Top16 12.Hafta Maçında Malaga’yı Misafir Ediyoruz

Çeyrek finalinin garantilendiği Milano maçından sonra bu hafta da kendi sahamızda Malaga ile karşılaşıyoruz. İlk iki yani Top8 de saha avantajını elde edebilmek için de büyük bir avantajımız var. 3 Mağlubiyetli Olympiacos önünde ilk ikiyi kaybetmemiz için, 2’si kendi sahamızda oynayacağımız son 3 maçın 2 tanesini kaybetmemiz gerekiyor ki, Olympiacos’un da önce kendi sahasında Efes ardından deplasmanda CSKA ile oynayacağını ve Spanoulis’in de sakat olduğunu düşünürsek gerçekten bir mucize olmadığı durumda çok küçük bir ihtimal bu. Bu durumda önceliğimiz daha çok Panathinaikos’u mu yoksa Maccabi’yi mi rakip olarak istiyoruz ve buna göre mi hareket edeceğiz buna karar vermek. Bu nedenle son 3 hafta içinde eğer Obradovic’in kafasında bir rakip varsa buna göre galibiyet veya mağlubiyet alıyor olabiliriz.

Malaga maçına gelirsek. Bu sene beklentilerin çok altında kaldılar EL’ de. ACB Liginde halen lider olup gayet başarılı sonuçlar alırken, EL de sezon başından beri toplamda 15 maç kaybedip sadece 6 maç kazanabildiler. Bir çok maçın son çeyreğine önde girmelerine rağmen maçları mağlup tamamladılar.

Top16’nın ilk yarısında deplasmanda oynadığımız maçı 68-60 kazanmıştık. Aslında oldukça kötü oynadığımız 15 top kaybı yapıp 16 hücum ribaundu verdiğimiz maçı , Malaga’nın da çok kötü oynaması 22 üçlük denemeden sadece 4 isabet bulmuş olması sayesinde kazanabilmiştik. Bizim açımızdan o maçın en öne çıkan özelliği savunmayı çok iyi yapmamız ve rakibi 60 sayıda tutmamız idi. Sadece Glock, Bjelica ve Vesely’nin iyi performansları ile maçı kazanmayı bilmiştik.

O günden bu güne, biz çıtamızı sürekli yukarı çekerken Malaga açısından işler pek de yolunda gitmedi. 11 hafta sonunda sadece 2 galibiyetle grubun son sırasındalar. Kendi sahalarında Nizhny galibiyeti haricinde son saniye basketi ile kazandıkları Efes maçı hariç galibiyetleri yok. Yapı olarak dengeli bir kadroları olmasına rağmen yıldız kategorisinde hiçbir oyuncuları yok. İşler zora girdiği zaman da devreye girip takıma liderlik yapabilecek bir oyuncuları da yok. Üstelik coach Plaza’da işler ters gitmeye başladığında hiçbir şekilde momentumu değiştiremiyor.

Screen Shot 2015-03-24 at 18.40.01

İlginç istatistikleri korumaya devam ediyorlar. Biraz rakamlara bakalım. Hücum ribaundlarında 16 takım içinde 13,6 ile ilk sırada olmalarına rağmen, savunma ribaundlarında 22,4 ile GSLH’dan sonra en kötü takımlar. 6,8 ile en çok top çalan 3. takımken, 2 sayılık atışlarda %47,6 ile en kötü 2. , 3 sayılık atışlarda ise %30,7 ile en kötü 3. takım durumundalar.

Genel olarak eğer konsantrasyon kaybı yaşamazsak bizi yenmeleri çok zor. Geçen hafta Milano maçının ikinci çeyreğinde yaptığımız gibi biz nasılsa bu maçı kazanırız diye oynamadığımız takdirde bizim açımızdan rahat bir maç olacaktır. İki hafta arka arkaya oynayacağımız İspanyol temsilcilerine karşı galibiyetleri alıp son hafta Efes maçına hem bizim hem Efes için ipleri elimizde tutabileceğimiz bir şekilde çıkacağımızı düşünüyorum.

Herkese iyi seyirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir