Fenerbahçe’yi Bekleyen Zorluklar ve Riskler

Büyük uğraşlar ve sıkıntılar sonrasında 2015-2016 yılı kadrosu oluşturuldu. Transfer dönemi beklentilerden çok daha zorlu geçti. Belki de Obradovic’in yazdığı listelerdeki birinci tercihler hiç olmayıp hep ikinci ve üçüncü tercihlere gidilmek zorunda kalındı. Ülker’in isim sponsorluğunu çekmesinden sonra meydana gelen endişeler yönetimin yeterli bütçeyi sağlamasından sonra aslında kısmen yok oldu.Geçen sene tarihimizde ilk defa elde ettiğimiz F4 başarısının ardından Ülker ne kadar full sponsorluk vermese bile yönetimin takıma sahip çıkması, özellikle Obradovic ile 2 senelik uzatılan kontrattan sonra oldukça önemliydi. Transferler için gerekli para hazırdı ancak başka zorluklar bizi bekliyordu.

NBA ve Çin pazarı hem mevcut oyuncuları elimizde tutmak hem de yeni oyuncuları takıma katabilmek için en büyük engel olarak önümüzde duruyordu. Bir çok oyuncu, NBA’den kontrat almaya ya da alabilme ihtimaline karşı EL takımlarına hemen evet demiyor, bu da planlamayı çok zorlaştırıyor.

Geçen sene hem bizim hem de EL’in en değerli oyuncu seçilen Bjelica,  bir sene daha kalıcam demesine rağmen Minnesota’ya imza atınca takımın tüm dengesi ve oyun felsefesi değişmek zorunda kaldı. Eğer takımınızda Bjelica varsa düzeni ona göre kurmanız gayet normal. Hem uzun hem kısa oyuncu tercihlerinde Bjelica’nın varlığı belirleyici oluyor. Onun takımdan ayrılması ile iki senedir net bir pg olmadan oynanan kurgu değişmiş oldu.

Sloukas transferi bile oldukça zaman aldı. Takımın başında Obradovic olmasına, Gherardini gibi bir uzmanın transferlerle ilgileniyor olmasına ve kasanın da dolu olmasına rağmen bu transfer bile zaman aldı. Ardından yapılan yapılamayan tüm transferler hep emek ve zaman gerektirdi. Bu sırada kaçırdığımız veya tercih etmediğimiz transferler de oldu. Mesela geçen sene Nizhny’de çok iyi bir sezon geçiren Trey Thompkins 4 numara pozisyonu için oldukça iyi bir aday olarak duruyordu. Hem ribaund hem sayı gücü neredeyse Bjelica kadar iyi olan Thompkins sezon içinde ismi de geçmiş olmasına rağmen alınamadı.

Pg için uzunca zamandır beklenen Obradovic’in eski öğrencisi Nick Calathes de takıma dahil edilemedi. Belki de bu iki transfer Sloukas ve Datome yerine alınabilmiş olsaydı çok daha farklı bir rotasyona gidiyor olabilirdik.

O veya bu şekilde birbirini tamamlayan bir takım oluşturuldu. Fakat bu takımın yeni düzen ve sisteme uyum sağlaması için çok çalışılması gerekecek.

Bu sene bizim için en büyük tehlike de bu. Zaman. 7 yeni oyuncu transfer edildi. Sadece yeni oyuncular değil aslında, yeni bir düzen ve sistem de geldi takıma. Obradovic Panathinaikos döneminde oynadığı basketbola geri dönüyor. Ancak elinde Diamantidis, Spanoulis ve Calathes gibi pg lar yok. Kendini ispatlamak isteyen Sloukas ve bu seviyeleri 32 yaşında oynayacak olan Dixon , Obradovic’in istediği p&r ve p&p ile takım düzenlerini nasıl sağlayacak önemli bir soru işareti. Onlar bu işi başarabilecek olsalar bile tüm takımın buna alışması ne kadar zaman alacak.

Takımda bulunun oyuncuların neredeyse tamamı milli takımlar nedeniyle oldukça geç katılacaklar kadroya. Sloukas, Kenan, Dixon, Melih, Bogdan, Kalinic, Datome, Vesely, Barış ve Antic milli takımlarında olacaklar. Ve bu oyuncuların 6’sı yeni transfer.

Geçen seneyi göz önüne aldığımızda takımın oturması ve istediği basketbolu oynaması top16’yı bulmuştu. Ben bu sene de benzer ve belki daha uzunca bir süreye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Obradovic gibi bir ustanın olması biraz olsun içimi rahatlatıyor ama yine de sezon başı oldukça sıkıntılı geçebilir.

İşte burada büyük bir risk bizi bekliyor. Çünkü maalesef camiada ve çevrede eleştirmek için bekleyen bir dolu insan var. Her kötü sonuçta felaket senaryoları yazmaya hazırlar. Biz bilinçli taraftarlar olarak buna izin vermemeli ve sürekli takımın yanında olmalıyız.

Diğer bir risk de, milli takımlarda görev alacak oyuncuların tam sağlıklı dönebilmesi. Çok sık aralıklarla çok fazla maç yapacakları için fiziksel olarak çok yıpranacaklar. Bu süreçte bir sakatlık olması her takım için olduğu gibi bizim için de büyük risk. Umarım herhangi bir sakatlık olmadan tüm oyuncular takıma katılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir