GS-FBU: 92-88.. FBU Tarihine Kara Bir Leke Yazıldı

Abdi İpekçi’de oynanan maç öncesinde , taraftarlar, yorumcular, her türlü basketbol ile ilgili olan herkes FBU’in ağır favori olduğunu, maçın kaybedilmesi için büyük mucizelerin gerçekleşmesi gerektiğini konuşuyordu. Formda bir FBU varken, hem sakatlık hem de diğer sebeplerde sadece 6 kişilik rotasyon ile oynayacak GSLH’ın maça ortak olma ihtimali dahi görülmüyordu.

Resme net olarak baktığınızda, ücretlerini alamayan, hocası cezalı, takımın yarısı yok, EL’de feci durumda, TBL’de play off yapamama riski taşıyan GSLH’a karşı, kadrosu yıldızlar topluluğu, formu zirvede, hiçbir sorunu olmayan herkesin favori gördüğü bir FBU.

Yine maçtan önce gaza gelen bir çok taraftar tarihi fark olacağı ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini bile konuşuyordu.

Peki nasıl başladı maç? Daha ilk dakikadan itibaren bütün hücum ribaundlarını alan savunmada aşırı dirençli bir GSLH vardı. Belli ki ellerinden geleni yapacaklar ve yenilgiyi kabullenmiyorlar. FBU tarafında düşünce neydi? Nasılsa yorulacaklar, bu şekilde tüm maçı çıkaramazlar, zaten çıkarsalar bile bizimle baş edemezler, çok kasmaya gerek yok.

Bütün maçı böyle oynadı FBU. GSLH tarafında ise her geçen dakika ile birlikte maça olan inanç, savaşma isteği ve kazanma arzusu arttı. İnanılmaz bir direnç gösterdiler, gerçi bu çok da zor olmadı, çünkü karşılarında hiçbir şey yapmayan bir FBU vardı.

Maç öncesi FBU bu tarz bir rehavet içinde olması normal insan davranışı olabilir. Ancak maç içinde, rakibin direncini gördükçe üstelik tüm maç boyunca kendilerine ana avrat tüm küfürleri durmadan yapan bir seyirci varken bir an bile mücadele etmeyi düşünmeyen bir anlayışı kabul etmek mümkün değil. Rakip GS , ezeli rakibiniz, hiçbir şey olmasa bile sırf bunun için mücadele etmeniz gerekir. Olmadı. Yapmadılar ve bunun hiçbir özürü yok.

Maç sonunda Obradovic sert bir konuşma yaptı haklı olarak. Daha da sertini yapmalıydı. Ancak bu suçu tamamen oyunculara atmak hiç adil değil. Onun da fazlasıyla sorumluluğu var. Teknik detaylardan bahsetmiyorum, eğer maç içinde oyuncularının motivasyonsuzluk yaşadığını görüyorsa , oynamayan oyuncuları oynatması veya bir şekilde bunu düzeltmesi gerekir. Eğer kimse onu dinlemiyorsa yine onda bir  sorun var demektir. Diğer yandan bunu tamamen Obradovic’e bağlamak da cahilliktir.

Bu maç kara bir leke olarak FBU tarihine yazılmıştır. Hiçbir zaman da unutulmayacaktır. Tüm GSLH oyuncularını canı yürekten kutluyorum. Fazlasıyla takdiri hakettiler. FBU oyuncuları ise bu maçla o kadar büyük bir yara aldılar ki, bu yarayı iyileştirmek çok zor olacak.

OBRADOVIC’IN MAÇ SONU AÇIKLAMALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir