Luigi Datome Bjelica’nın Boşluğunu Doldurabilecek Mi?

Özellikle bu sene Obradovic’in de etkisiyle gerçek potansiyelini ortaya koyup harika bir sezon geçiren Nemanja Bjelica , normal sezonun MVP’si de seçilip NBA’den (bence düşük olmakla birlikte) bir kontral alıp takımdan ayrıldı. Onun takıma katkısını geçen sene çok konuştuk. Onu çok özleyeceğiz.

Geçen sene 4 numara pozisyonunu neredeyse tek başına götürmüştü Nemanja. Onun da gitmesiyle orası tamamen boşaldı. Oraya yapılacak transferi de büyük bir sorumluluk bekliyor çünkü herkes gelen kişiden Nemanja’nın yaptıklarını bekleyecek. Bu nedenle Datome’nin işi oldukça zor.

Bir kere çok farklı bir oyuncu Datome. Bir çok yeteneği farklılık gösteriyor Nemanja’dan. Ondan Nemanja’nın yaptıklarını beklersek kimse mutlu olmaz. Zaten Obradovic’in yeni sisteminde böyle bir beklenti olmayacak. 4 numaradan beklenti bu sene değişecek. Datome zaten net bir 4 numara değil. 4 numara pozisyonun gerektirdiği sertlikte değil bir kere. Fizik olarak da kalıplı 4 numaralara karşı sıkıntı yaşayabilecek durumda. Ayrıca ribaund konusunda hem fiziksel hem zamanlama sorunları da yaşayabilir. İtiş kakıştan da çok hoşlandığı söylenemez. Bjelica gibi oyun kurmasını da beklemek çok doğru olmaz. Bunların hepsini bir kenara yazmak ve arada bir hatırlamak lazım. Bu kadar olumsuz şey varsa biz bu adamı niye aldık peki diyeceksiniz. Bir kere şunu söyleyelim , bunların hepsini yapan Bjelica gibi başka biri yok piyasada. Datome ise bunları yapamıyor olmasına rağmen başka bir dolu şeyi yapabiliyor. O pozisyonda oynayan biri için kendi şutunu yaratma konusunda çok üstün. Hem şut pozisyonunu yaratabiliyor hem de bunları gayet isabetli kullanabiliyor. Öyle topla bir pg gibi oynamıyor ama iki dripling üzerinden şutu bulabiliyor. Birçok görüşün aksine bence atletik özellikleri beyaz bir oyuncu için fena değil. Hiç beklenmedik anlarda beklenmedik çıkışlar yapabiliyor. Tam “rahat bir ribaund aldım” diyen savunma oyuncusunun altından geçip topu çember üzerinde tipleyebiliyor. Sırtı dönük çok oynamıyor çünkü genelde savunmacısı ondan daha iri ve daha güçlü, ama yüzü dönük çembere gidebiliyor.Bu gidişlerin rakibin kendisinden daha yavaş olması veya boş bir koridor bulması durumunda olduğunu söyleyelim. Çünkü genelde hızıyla rakibini geçmiyor, çabuk bir oyuncu da değil, topla arası gayet iyi ancak özellikle vücudunu araya koyup rakibin üzerine gitmeyi sevmiyor.   Skor gücü ortalama bir 4 numaradan çok fazla. Boyunun Bojan Bogdanovic kadar olduğunu düşünürsek aslında 3 numara olarak onu görmek kimseyi şaşırtmaz. Bir çok yoruma göre zaten Obradovic onu 3 numarada kullanabilir. Bir zamanlar ben de bunun olabileceğini düşünüyordum ama bu fikrimden vazgeçtim. Üstelik 4-5 pozisyonunda çok oyuncu olmasına rağmen bence Datome’yi 3 numarada pek görmeyeceğiz. Özellikle evvelki sene Kleiza’nın 4 numara dakikalarını fazlasıyla alıp Bjelica’nın süreleri azalmışken bile, elimizde doğru dürüst iki numara olmaması rağmen Obradovic, Emir ve Bojan’a çok fazla yüklenip,  Bjelica’yı çok rahat oynayabileceği 3 numarada(ki basketbol hayatının uzunca bir süresi 3 numara oynadı Bjelica) hiç kullanmıyordu. Obradovic bir oyuncuyu eğer kendi pozisyonunda değil de başka bir pozisyonda oynatacaksa bu hep bir üst numara oluyor. Yani 1’i 2’de , 4’ü 5’te gibi. O nedenle şu an 3 numara pozisyonumuzda kim olacağı belli olmamasına rağmen ben Datome’nin 3 numarada süre alacağını pek sanmıyorum. Savunmada bazı zaaflar yaşayacak olmasına rağmen hücumda bizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

NBA de geçirdiği sezonlar aslında onun fiziksel olarak daha güçlü hale gelmesini sağladı. NBA’e giderkenki fizik gücünden şu an daha iyi durumda. Ama yine de ona karşı sırtı dönük oynamak isteyen çok 4 numara olacaktır. Onun sahada olduğu dakikalarda 5 numarada Antic’i göreceğimizi pek sanmıyorum. Vesely ve Udoh ile onu tamamlayıp savunma sıkıntılarında 5 numara desteği alacağımızı düşünüyorum. Savunmada tek sıkıntısı güçlü ve sırtı dönük 4 numaraları savunmakta kalmıyor maalesef. Hızlı ayakları olup yüzü dönük oynayan oyuncuları da tutmakta sıkıntı yaşayacaktır. Maalesef çok çabuk bir oyuncu değil Datome. Zaten 3 numarada onu göremeyiz dememin en önemli sebebi bu. Bu yazdıklarımla savunmada onu gömmüş oluyorum aslında. Bir bakıma gerçek bu. Diğer taraftan pozisyon bilgisi ve doğru yerde olması sayesinde savunma avantajları yaratabiliyor. Yine de genel görüntüye baktığımız zaman savunma zaafları olan iyi bir hücum oyuncusu olarak görülüyor.

Datome, benim tahminim bu sene takımın sayı lideri olacaktır. Süre açısından da 25 dk nın altına düşebileceğini hiç sanmıyorum ki bu sene 4-5 pozisyonu Vesely hariç tamamen yenilendi ve hepsi Obradovic’in transferleri haline geldi. Bu oyuncular içinde Datome’nin hep birinci opsiyon olacağını düşünüyorum. Bjelica ve Goudelock gibi birebir oynayan oyunculardan artık takımda çok fazla yok. O nedenle skor ve oyun kurma sıkıntısı yaşadığımızda onun birebirlerine sıkça başvurabilir Obradovic.

Son cümle olarak benim takımımda görmek istediğim bir oyuncuydu. Umarım keyifle izleme şansımız olur.

LUIGI DATOME İSTATİSTİKLERİ 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir