşük bir bütçe ve iddialı olmayan bir kadro ile başlamış olmalarına rağmen Saras Jasikevicius’un takıma kazandırdığı savaşçı kimlik ile toplamda 10 galibiyete ulaşıp play off sırasındaki takımlarla aralarındaki farkı sadece 2 maça indirmeyi başardılar. Belki play off yapamayacaklar ama oynadıkları basketbol ile bir çok otoritenin takdiri kazanmış durumdalar.

 

10 kişilik bir rotasyonla oynuyor genelde Zalgris ve dakikaları dengeli dağıtıyorlar. Takımın en skorer oyuncusu tecrübeli Jankunas. 23 dk sahada kalan oyuncu 13 sayı ortalama ile oynuyor. 4 numaralı pozisyonda yer alan Jankunas, hem şutu, hem yüzü dönük oyunu, hem de ribaunt becerisi ile takımın en verimli oyuncusu aynı zamanda. Takımın en skorer ikinci oyuncusu yine 4 numarada yer alan Avustralyalı Brock Motum. Bu iki oyuncu da birbirinin çok benziyor,  her türlü eşleşmede problem yaşamayan ama savunmacısına problem yaratan oyuncular.

 

Takımın guard rotasyonu da en az 4 numara kadar etkili. Bogdan’ın Partizan’dan takım arkadaşı Fransız oyun kurucu Leo Westermann coach Sarunas Jasikevicius ile birlikte yıldız kategorisine yeniden yükseldi. Son dönemde yetişen bir çok Fransız point guard gibi o da çok yetenekli , saha görüşü , oyun zekası ve şut yeteneği üst seviyede bir oyuncu. Yaklaşık 25 dakika ile sahada en fazla o kalıyor ve takım organizasyonuna 5,1 asist ile katkı sağlıyor. Diğer bir point guard Sloven Kevin Pangos da takımın kilit parçalarından biri. Çoğu zaman birbirlerini yedeklemelerine rağmen kısa sürelerde aynı anda sahada yer aldıkları da oluyor.

 

Kısa rotasyonundaki diğer oyuncular ise Lukas Lekavicius, Renaldas Seubutis ve Edgaras Ulanovas. 94 doğumlu Lekavicius her geçen gün yıldız oyuncu olma yolunda ilerliyor. Genelde istikrarsız şutu olmasına rağmen özellikle geçen haftaki Brose deplasmanında alınan galibiyette 5/5 üçlük atıp sadece bir 2 sayılık atış kaçırmış ve 21 dk gibi kısa bir sürede 29 sayı üretmişti. Ulanovas ise daha çok kısa forvet pozisyonunda oynayıp tam bir görev adamı statüsünde rol üstleniyor. Diğer bir kısa oyuncu da tecrübeli guard Milaknis şutunu tutturduğu gün etkili olabilen skorerlerden.

Pivot pozisyonundan aslında çok da büyük beklentileri yok. Zaten çok iyi olan 4 numaralarını bazen beraber de oynatakar pivot dakikalarından çalıyorlar. 37 yaşına gelen Javtokas zaten neredeyse hiç süre almıyor. Augusto Lima yetenekleri sınırlı bir oyuncu olmasına rağmen atletik özellikleri ile ribaund ve blok tehdidi ile takımına katkı sağlıyor. Kavaliauskas da oyuna getirdiği sertlik ile bildiğimiz bir oyuncu.

 

Savunma ribaundlarında çok öne çıkan rakamları olmasa da hücum ribaundlarında etkili bir takım Kaunas. Ortalamada 11,5 hücum ribaunda alırlarken bunu kazandıkları maçlarda 12,6 ya kadar çıkarıyorlar ki bu istatistikte en iyi ikinci takım durumundalar. Hücum ribaundlarındaki bu istekleri onların rakiplerinin savunma ribaundlarında oldukça zorlanmasına neden oluyor. Rakiplerine en az savunma ribaundu aldıran takımlardan biriler.

 

Top çalma rakamlarında da tam tersi bir durum sözkonusu. 5 top çalma ile en az top çalan takımlar. Ancak rakiplerine çaldırdıkları  (özellikle kendi evlerinde oynadıkları maçlarda) 8 top ile bu istatistikte de en kötü takımlar. Bu durum aslında top kayıplarına da yansımış durumda. Kendi evlerinde 15,2 ile en çok top kaybı yapan ilk takımken rakiplerinin sadece 11,2 top kaybı yapmalarına sebebiyet veriyorlar.

Son bir rakam da serbest atış yüzdelerinden. %81,6 ile çizgiden en yüksek yüzdeyle atan takımlar.

 

Bu rakamlardan sonra maçın şifresi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Savunma ribaundlarına dikkat edip ikinci şans sayıları almalarına engel olmalı, ve zaten kötü oldukları top kayıplarında baskı ile onları daha çok top kaybına zorlamalıyız.

 

Kostas ve Vesely’nin oynamayacağını düşünürsek bizim için de oldukça zorlu geçecek bir karşılaşma olduğunu söyleyebiliriz. Yaşı iyice ilerleyen Dixon’ın sürelerini iyi ayarlayarak , Bogdan ve hatta Berk’in 1 numarada süre alacağı bir karşılaşma izliyor olabiliriz. Bu tarz eksiklerde genelde hiç beklenmedik çözümler bulabilen Obradovic’ten yeni bir sürpriz görürsek kimse de şaşırmamalı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir