EL Normal Sezonun 2.Yarısı Başlıyor, Rakip Bayern Munich

Normal sezonun ilk beş maçı tamamladı ve takımımız bu zorlu grupta 4-1 ile lider olarak yer aldı. İkinci yarıda 3 deplasmana gidiyor olacağız. Bu 3 deplasmanın 3’ü de oldukça zorlu deplasmanlar olacak. Onlardan ilki bu hafta Bayern Münich .

Grubun en sürpriz sonuçlar alan takımı BM. İlk hafta bizi oldukça zorladıktan sonra , 2.hafta kendi sahalarında Khimki’yi etkili bir oyundan sonra yendiler. 3.Hafta yine kendi evlerinde Strasbourg’u da yenerek istikrarlarını devam ettirdiler. Ve grupta top16 için önemli bir aday olduklarını herkese gösterdiler. Ama asıl ciddiyetlerini bir sonraki hafta RM deplasmanında ispatladılar. Bütün maç önde gitmelerine rağmen son saniyede Jaycee Caroll’un üçlüğüne engel olamayıp çok trajik bir mağlubiyet aldılar. Son hafta ise kendi sahalarında yine oldukça büyük bir sürprize imza atıp Kızılyıldıza yenildiler ve ilk bölümü 2 galibiyet 3 mağlubiyet ile averajla 3.sırada tamamladılar.

Bu ilk bölümde takımda öne çıkan oyuncular Nihad Djedovic ile yeni transfer Alex Renfroe oldu. Djedovic bütün maçlara ilk beş başlayıp ortalama 30 dk sahada kalıp, 16,6 sayı, 3,2 asist ve 2,8 ribaund istatistikleri tutturdu. Üstelik 16,6 sayıyı, %61,3 iki sayı, %44 üç sayı ve %92 ,3 serbest atış yüzdeleri ile inanılmaz iyi şut isabetiyle yaptı. Onun yanında bana göre takım için daha etkili olan isim ise Renfroe oldu. O da 29,30dk sahada kalıp, 11,8 sayı, 4,4 asist ve 5,2 ribaund rakamlarına erişti. Bu iki oyuncuya Savanovic ve Bryant ve Thompson üçlüsü de destek oldu.

BM takımını sezon başında değerlendirirken savunmasının çok zayıf olduğu ve bu nedenle büyük sıkıntı yaşadıklarını söylemiştim. Ancak bizim maç ile başlayan ve ilk 3 maç boyunca devam eden sert savunma becerileri onlara çok değerli iki galibiyet olarak döndü. Bu üç maçta ortalama 65 sayıda tuttular rakiplerini. Bunu yaparken çarpıcı bir istatistik daha yakaladılar. Bu üç maçın ortalamasında rakiplerine maç başına sadece 5,6 top çalma şansı verirken, onları 16,3 top kaybına ittiler. Bu onlara yaklaşık 11 top fazla kullanma şansı verdi ki, ribaund sayıları olarak da rakiplerinden sadece 2 ribaund geride kaldılar.

Kaybettikleri iki maçta ise yedikleri sayı ortalaması birden 95,5 lara çıktı. Bununla beraber rakiplerden 5 ribaund daha az alıp, yaptırdıkları top kayıpları da 16,3 den 11,5 e indi. Üstelik kendi sahalarında yenildikleri Kızılyıldız maçında, sadece 3 top çalma yapabilirken, tam 14 top kaybı yaşadılar.

Asıl en ilginç rakam ise çeyrek sonuçlarında ortaya çıkıyor. Kaybettikleri 3 maçta da son çeyreğe önde girip son çeyrekte dağıldılar. Şu rakamlara bir bakın:

Fenerbahçe 3. Çeyrek Sonuç: 59-52 BM. Son Çeyrek: 22-8 FB. Maç Sonucu: 74-67 FB

Real Madrid 3. Çeyrek Sonuç: 81-73 BM. Son Çeyrek: 28-18 RM. Maç Sonucu: 101-99 RM

Kızılyıldız 3. Çeyrek Sonuç: 66-63 BM. Son Çeyrek: 27-13 KY. Maç Sonucu: 90-79 KY

Kazandıkları iki maçta da son çeyreklere önde girip bu sefer Khimki’ye 10-9, Strasbourg’a 22-14 üstünlük sağlayıp maçları kazandılar.

Kadro ve basketbol seviyesi olarak bizimle aynı kalitede olmamasına rağmen, sahasında Khimki’yi yenebilmiş, deplasmanda son ana kadar RM’e kafa tutabilmiş bir rakipten bahsediyoruz. Üstelik kendi sahalarında oldukça tutkulu bir taraftar grubu önünde oynuyorlar. Kesinlikle zor geçmesi muhtemel bir maç olacaktır. Oynayacağımız 3 deplasman maçının da zorlu olacağını düşünürsek, ve sonraki ikisinin daha kuvvetli rakipler olduğunu göz önüne alırsak, bu maçın önemi bizim açımızdan biraz daha artıyor. Bu maçı almamız durumunda, kendi sahamızda oynayacağımız iki maçı da galibiyetle tamamlayacağımızı düşünürsek, toplamda 7-3 olacak ve grupta son dört sırada yer alan RM dahil 4 takımla en kötü ihtimalle aynı sonuçta olup ikili averaj ile sıralamayı belirleyeceğiz. Aslında bu aşağıdaki 4 takımdan bizim için risk olup grubun üst sıralarına tırmanabilecek tek takım RM ve bu dediğim senaryo gerçekleşirse RM , bütün maçlarını kazansa bile ikili averajda ne olacağına bakılacak. Haliyle BM maçı bizim geri kalan maçlarda çok daha rahat olmamızı sağlayacaktır.

Maçın anahtarı bana göre Djedovic ve Renfroe’ya yapacağımız savunma ile, top kayıpları olacaktır. Biz zaten bir düzen içinde bir şekilde maçı kazanacak 75 leri sayılara ulaşabiliyoruz. Önemli olan rakibe yapacağımız savunma. Bu tutkulu seyircileri önünde çok fazla top çalmalarına ve haliyle hızlı ve kolay sayılara izin vermez ve tempoyu istediğimiz seviyede tutabilirsek maçı kazanma şansımız artacaktır.

BM İSTATİSTİKLERİ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir