Karşıyaka Diye Başlayıp Vesely Diye Biten Bir Yazı

Berbat bir son çeyrek oynayıp, maç sonu oynama konusunda çok iyi olduğumuzu düşündüğümüz bir sezonda çok sinir bozucu bir mağlubiyet aldık dün. Bir sürü şey geçti aklımdan o sırada yazımda yer vermek üzere. En çok takıldığım konu Dixon’ın savunmadaki vurdumduymazlığı idi. Özellikle son çeyrekte Kenan Sipahi karşısında bu kadar ezilmesini hiç içime sindiremedim.

Çok şey yazabilirim maç ile ilgili ama gece gelen haber ile Vesely’nin 6 hafta oynamayacağını öğrenmiş olmam bu yazacaklarımın tamamını anlamsız kıldı. Biz tam artık dinlenme ve iyileşme zamanı derken bu sakatlık bütün motivasyonu bozdu.

Antic sakatlandığında söylemiştim, bizim için tölere edilemeyecek iki oyuncu var:Udoh ve Vesely. Bu oyuncular sadece göze görünen atletik özellikleri, takım ruhu için öne çıkan karaktersel özellikleri, sayıları, ribaundları veya blokları değil vazgeçilmez olmalarının nedeni. Bence en önemlisi, bu sene savunmadaki başarımızda onların çabuk ayakları ile kısaların karşısında bile hiç zorlanmadan duruyor olmaları idi. Bol adam değişmeli savunmamazın en temel direği onlar.

Durumu bir özetleyelim. Vesely’nin aşil tendonunda kopma yok ama yırtık var. %20 oranında bir yırtık olduğu söyleniyor. 6 hafta civarında olmayacağı da. Playoff lar 12 Nisan’da başlıyor. Bugünden sonra 6 hafta 25 Nisan haftasına denk geliyor ki, playoff lar geçmiş oluyor. Eğer o tarihte sağlıklı bir şekilde dönerse ve biz de bir şekilde kendimizi F4 e atmış olabilirsek 3 haftalık bir süre kalıyor onun tekrar kendini toparlayabilmesi için. Eğer bir şekilde playoff lar öncesi kendini iyi hissedip oynamaya kalkar ve tendonu tamamen koparırsa o zaman Hickman’da olduğu gibi bir sene civarında bir süre onu kaybedebiliriz. Tamamen iyileşmeden sahalara dönmesi çok riskli.

Takımda uzun oyuncu olarak elimizde Udoh’un haricinde sadece Barış Hersek var. Antic ne zaman dönecek bilmiyorum. Döndüğünde de ne kadar verim verecek bu da soru işareti. Kalinic ve Datome’yi 4 numarada kullanabiliriz. Bir şekilde Barış, Kalinic ve Datome ile 4 numarada çok sıkıntı yaşamayabiliriz. Ancak Udoh nasıl dinlenecek. Udoh’un kenarda olduğu zamanlarda 5 numaraya Barış hariç kim geçecek. Barış geçse bile ya da Antic iyileşip o oynasa bile, bizim oyun düzenimizdeki Udoh&Vesely etkisini yaratmaları mümkün değil. Bazen biri bile yeterli olmazken ikisinin de sahada olmadığı anlarda özellikle savunmada bu açığı ne şekilde kapatacağız. Takım içindeki hiçbir uzunun, ki zaten Barış ve Antic den başka uzun yok, fiziksel özellikleri ve oyun karakterleri Vesely ve Udoh gibi değil.

Sonuçta Udoh’un max 33-35 dk sahada kalmasını sağlasak bile geri kalan 5-7 dk bizim her maçı kaybetmemize neden olabilir. Antic’in sakatlığında ortaya çıkan transfer yorumlarına çok da gerekli değil diye dönüş yapıyordum. Ancak şu an itibariyle bir transfer kaçınılmaz duruyor. Alacağımız oyuncu sadece savunmada bize katkı verse yeterli. Oynayacağı süre yaklaşık 2 ay, ve 2 aylığına bir oyuncuya vereceğimiz para 200K usd yi geçmeyecektir. Bir şekilde bu para bulunur, bulunmalı. EL şampiyonluğuna hiç bu kadar yaklaşmadık, hiç bu kadar kendimizi hazır hissetmedik. Ve böyle bir sezonda F4 dahi görmeden devre dışında kalmayı hiç kimsenin kabul edeceğini düşünmüyorum. (Bu yazdıklarımın hepsi anlamını kaybetti, NTV’nin haberine göre EL için transferi hakkımız yokmuş).

Bu saatten sonra önümüzde bizi bekleyen tek seçenek var. Playoff lara kadar Udoh’un sağlıklı bir şekilde kalması ve o maçlarda +35 dk süre alması.

 

 1. Mustafa Serif diyor ki:

  Bile bile lades … Herkes söyledi sezon başından beri uzun rotasyonu dar kaldı, sıkıntı olacak diye nitekim sakatladık Adam’ı sürekli oynatıp zorlamaktan..hem de pozisyon bile yokken ortada…yıpranmadan gidiyordu az Kalsın tendonu……hangi top EL Takım’ında böyle başarısız bir rotasyon ve takım kurgusu var? Böyle mi final veya şampiyonluk bekleniyor? Neden Kaliniç yerine yabancı Vesely yi yedekleyebilecek bir oyuncu alınmadı? Menajer para kazansın diye mi? Sürekli takımın başarısını Konuşuyoruz tamam bu çok güzel ama bu başarısızlığı da Konuşmak, bundan ders çıkarmak ve seneye artık ne kısa ne uzun rotasyonunda bu defa çuvallamamak gerekiyor…

 2. okanbaytin diyor ki:

  Öncelikle ortada henüz bir başarısızlık yok başarasızlıktan kasıt nedir? Takımda 8 yabancı var ve bir tanesi sadece EL de oynayabilecek durumda. 9. alınsa 2 kişi birden kadro dışı kalmak zorunda olacaktı. Kalinic transferi çok tartışılabilir. Bonservis ödenerek alınan tek oyuncumuz bu seneki. Normalde 3 numara için alınmakla birlikte ihtiyaç halinde 2-3-4 numaraları ve hatta 1 numaraları bile savunma yeteneğine sahip. Onun transferindeki öncelikli hedeflerden biri savunmada onu bir joker olarak kullanmaktı. Evet keşke hücumda da daha verimli olsaydı en azından Kızılyıldız günlerindeki kadar oynayabilseydi. Ancak şu da var, Bjelica da ikinci sezonunda verimini arttırdı, Bogdan da. Ki Bjelica İspanya günlerinde de hiçbir zaman bizdeki son senesi kadar verimli değildi. Sırp oyuncuların adaptasyon süreci maalesef uzun oluyor.
  Kadro planlamasına da değinmek lazım. Sezon başı kadroya göre elimizde 3 tane 5 oynayabilecek oyuncu (Antic, Udoh, Vesely) 5 tane de 4 oynayabilecek oyuncu (Barış, Vesely, Antic, Kalinic, Datome) varken kimse yanlış planlama yapmış diyemez. Ki üstelik Ömer Faruk opsiyonu da varken. Bu kadar varyasyonu yüksek ve her şeyi oynayabilen bir kadro kurulduğu için bırakın eleştirmeyi yapılacak tek şey takdir etmek olabilir. Hem Antic’in hem de Vesely nin sakatlıklarının aynı zamana denk gelmesi tabi ki işleri farklı bir boyuta taşıyor. Kimse bu kadar sakatlığı planlayamazdı. Tüm bu şansızlıklara rağmen Obradovic bu duruma da çözüm bulacaktır.
  Son olarak şunu söylemek lazım. Alınabilecek ekstra bir oyuncunun Vesely’nin eksikliğini kapatmasını beklemek biraz hayalcilik olabilir. Vesely çok özel bir oyuncu. Bu dönemde bu kadar tedirgin olmamızın sebebi de Vesely’nin bu takıma katkıları nedeniyle.

 3. Mustafa Serif diyor ki:

  Başarısızlık demedim, rotasyon başarısız. Rotasyonun yani takımın derinliğinin olması başarı şansını artırır ancak itham tersi durumda illaki Başarısızlık getirecektir diyemeyiz. Maccabi şampiyon olduğu sene bunun en güzel örneğini vermişti…Ancak uzun rotasyonumuzun EL için yetersiz olduğunu görmemiz ve bunu artık kabul etmemiz ve buna göre Alınacak her türlü sonuca hazır olmamız gerekiyor. Takım geçen sene oyun kurucu sıkıntısı Yaşadı bu sene ise uzun çünkü Kalinic transferi yerine bir uzun alınsaydı ya da Semih e biraz para verip takımda tutulsaydı bunları tartışmıyor olurduk. Kalinşc i iyi biliyorum ve zaman içinde takımda gerçek rolünü alacağını görüyorum ancak bu sene doğru sene olmadı maalesef… 4 ve 5 no ların alternatifsiz olması basketboldaki en büyük zaafiyet özellikle fiziksel mücadele ve Dolayısı ile yıpranmanın en çok olduğu 3 kulvarda mücadele ederken. Ömer Faruk çok genç ona güvenilerek veya ondan ciddi katkı bekleyerek yola çıkıldığını düşünmüyorum. Ona da haksızlık olur. Datome 4 diye alındıysa zaten baştan hata yapıldı…bu da söylendi gerçi..Adam 3-4 arası daha ziyade 3…Antiç in Rolü belli, o zaman ribaund, mücadele, sayı vs içerde kim kalıyor iki kişi Udoh ve Vesely, biri 5 diğeri 4 numara nerde yedekleri? Madrid e bakalım, CSK ya OLY ye, Barça ya ve 4 ve 5 no larını sayalım…biz eksik kalıyoruz çok net…Vesely ve Udoh a da yazık sürekli 30 dk ve üstü oynamaktan yıprandılar hem de kolay grupta.. Başarı gelir mi gelir ama takım çok yıprandı…özellikle iki uzunumuz…durum bundan ibaret…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir