Top 16’da Son Hafta Maçı: FBU İçin Hiçbir Şey, A.Efes İçin Her Şey maçı..

Son iki hafta maçlarından önce, FBU, F grubundan çıkacak son takımı belirleyeci takım olarak duruyordu. Önce Laboral ile sonra Efes ile karşılaşacak FBU bu maçlarda alacağı sonuçlarla F grubunun dördüncü takımını belirleyecekti.

Geçen hafta Laboral deplasmanında çok kötü ve isteksiz oynayan FBU , bu maçta yenilerek A.Efes’in önünü açma şansını kaçırdı. Şimdi bu hafta Efes’e kendi sahasında yenilmesi durumunda diğer maçın sonucuna bakmadan Efes’in çeyrek finale kalmasına sağlayacak.

İşin bir çok bacağı var. Arası çok da bozuk olmayan iki Türk takımının birbirine yol açması durumu düşünülebilir. Sonuçta seneler sonra iki Türk takımının birlikte çeyrek finale çıkma şansı için basketbol federasyonu bile devreye girebilir. Hadi işler o kadar tepeden yürümedi diyelim. İnsanların aklına Obradovic’in oğlunun vaftiz babası olacak kadar yakını olan Ivkovic’in bu maç öncesi “Zoc, biraz gevşek oynayın” demesi düşünülebilir. Hadi onlar da bu işlere bakmayacak kadar büyük coach’lar , “iş başka arkadaşlık başka” diyecek olmaları çok normal. Ama oyuncuların arasında arkadaş&dost olanlar var. Milli Takımdan arkadaş olan, Cedi, Oğuz, Emir konuşmaz mı, Sırp oyuncular Efes’li Bjelica , FBU’li Bjelica ve Bogdan’ı arayıp “ya dostlar kasmayın biraz haa” demez mi? Veya Draper, Glock’u arayıp “ya dude, bu maç biraz çember dövsene” diyemez mi? Tabi bu senaryoların hepsi U.Malaga-Laboral maçında yaşanmayacak mı? Hem FBU’in hem de Malaga’nın bu maçın sonucundan hiç etkilenmeyecek olması bu senaryoların güçlenme ihtimalini arttırmaz mı?

Üstelik Laboral maçı FBU-AE maçının bitişinden sonra başlıyor olması , Malaga’nın oyun tarzını direk etkilemez mi?

Bu nedenle bu haftaki maç hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. Basketbol tekniklerinin çok üzerinde bir maç yaşabilir. Ne Heurtel’den sonra kimlik değiştiren Efes basketbolunu, ne son iki maçtır düzen dışından çıkan yumuşan savunmasıyla maçlar kaybeden FBU’i konuşmanın bence çok bir anlamı yok. Bu maçın günahı sevabı da yok. Efes elinden geleni yapıp maçı kazanmak isteyecek, FBU ise rahat bir hazırlık maçı oynayacak. Hickman’ın eksikliğine alışmak anlamında önemli bir hazırlık maçı olacaktır FBU için. Haftaya Salı günü play off lar başlıyor olacak. O nedenle kendini ne çok kasacaktır ne de zorlayacaktır FBU.

İşin bir de E grubu tarafı var. Orada işler bizim gruptan biraz daha karışık. 3 Takım son haftaya 3 ve 4. sıralar için kıyasaya maçlar yapacaklar. Özellikle Alba Berlin- Maccabi maçı tam bir final niteliğinde olacak. O maçı alan kendini play off lara atacak. Bizim rakibimizin de belli olacağı için beni bu hafta Efes maçından çok bu üç takımın yapacağı maçlar daha çok ilgilendiriyor.

Oradaki durumu da bir kez daha özetlemek gerekirse:

Alba Berlin(7-6) – Maccabi (8-5) , Perşembe akşamı 21:00 de Berlinde karşılaşırken

Panathinaikos (7-6)’da yine Perşembe akşamı 21:45 de Kızılyıldız deplasmanına çıkacak.

Üç takım arasındaki puan eşitliği durumunda averaj farkı ise şöyle:

Eğer Alba , Maccabi’yi yenerse, Pana da Kızılyıldızı yenerse 3 takım da 8-6 ile grubu bitirecek. Bu durumda ilk olarak bu üç takım arasındaki galibiyet sayılarına bakılıyor. Alba , Maccabi’yi iki kere yendiği için , Pana da Maccabi’ye karşı ikili averajda sayı üstünlüğü olduğu için sıralama şu oluyor

3.Alba

4.Pana

5.Maccabi

Eğer Maccabi Alba’yı yenerse , 3.lük  Pana maçının sonucuna kalmadan Maccabi’nin oluyor. Bu durumda Pana ve Alba arasında ikili averaj devreye giriyor ve Pana sayı averajıyla 4.lüğü kapıyor. Yani Maccabi’nin Alba’yı yenmesi durumunda diğer maçın sonucunun bir etkisi kalmıyor, Maccabi 3 Pana 4 Alba 5 oluyor

Son ihtimal ise, Alba, Maccabi’yi yenme, Pana da Kızılyıldıza yenilme durumunda karşımıza çıkıyor. O zaman

Alba 8-6

Maccabi 8-6

Pana 7-7 oluyor, Bu durumda Alba ikili averajda Maccabi’ye üstün olduğu için Alba 3, Maccabi 4 , Pana 5 oluyor.

Sonuç itibariyle Pana ile eşleşme ihtimalimiz mucizelere kalmış durumda. Yani bizim Efes’i yenmemiz, CSKA’nın Milano’ya yenilmesi, Maccabi’nin de Alba’yı yenmesi durumu dışında Pana ile eşleşme şansımız yok.

Bu üç takımdan en tercih edilecek takım tecrübesi itibariyle Alba gibi duruyor. Umarım Alba , Maccabi’yi yener ve bizimle eşleşir.

Heyecanlı ve keyifli bir basketbol akşamı bizleri bekliyor. Herkesi iyi seyirler

 

  1. Altay diyor ki:

    Efes e kıyak gecmeyi düsünmesek bile ; Alba nın Maccabi yi yenecegine inaniyorsak dahi 2.ligi isteyecegizdir..

    o yüzden bugün Efes bizi her türlü yener.. Sonra da Almanları destekleriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir