Obradovic ve Takıma Haksızlık Yapmıyor Muyuz?

Bugün daha önce bir kaç kez gündem olan bir konu hakkında yazmak istiyorum. Kendi sahamızda oynadığımız Türkiye Ligi maçlarında salonun doluluk oranı maalesef rahatsız edici boyutta. Bunu Obradovic de sürekli söylüyor, yakınıyor. Basketbol seyirci ile daha güzel olan bir spor diğer spor dalları gibi. Ancak bir fark var ki, seyirci basketbolda çok daha aktif ve sonuca etki edebiliyor. Hem hakem üzerinde, hem rakip üzerinde hem de kendi takımımız üzerinde istediğimiz etkiyi yaratabilecek bir atmosfer oluşturabiliyoruz. Sahaya yakınlık, ses seviyesinin yüksekliği, oyunun içine daha çok girebilme gibi bir çok spor dalında çok da olmayan avantajlar var basketbolda. Bunu sürekli kullanıyor olmak ve sadece oyun gücümüzle değil taraftar gücümüzle de anılıyor olmak sanırım tüm Fenerbahçe’lilerin sahip olmak istediği bir özellik olacaktır.

Konuyu taraftarlar gözünde biraz başından alalım. Ülker Arena öncesinde herkesin dilinde bir salon talebi vardı. Abdi İpekçi ve Sinan Erdem kullanıldığı zamanlarda hem ulaşım problemleri hem giriş-çıkış sıkıntıları , hem de fiziksel yetersizlikler herkesin dilindeydi. Salon ihtiyacı çok net bir şekilde ortada duruyordu. Bunun üzerine Ülker Arena İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde çok değerli bir arazide inşa edilmeye başladı. Lokasyon avantajı haricinde salon bugüne kadar gördüğümüz en güzel salon olarak tamamlandı. Kapasitesi yeterli, scoreboard’u son teknoloji, yemek alternatifleri çeşitli, otopark işi son dakika gelenler hariç imkanlı, giriş çıkışları gayet kolay bir salon olarak hizmetimize açıldı.

Ancak bir basketbol seyircisi olarak ben ve benim gibi düşünün bir çok insanın, ilk zamanlarda bir başka şikayeti daha vardı ki, o da salonda istenilen taraftar profilinin yer almıyor olması. Bir kaç taraftar grubu salona gelip, hem karşılıklı atışıp, hem sahada oynanan oyunla alakalı olmayan şarkılar türküler söyleyip, futbol takımın yakın zamandaki rakipleri hakkında gereksiz tezahüratlarda bulunup, sürekli küfür eden bir seyirci topluluğu oluşturuyordu. Bu ben ve benim gibi bir çok insanın salona zevkle gitmesine engel oluyordu. Ne var ki artık onlar da salonumuzdan temizlendiler (küçük bir grup hariç ki, onlar da oldukça evrildiler).

Salon ve taraftar profili hakkındaki problemler çözüldü. Hatta taraftar profili her geçen gün, daha bilinçli , basketbolu bilen anlayan seven, nerede ne şekilde oyuna müdahale etmesini bilen bir hale gelmeye başladı.

Başka ne bahanemiz vardı salona gitmemek için. Başarı ve göze hoş gelen basketbol. Obradovic’in gelmesiyle birlikte bu sorun da tamamen ortadan kalktı. Obradovic’in bu takımı taşıdığı noktayı baştan anlatmaya gerek yok. Onunla beraber çok kaliteli oyuncuları izleme şansı yakaladık. Sadece para ile ikna olmayan oyuncular onunla çalışmak için bizi tercih ediyor. Bu oyuncular sadece kaliteli oyuncular değil aynı zamanda çok önemli profesyoneller olmaya başladı. Sadece yetenekli diye transferler yapılmıyor bu takıma. Obradovic&Gherardini ikilisi bu işin açık ara en iyi ekibi. Yapılan transferler sezon öncelerinde bir çok gereksiz ve bilgisiz insan tarafından eleştirililiyor ama bu eleştiriler sezon ortasına doğru birer birer ortadan yok oluyor. Eskiden sırf bu kalitede oyuncuları izlemek için salona gitmeye hazırken artık bir de bu yıldızların oluşturduğu harika takımlar izliyoruz. Obradovic’in 3.senesinde , Avrupa’nın en çekinilen, en büyük F4 adayı, şampiyonluk için en önemli favorilerinden biri olarak gösterilir hale gelmiş durumdayız.

Daha ne istiyoruz acaba. Harika bir salon, harika bir seyirci profili, harika oyunculardan kurulu bir takım, harika bir basketbol, dünyanın en iyi coach’u… Daha ne istiyoruz ben gerçekten anlamıyorum.

4500 adet kombine satıldı bu sene. 12000 kişilik salon için fena bir rakam değil, kesinlikle yeterli değil ama fena da değil. Dün akşam, Darüşşafaka Doğuş gibi gayet kaliteli bir EL takımıyla, Türkiye Ligi maçı oynuyoruz. Ki artık TBL deki takımların hiçbirisi küçümsenecek takımlar değil. Tamamı bizi işi hafife aldığımız her maçta yenebilir. 4 yenilgi aldı bu takım ve 2 maçı da son topta kazandı. Birçok otorite tarafından en kaliteli en zorlu ligi Türkiye Ligi. Ama tüm bunlara rağmen hala salon boş. Bırakın bilet alıp gelmeyi kombinesi olanlar maça gelmiyor ki bunların içinde benim de beraber kombine aldığım arkadaşlarım da var.

Takımdan sürekli başarı , iyi basketbol bekliyoruz. Biz ne yapıyoruz peki. Kombinemiz varken bile maça gitmiyoruz. Bende iki adet kombine var ve bir çok maçta maça götürecek birini bulmak için bir gün boyunca uğraşıyorum(oğlumun hafta içi geç saatte olan maçlara gelemiyor olması nedeniyle). Ama bir çok insan maça gelmiyor ve kombinesini de kimseye vermiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu takımı Obradovic’in de söylediği gibi bunu borçluyuz, bu kadar boş salona oynamayı haketmiyorlar.

Beni okuyan, okuduklarını arkadaşlarıyla paylaşabilecek olan herkese bir kez daha rica ediyorum. Seneler sonra Avrupa’nın bir spor dalında neredeyse en iyi takımına sahibiz, bunu başta Aziz Yıldırım ve sonrasında Obradovic&Gherardini ikilisine borçluyuz. Eğer Obradovic’i bu takımın başında çok daha uzun süre görmek istiyorsak biz de artık lütfen üzerimize düşeni yapalım. Şu salonu daha fazla dolduralım. Kombinelerimizi alalım, arkadaşlarımıza aldıralım. Trafikmiş, yoğunlukmuş bunları bahane etmeyelim. Bu takıma bunu borçluyuz ve şundan eminim ki Obradovic’in gittiği gün bu rüya bitecek. Biz de üzerimize düşeni yapıp onun emeğinin karşılığını verelim.

Bu hafta Malaga maçımız var, EL maçları nispeten daha dolu oluyor ama bu hafta lütfen kombinesi olan herkes ya maça gelsin ya da birilerine versin, kombinesi olmayanların da biletlerini alıp maça gelmelerini bekliyorum.

Bu takım bunu hakediyor.

 1. ADE diyor ki:

  Resmi teblig olarak algılıyorum 🙂
  Yazdıklarına %100 katılıyorum, keyif alan taraftar borclu takıma.. ama günlük hayat hep olmuyor maalesef.. yine de mesaj alındı..
  eline saglık 🙂

 2. DocRush diyor ki:

  Top 16 ‘da içerideki kalan maçlarımızın en önemlisi (hadi, Efes’i de sayalım) ; en önemli 2 maçın birisi bu Perşembe akşamı saat 21:00 itibarıyla Arena’da.
  Hazır NTVspor da yayınlamıyor; dolsun artık bu salon.
  Keyifli seyirler, herkese…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir