Top16 E Grubu Genel Görüşler ve Olası Sıralama

Heyecan gittikçe artıyor, bugün Top16 başlıyor. Oluşan grup dengesizliği nedeniyle bu sene beklentilerimiz çok yüksek. Yine herkes Top16 yı değil play off eşleşmesini ve F4’ü konuşmaya başladı. Açıkcası ben de bundan farklı düşünmüyorum. İşin göründüğünden çok daha zor olacağını biliyor olmama rağmen bu grupta ilk sıra hariç hiç bir sıra beni memnun etmez.

Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi F grubu bütün F4 adaylarını topladı. Bizim grupta F4 adayı olabilecek bizim haricimizde belki Pana ve Efes düşünülebilir ama karşı gruptan eşleşecekleri takımları düşündüğümüzde pek de şansları olmadığını söylemek çok zor olmasa gerek.

Bizim grupla ilgili de takımları biraz anlatmak için sizlere iyi bir basketbolsever olan arkadaşım, Jacko Namet’in yorumlarını paylaşmak istiyorum. Kırmızı font yazılar için kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Kızılyıldız

Patlamayı bu seneye saklayan Stefan Jovic önderliğinde , Branko Lazic ve Marko Simonovic de iyi bir performans gösterdi ilk turda. Benim adıma buraya ulaşmaları büyük bir başarı, Maç başına attıkları 21 tane 3 sayılığı %35 ile sokuyor olmaları onların buraya gelmelerinde bayağı etkili oldu. Birde tabii star seviyesine çıkmaya başlayan ve maç başı 7,4 assist yapan Jovic in üstün formu. Kendi evlerinde her zaman ciddi bir rakip hemen ikinic hafta onlarla evlerinde oynuyor olacağız aman dikkat diyelim. Sayı yükleri Maik Zirbes ve Quincy Miller üzerinde özellikle Zirbes beğendiğim bir oyuncu onu seyretmeye devam edeceğim. İlk 4 için aday değiller bence.

Geçen seneki pg ları Marcus Williams’ın cezasının bitmesi ve son olarak tanıdık bir isim Kinsey’in de kadroya eklenmesiyle bence hem uzun hem kısa rotasyonunda iyice genişlediler. Miller&Zirbes ikilisi ile oldukça üretken bir pota altına da sahipler. Bence sürpriz galibiyetler alacaklardır ama ilk dört için biraz da şansa ihtiyaçları var.

Efes

Herkesin çok beğendiği kadro beni o kadar da cezbetmedi aslında. Bütçelerine göre çok daha iyi bir oyun oynuyor olmalarını beklerdim. Hücumda Huertel ve Granger in eline bakan bir sistem kurmuş Koç İvkovic. Ellerinde gayet dengeli bir pota altı var, savunmacı ve güçlü Dunston ve atletik uzun Alex Tyus. Derrick Brown bence fazla bir varlık gösteremedi, Saric ise beklenen süper yıldız seviyesine çıkıp Euroleague i domine edemedi henüz. Geleceğin 2 süper yıldız adayı Cedi ve Furkan var ellerinde, bence bu iki oyuncuya daha fazla yer vermeleri lazım ki biraz da ruh olsun sahada. İlk 4 için kesinlikle adaylar ama oynadıkları oyun ile değil kadro kaliteleri ile.

Ben hala ne oynamak istediklerini anlamadım. Bazen Heurtel’in takımı oluyorlar, bazen düzen takımı. Ne istediklerine karar verirlerse belki bir üst seviyeye çıkabilirler. Kadro kalitesi aslında çok da zengin olmalarına rağmen bunu aldıkları sonuçlara yansıtamıyorlar. Tek eksikleri Diebler hariç güvenilir bir şutörlerinin olmaması.

Cedevita

Son 3 maçlarını kaybetmelerine rağmen TOP16 da yer bulmalarına kendileri bile şaşırmıştır herhalde. Bir zamanlar bizde oynamış olan ve benim gerçekten sevdiğim spektaküler smaçları ile hatırlayacağımı James White kadrolarında ve bu sene gayet iyi performans gösteriyor. İçeriden dışarıdan dengeli bir oyunları var ama hiç bir yerde parlak bir istatistikleri yok. Bu sene Arapovic kendini göstermeye başladı, ayrıca Milo Biran da bu sene bayağı iyi bir sene geçiriyor. Maç başı 10 tane hücum ribaundu yapmaları ilginç bir istatistik çok da hedefleri ilerlemeye yönelik olmayacaktır. İlk 8 için adaylarım arasında yoklar.

Bence grubun en zayıf takımı. Sadece Arapovic’i dikkatli izlemenizi öneriyorum. Büyük bir yıldız geliyor. Benim önümüzdeki sene kadromuzda görmeyi en çok istediğim oyuncu.

Kuban

Yılın sürprizi desem yanlış olmaz. 8-2 gibi bir skorla geldiler ki herhalde sezon başında kimse o grupta Barcelona yı geçebileceklerini düşünmezdi. Kuvvetli bir kadro yok ortada ama iyi bir takım oyunu var. Koç Bartzokas çok iyi iş çıkarttı ilk devresinde bu sezonun ama bakalım sertliğin artacağı ikince devrede aynı karşılığı verebilecekler mi? Malcolm Delaney gerçekten yüksek bir formda girdi sezona hem skor hmede assist yönünde çok güçlü gidiyor, yanına Efes ten tukaka gönderilen Draper da eklenince gayet iyi bir guard rotasynları oldu, BJK dan kendini EL ye atan Ryan Broekhoff %51 gibi bir 3 sayılık yüzdesi ile oynadı bana biraz korkutuc geldi bu sene. Maç başı kullandığı 4 tane 3 sayılıktan 2 tanesini sokuyor. Ama dikkat edelim bize ters bir adam. Victor Claver gibi benim beğendiğim, karakterli oyun yapısına sahip bir oyuncuları da var. Ve tabii içeride 2,16 lık dev Fesenko. Maç başı 75 sayı atarak buraya gelmiş olmaları nasıl bir savunma yaptıklarını gösteriyor. İçinde büyük yıldızlar barındırmayan uyumlu bir takım, sürprize devam edip ilk 4 e gireceklerini düşünüyorum.

Grubun en sert savunma takımı olarak dikkat çekiyorlar. Yıldız olmayan oyuncularla ile başlayıp herbirini kendi için ayrı yıldızlar haline getiren bir düzen içindeler. Tek problemleri maç başına yaptıkları 15,3 top kaybı.

Panathinaikos

Kağıt üzerindeki kadro kalitesini parkeye yansıtamadılar henüz, ama her zaman tehlikeli bir takım. İçeriden dışarıdan çok iyi oyuncuları var. 5 numarada Raduljica ve Kuzmic, 1 numarada Efsane Diamantidis in yanına Nick Calathes, skorer Amerikalı James Feldeine, Yaşlı kurtlar, Sasha Pavlovic ve Antonis Fotsis. Deli dolu James GIST i de unutursak ayıp olur. E peki bu takım neden iyi değil. Ben hayretler içerisinde seyrettim şimdilik onları ama vitesi arttıracaklarını düşünüyorum. Tehlikeli bir rakip kanımca. Grubu lider bitirmemiz önündeki tek engel onlar bana göre. Maç başı 21 assist gibi çılgın bir rakam var ortada. Sayıları bu kadar assist üzerinden bulan takımlar eninde sonunda başarıya ulaşırlar. Onları yıkacak yer ise ribaundlar. Maç başına sadece 33 ribaund alıyorlar ki bu çok düşük. İlk iki için bizimle beraber en büyük favori onlar bence.

İlk 6 maçta 4 mağlubiyet aldıktan sonra toparlanıp son 4 maçı da kazandılar. Bence alternatifli ve yetenekli kadroları var. Coach Djordjevic’in takıma iyice hakim olmasıyla daha iyi oynamaya başladılar. Jacko’ya katılıyorum, bu grupta bizi tehdit edebilecek en güçlü aday olarak duruyorlar.

Malaga

Neden bilmiyorum ama senelerdir bana çok sempatik gelir bu takım. Bu sene kadrolarında zaten olan Mindaugas Kuzminskas ın sazı eline alması ile başladı ama sezon ilerledikçe biraz yavaşladı. Guard rotasyonlarında ki Markovic, Nedovic ikilisinin iyi performansı ile bir yere geldiler bu sene. Beklenmedik 7-3 lük bir sonuç ile çıktılar gruplarından. Hele ki CSKA yı deplasmanda yenerek büyük sükse yaptılar. Yaşlı kurt Fran Vasquez halen iyi iş yaıyor takımda, maç başı attıkları 25 tane 3 sayılıktan sadece 8 tane isabet bulmaları onların belirleyicisi oluyor. Bana kalırsa 4ncü sıra için iyi bir aday olacaklar.

Sezona 5-5 de ile başlayıp büyük sükse yaptıktan sonra düşüşe geçtiler. Her zaman belirli bir seviyede oynayan ama bir sonraki seviyeye çıkamayan bir takım. Bence bunda en büyük etken coach Plaza’nın anlamsız tercihleri. Bazen maç içinde öyle hatalar yapıyor ki, yürüyen düzeni bozuyor. Markovic sakatlandıktan sonra yerine Nelson transferi ile hemen boşluğu doldurdular. Kuzminskas ve Nedovic çok formdalar. İkisi de seneye bu takımda kalmayacaklardır.

Darrüşafaka Doğuş

Geçen seneki bizim eskilerin hepsini toparladılar. Emir,Oğuz,Sehat,Semih. Yanlarına da iyi bir yerli rotasyonu kurdular ama bana kalırsa kadro derinlikleri yeterli değil. Maccabi nin komik formundan dolayı çıkabildiler gruptan. Hazetmediğim Harangody ve yumuşak karın Milko Bjelica skor yükünü taşımışlar. İçeride belkide EL nin en kaliteli ve bilgili 5 numarası Marcus Slaughter ı barınıdırıyorlar, guard rotasyonu ise çok beğendiğim reggie Redding , Jamont Lucas Gordon ve Ender Aslanda kurulu. Böyle bir rotasyonun maç başı 16 assistle oynaması hayal kırıklığı. Bana kalırsa ilk 4 için şansları yok.

Kadrosunun hakkını veremeyen takımlardan biri de Daçka. Onlarda hala rollerin dağılımı net değil. Wilbekin transferinden sonra aslında bir çeşitlilik kazanmış olmaları rağmen bence iyice düzenden çıktılar. Yetenekli bir oyuncu Wilbekin ama düzen oyuncusu değil. Üstelik takımın lideri olan Gordon’un bu rolünü almaya çalışıyor. İyi bir yönetim ve doğru paylaşılmış roller ile çok daha iyisini yapabilecek durumdalar.

Tüm bu açıklamaların ardından bu gruptaki sıralama için tahminim şu şekilde:

1) Fenerbahçe (11-3)

2) Panathinaikos (8-6)

3) Lokomotiv Kuban (8-6)

4) Efes (7-7)

Son sıra için Malaga ve Kızılyıldız da bir sürpriz yaparsa hiç şaşırmam.

Güzel ve keyifli maçların olacağı sonuçta bizim lider olacağımız 14 maç dileğiyle 🙂

 

 

 

Top16 E Grubu Genel Görüşler ve Olası Sıralama” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir