Zorunlu Transfer : Barış Hersek

Şu bir gerçek ki, Obradovic’in mevcut takımda memnun olduğu tek bir Türk oyuncu yok. Aslında sorun daha büyük, Obradovic bence Türk sporcusunun spora bakış şeklinden memnun değil. Geçen sene bütçede olmasına, kontenjan da olmasına rağmen sadece 6 yabancı ile sezona başlamış, kadronun geri kalanını Türk oyunculardan kurmuş, Vesely, Bogdan, Goudelock, Hickman gibi 4 yabancı transferiyle birlikte , Semih, Can, Serhat gibi 3 de yerli oyuncu transfer etmişti. Sezon ortasında Zisis transferi yapılmış ve 7. yabancı sayısına ulaşılmıştı.

Bu sene ise takımdaki yabancı sayısı (yabancı kategorisindeki yabancı sayısı) 8 oldu. Bu 8 oyuncudan birine ,Türkiye Süper Ligi lisansı çıkmayacak. 7 oyuncudan da her hafta biri kadro dışında kalacak. Buna rağmen 8 yabancı + Dixon yani 9 yabancı ile sezona giriyoruz (Emir’in hala gideceğini varsayarak konuşuyorum). EL maçlarında sadece 3 Türk oyuncu kadroya girebilecek. Bunlardan ikisi büyük ihtimalle Kenan ve Melih olacak. Son aday da yeni transfer Barış Hersek olur diye düşünüyorum.

Yurtiçi maçlarında ise mecburen 6 yerli oyuncu kadroda olacak. Dixon, Kenan, Melih ve Barış ile birlikte iki oyuncu daha gerekli. Sanırım bu kontenjanı da Ömer Faruk ve bir diğer genç oyuncu ile dolduracaktır Obradovic.

Görüldüğü gibi tamamen yabancı oyuncu üzerine kurulmuş bir kadro var. Coach Türk oyunculardan artık çok bir şey beklemiyor bence. Bir tek Melih için hala ümidi olduğunu düşünüyorum. Onu bu sene de zorlamaya devam edecektir. Bu şartlar altında daha önce Dixon yazımda belirttiğim gibi mecburi bir iki Türk oyuncu transfer etmek zorundayız, STBL için. Ve maalesef gerçekten transfer edilebilecek çok oyuncu yok. Bana kalsa Tolga Geçim transferini yapardım ama yine dönüp işina başında Obradovic ve Gherardini varken , mutlaka bildikleri bir şey vardır deyip çok da fazla sorgulamıyorum.

Barış Hersek’in EL maçlarında dakika alacağını hiç düşünmüyorum. Yurtiçi maçlarda da yabancı sınırından mecburi dakikalar alacaktır.

Peki Barış’ı transfer ederken neler düşündü Obradovic. Barış atletik özellikleri olan bir 4 numara değil. Ki bence 4 numaradaki atletizm 5 numaradan daha önemli. Hızlı değil. Ayakları çabuk değil. Fundamental’i iyi değil. İyi bir ribaundcu değil. Açıkçası benim hoşlandığım tarzda bir oyuncu olmadığı da bu yazdıklarımdan net belli.

Uzun rotasyonundaki oyuncularımız Datome, Antic, Vesely, Udoh 4 lüsünden biri (en azından biri , Hickman döndükten sonra nasıl olur bilemiyorum) yurt içi maçlarda kadro dışında kalacak. Bu ismin Antic olma ihtimali fazla, ama maçtan maça değişkenlik gösterebilir, bazen Udoh da kadro dışında kalabilir. Genelde Datome ve Vesely sürekli kadroda olacaklardır diye düşünüyorum. Benim tahminim Antic daha çok 4 numarada olacaktır ve oyunda kaldığı sürelerde yanındaki partneri Vesely olacaktır. Antic’in olmadığı yurtiçi maçlarında Barış onun dakikalarını alacaktır. Bu da yaklaşık 10-15 dk civarında olur diye sanıyorum.

Tekrar gelelim sorumuza, Obradovic onu neden tercih etti. Bir kere oyun disiplini yüksek bir oyuncu Barış. Tüm kariyeri boyunca hep potansiyeli performansının üzerinde kalmıştı. Ne zamanki Ufuk Sarıca ile kendini daha değerli hissetmeye başladı işte o zaman performansı zirve yaptı. Şutlarını soktu, savunmada canla başla mücadele etti, saha görüşü düşük funtamentaline rağmen gayet iyi oldu. Bunlar onun Fenerbahçe’ye transferini sağlayan etmenlerdi. Ancak maalesef diyerek belirtiyorum ki, Obradovic’in yüksek gerilimli yönetiminde tekrar özgüven sorunları yaşayacağını ve Karşıyaka’daki performansını gösteremeyeceğini düşünüyorum. Özellikle bu kadar yüksek kapasiteli uzun rotasyonu içinde onun yapacağı hatalar onu hem taraftar hem de Obradovic nezdinde hızla puan kaybetmesine neden olacaktır. Sene sonunda da yine kendine klüp arama durumunda kalabilir. Umarım yanılırım.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir