F4 Rakiplerimiz.. Real Madrid Part1

Heyecanlı günler yaklaşıyor. Senelerdir beklediğimiz Final 4 için sayılı günler kaldı. En önemli hedefimizi gerçekleştirdik ama bu sene bize şunu gösterdi ki hedefin burada kalmasına gerek yok. Rakiplerimizi her şekilde her yerde yenebileceğimizi gördük ve herkese gösterdik. F4 takımlarından sadece yarı finalde karşılacağımız Real Madrid ile bugün kadar karşılaşmadık. Hatta Obradovic geldiği günden beri henüz Real Madrid ile hiç karşılaşmadık. Bu rağmen Real Madrid’i hem biz seyirciler hem de bizim teknik ekip tabi ki yakından tanıyor. Ben yine de elimden geldiğince size rakibimizi tanıtmaya zayıf ve güçlü yanlarını anlatmaya çalışacağım. Her zamanki gibi ilk olarak kadro yapısından başlamak istiyorum.

CSKA’dan sonra en güçlü kısa rotasyonuna sahip takim Real Madrid. Bu kısalara da point guard’lar ile başlayalım.

1 numara pozisyonunun birinci opsiyonu Sergio Llull. 2006 yılındı transfer olduğu Real Madrid’de 8. sezonunu geçiriyor 27 yaşındaki İspanyol. 2007 yılından beri de rotasyonun öne çıkan oyuncularından biri oldu.  Sürati ve çabukluğu ile RM basketbolunun önemli parçalarından biri. Bu kadar hızlı ve çabuk oynuyor olmasına rağmen tüm sezonun assist/top kaybı yüzdesi en yüksek oyuncu. Maç başına 5,8 asist yaparken sadece 0,8 top kaybı ile oynuyor. Bunun yanında %37,8 üç sayı, %52,6 iki sayı yüzdeleri tutturmuş durumda. Temponun artması onun verimliliğini de arttırıyor. Kendi şutunu yaratması ve korkusuzca potaya gidişlerinin yanında gerçekten çok iyi bir saha görüşü var. RM’in atlet oyuncularını sürekli ödüllendiriyor. Alev aldığı zaman durdurulması çok zor. Maça kötü başlasa bile maç içinde bir anda kendine gelip kaçırdığı 4 şutun ardından başarılı 5 şut atabiliyor.

Rudy Fernandez ile birlikte takımın en çok süre alan oyuncusu. 26-27 dk civarında sahada kalan Llull play off lar ile birlikte 31 dk civarında sahada kalıyor. Maçların zorlaşması ile aşağı düşen üçlük yüzdesini daha fazla saha içi atışlardaki yükselen yüzdesi ile kompanse ediyor. İlginç olan ise, bu kadar tecrübeli olan oyuncunun düşen serbest atış yüzdesi. Normal sezonda %90 larda olan başarısı play off larda %58 lere kadar gerilemiş durumda.

Onu savunurken mümkün olduğu kadar agresif olmak gerekiyor. Bir adım değil yarım adım bile geride olursanız anında şutu gönderiyor. Çok hızlı bir şut mekaniği var. Zaten takımda bu özellikte çok fazla oyuncu var. Şutunun çok kötü olduğu günler oluyor, ama özgüveni o kadar yüksek ki, denemekten vazgeçmiyor ve ilk şutu girdikten sonra artık “bu da mı girer” diyeceğiniz en zor şutları bile sokar hale geliyor. Savunmada ise çok aktif görünmemekle birlikte çok pas arası yapan bir oyuncu, neredeyse her maç en az bir top çalma yapıyor. Bu sevilerdeki pg lar arasında top çalması top kaybından fazla olan tek oyuncu o. Eğer RM oyuncularının topu çalmasına izin verirseniz gözünüzü kapatıp skor boarda rakibe sayıyı yazabilirsiniz.

Screen Shot 2015-05-07 at 09.41.59

Screen Shot 2015-05-07 at 09.42.15

 

Takımın diğer pg’ı yine büyük bir İspanyol yıldız Sergio Rodriguez. 2010 yılından beri RM forması giyiyor. Aslında oyun tarzı olarak Llull’a çok fazla benziyor. Ancak benim şahsi görüşüm ondan çok daha iyi saha görüşü var, çok daha imkansız şutları sokabilecek kadar yetenekli, bir anda arka arkaya 3 topu kullanacak kadar cesur. Teodosic&De Colo ikilisinden sonra belki de önce karar vermek çok zor, en inanılmaz pg ikilisi onlar Llull ile birlikte. Llull’a göre en önemli dezavantajı boyları neredeyse aynı olmasına rağmen fizik gücü çok daha az olması. Biraz güçlü fiziği olan pg lar karşısında çok eziliyor özellikle savunmada.

Son yıllarda Llull’un biraz daha arkasında kalmış olması onu genel olarak etkilemiş durumda. Pablo Laso daha önce onları daha çok birlikte kullanırken son zamanlarda aynı anda onları sahada tutmamaya çalışıyor. Bu da onun sürelerinin azalmasına neden oluyor. Efes maçlarında onun da üzerinde baskı olduğu zaman verimliliği çok düşmüştü. Yakın ve baskılı savunma onu zorluyor ve mücadeleden kaçırıyor. Ancak ne kadar rahat oynarsa o kadar verimliliği artıyor. Bu sezon en iyi performansını  Barcelonayı kendi sahalarında dağıtıp 24 sayı fark attıkları maçta sergilemişti. 23 sayı, 6 asist, 3 top çalmanın yanında %80 şut isabeti ile maçı tamamlamıştı.

Screen Shot 2015-05-07 at 10.14.52

Screen Shot 2015-05-07 at 10.15.07

SG pozisyonu da aşırı güçlü rakibimizin. Bu pozisyonda yine bana göre EL in en iyi oyuncusuna sahipler: Rudy Fernandez. 30 yaşındaki oyuncu süratinin yanına atletizmi de ekleyen, 1,96cm lik boyuna rağmen 2,10 luk pivotların üzerinde smaç atıp ribaund alabilen, içerden dışardan her yerden hücum edebilen gerçek bir star. İşler zorlaştığında hep sorumluluk alan o oluyor, ve her yerden herkesin üzerinden şut sokabiliyor. O kadar süratli ki , eğer çok yakın savunursanız tek adımla sizi geçebiliyor, eğer ikili sıkıştırma gelirse boş adamı çok rahat bulabiliyor. Bir pg ın saha görüşü, sg ın şut yeteneği, sf in sertliği, pf in atletizmi ve bir pivotun ayak oyunları bilgisine sahip. Gerçekten çok özel bir oyuncu Rudy. Onu 30 sayı atarken de, 8 asist yaparken de, 9 ribaund alırken de görebilirsiniz.

Savunma tarafında ise gizli sertlikte ve rakibi kışkırtmakta üzerine yok. Hem rakiple hem hakemle oynamayı çok iyi bilen bir oyuncu. En ufak temasta bunu fazlasıyla abartarak faul almak için hakemleri etki altına almayı çok seviyor. Eğer vücut diliyle bunu başaramazsa mutlaka sürekli konuşuyor.

Bizim de yapmamız gereken sürekli onu sinirlendirmek, ne kadar onu raydan çıkarırsak zoru başarmak için o kadar zorlayacaktır. Bu konuda Teodosic’in bir kademe aşağısında ama onun kadar takıma zarar verebilen bir oyuncu.

Top16 nın başlamasıyla çok yükselttiği şut yüzdelerini Efes savunması karşısında koruyamamış ve onun için oldukça düşük seviyelere inmesine engel olamamıştı. Onun da Llull gibi play off lara birlikte aldığı süreler arttı. Bu sürelerde skor üretemese bile asistleri ve ribaundları ile mutlaka takımı katkı verdi. Bizim maçta onu sahada kaldığı süreyi aşağı çekmek bizim için oldukça önemli olacak. Sahada olduğu sürelerde de mümkün olduğu kadar sinirlenmesini sağlamamız lazım.

Screen Shot 2015-05-07 at 10.47.40

Screen Shot 2015-05-07 at 10.47.56

Sg pozisyonundaki diğer bir oyuncu da 1983 doğumlu Jaycee Carroll. 2011 yılından itibaren RM forması giyen oyuncu EL’in en tehlikeli şutörlerinden biri. En büyük özelliği perdelemenin arkasında çıkar çıkmaz topu alıp daha yüzünü potaya dönmeden şuta kalkması ve bu şutları büyük bir yüzdeyle sokması. Çok fazla skor üretme opsiyonu olan bir oyuncu olmamasına rağmen bu silahı onun savunmasını oldukça zorlaştırıyor. En az onun kadar hızlı olmalı ve şut için ona bir saniye bile vermemelisiniz. Bunun haricinde potaya çok fazla gitmiyor, gitse de sonuna kadar gittiği çok az, ortada bir yerde şutu tamamlıyor. Toplamda 28 maçta 87 iki sayılık denemesi varken 95 üç sayı denemesi yapmış. İki sayılık atışları %57,5 ile üç sayılık atışları ile %47,4 ile kullanıyor. Aşağıdaki grafiklerde de görüleceği gibi iki sayılık atış yüzdeleri gittikçe aşağı giderken üç sayılık atışlarda yüzdesi biraz olsun daha iyiye gitmiş durumda. Eğer ritm tutturmazsa etkinliği azalabilir, ama bir ritm tutturursa o da imkansız şutları sokan oyuncular zincirinin bir diğer üyesi olarak karşımıza çıkar.

Screen Shot 2015-05-07 at 12.01.01

Screen Shot 2015-05-07 at 12.01.23

 

3 numara pozisyonu ilk iki  pozisyona göre çok daha zayıf bir rotasyona sahip. Bu bölgede KC Rivers ve Jonas Maciulis’i görüyoruz. Bu iki oyuncunun sahada kaldığı toplam süre 30 dk civarlarında. Bu iki oyuncu da benzer özelliklere sahip oyuncular. Güçlü fizikleri ile savunma sertliği yaratan, ceza atışlarını sayıya çeviren, sahada kaldıkları kısa sürelerde takımlarına her türlü katkıyı vermeye çalışan oyuncular. Ancak özellikle 1 ve 2 numaralarda çok fazla sorumluluk alan oyuncular olduğu için bu iki oyuncuya çok fazla rol kalmıyor. Başka takımlarda olsalar o takımların yıldızı olabilecek durumundaki bu iki oyuncu RM’de sadece görev adamı rolündeler. Bu yazdıklarım onların asla yabana atılması veya boş bırakılması gerektiği sonucunu doğurmamalı, Rivers Efes ile oynanan ilk play off maçında geriden gelen RM’in en skorer oyuncusu olmuştu. 6/7 üçlük isabeti ile 21 sayı üretmişti. Diğer taraftan aldıkları sorumluluğun da az olmasının da etkisiyle son maçta 12 dakika sahada kalmasına rağmen 0 sayı ve sadece bir şut denemesi ile karşılaşmayı tamamlamıştı.

4 Numara pozisyonu ise bu senenin başında RM’in eksik olduğu düşünülen tek pozisyonu idi. Bu bölgeye transfer edilen Andreas Nocioni ilerleyen yaşının da etkisiyle (36) geçen sene Labarol’de göstermiş olduğu performansın uzağında kaldı. Zaten aslında oynadığı takımlarda her zaman görev adamı olmuş bir profil çizen Arjantinli’nin en önemli özelliği sınırsız sertliği. Sadece basketbol kurallarının içinde kalan değil, bildiğiniz dövüşçü darbeleriyle rakiplerini oldukça sindiren bir oyuncu. Bunun yanında hiçbir şeyi iyi yapmayan ama bir çok şeyi yapabilen oyun yapısıyla yıldızlar topluluğu takımın görev adamları bölgesinde yerini alıyor. Genelde hücumu ile öne çıkan RM basketbolunun savunmadan başlayan enerjisinin önemli silahlarından biri.

4 Numarada bir diğer isim eski bir Karşıyakalı Marcus Slaughter. Sezon içinde bir çok defa takımdan ayrılacağı yönünde ortaya çıkan dedikodulara rağmen takımda kalan Slaughter da görev adamı rollerinden birini almış durumda. Atletizmi ile öne çıkan Amerikalı bazen 5 numara olarak bile sahada kalıyor. Ondan beklenen sadece pis işleri yapması. Yaklaşık 12 dakika sahada kalıyor ve yine 19 dk sahada kalan Nocioni ile birlikte 40 dakikayı dolduramıyorlar.

Aslında geçen seneye kadar belki de EL’in en iyi 4 numarası Mirotic’e sahip olmaları ve o gittikten sonra o tarz bir oyuncu bulamamış olmaları bu pozisyonda zayıf kalmalarının nedeni olabilir. Mirotic gibi bir oyuncunun yerini doldurmak hiç de kolay değil. Bu nedenle Slaughter&Nocioni ikilisinin dakikalarından bir kısmını aslında daha önce genelde 5 numarada gördüğümüz Felipe Reyes alıyor. Senelerdir rotasyonun bir numaralı görev adamı pozisyonundaki Reyes bu sene takımın yıldız oyuncuları kategorisine terfi etti hem de 35 yaşından  sonra. 11,4 sayı ortalaması ile Fernandez’den sonra takımın en skorer ikinci oyuncusu Reyes. Bazen 4 bazen 5 olarak sahada kalıyor. Genelde ekmeğini taştan çıkarıyor. Hücum ribaundlarını tüm enerjisiyle kovalıyor ve mutlaka ikinci şans sayıları yaratıyor. Hiç beklemediğiniz orta ve uzun mesafe şutlarını başarıyla sokuyor. Rakibine göre sırtı ve yüzü dönük oyunların her ikisini de oynayabiliyor. Savunmada da herkes önüne geçip hücum faulu için her türlü gözükaralığı yapabiliyor. Eğer ön alanda geçilen bir takım arkadaşı varsa onun açığını çok iyi kapatıyor.

Top16 ile birlikte  çok yükselen performansı Efes serisinde tüm takımın olduğu gibi aşağı indi. Özellikle Maccabi deplasmanında yenildikleri maçta 20 sayı 11 ribaund 3 asist ile 35 verimlilik puanı toplayıp harika bir maç çıkarmasına rağmen takımının yenilmesine engel olamamıştı. Kendi evlerinde oynadıkları GSLH maçında da benzer rakamlarla yine harika bir maç çıkarmıştı. Onun da işin çirkeflik tarafında Rudy Fernandez’den aşağı kalır bir yanı yok maalesef. Rakibi sinirlendirmeyi çok rahat yapabilir, bizim uzunlarımızın onun provakasyonlarına dikkat etmesi gerekiyor.

Screen Shot 2015-05-07 at 14.32.40

 

Screen Shot 2015-05-07 at 14.33.09

 

5 numara pozisyonunda ise yazın dünya kupasında çok iyi bir performans gösteren Gustova Ayon ve Ioannis Bourousis ikilisi dolduruyor. Ayon 18 dk ile bu pozisyonun biraz daha öne geçen oyuncusu. 85 doğumlu Meksikalı 2 senelik NBA deneyiminden sonra bu sezon RM’e transfer oldu. İkili oyunları iyi oynayan bir uzun. Orta mesafe şutlarını çok sık olmamakla birlikte  kullanıp başarılı olabiliyor. Formda olduğu günler gerçekten problem çıkarabilirken savunmadaki yumuşaklığı  hücumda iyi olmadığı zaman fazlasıyla sırıtıyor. Takımın 3 sayılık denemeyen tek oyuncusu(Mejri bile bir kez denemiş ). Efes serisinin ilk maçının en faydalı oyuncularından biriydi. O maçı 14 sayı 10 ribaund ve 4 top çalmayla tamamlamıştı.

Diğer bir 5 numara Bourousis her geçen gün takım içini önemi azalan oyunculardan biri. Son iki Efes maçından birinde kadroda olmayan diğerinde süre almayan Yunan oyuncunun normal sezonda aldığı 17 dk lık süre top16 ile birlikte 10 dk ortalamaya kadar gerilemişti. Madrid’de oynanan ilk maçta da ortalama 5 dk civarında süre almıştı. F4 maçlarında da çok süre alacağını sanmıyorum.

Sonuçta tüm gücünü kısalarından alan bir takım RM. Kısaların bu derece öne çıktığı takımda zaten sıradan oyuncular olan uzunların geri planda kalması gayet normal.

Bugünlük burada kesip, RM basketbolunu ve takım istatistiklerini bir sonraki yazıma bırakıyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir