EA7 Armani Milano Maçı Öncesi Takımların Son Durumları

Top16 öncesi fikstür belliği olduğu zaman çizdiğimiz kötü başlangıç senaryosu maalesef gerçekleşti. Arka arkaya oynayacağımız Milano ve Malaga deplasmanları öncesi 2 mağlubiyet aldık. Bu nedenle artık deplasman maçlarının önemi bir kat daha arttı.

Bu haftaki rakibimiz geçen seneki form düzeyine ulaşamayan EA7 Armani Milano takımı. Normal sezonu aynı grupta oynadığımız Milano Top16 turuna 2 mağlubiyetle başlayıp ,ki bunlardan biri kendi evinde Nizhny mağlubiyeti idi, sonrasında geçen hafta deplasmanda Malaga’yı yenerek yeniden umutlandı.

Bu sene oynadığımız maçlar öncesinde takım analizlerini detaylıca yapmıştım.  Oyun olarak da geçen seneden oldukça farklı bir karakter çizdiklerini söylemek mümkün. Geçen sene defansta fazlasıyla sert ve kolay sayı yemeyen bir takımken, bu sene defansı ile öne çıkan bir takım değiller. Geçen sene ortalama 76,93 sayı atıp 75,43 sayı yerlerken, bu sene 75,08 atıp 79,38 yiyorlar. Özellikle pota altı sertliğinde ve ön alan savunmasında takımdan ayrılan oyuncularla birlikte bu savunma sertliğini kaybettiler.

Screen Shot 2015-01-21 at 11.19.16

Bununla birlikte çok yetenekli oyuncular transfer ettiler. Marshon Brooks bunların başında geliyor. Ayrıca yakından tanıdığımız ve ne kadar çok sevmesek de büyük bir yetenek olan Linas Kleiza da kadrolarında. Ayrıca şu an takımın her istatistiğinde ön planda Daniel Hackett var. İtalya liginde, milli takımda almış olduğu ceza nedeniyle oynamayan yıldız oyuncu tüm enerjisini EL’e veriyor ve bir çok istatistikte takımın lideri durumunda. Hackett haricinde takımın en önemli oyuncusu yine bir İtalyan Gentile. Hem savunması hem hücum gücü ile oldukça etkili oluyor. Ayrıca ne kadar yetenekleri sınırlı olsa da 5 numarada Samuels büyük enerjisiyle takıma çok faydalı oluyor. David Moss da tecrübesi, sert savunması ve ceza şutlarındaki başarısıyla her zaman tamamlayıcı bir unsur.

Screen Shot 2015-01-22 at 08.15.18

Takım olarak en iyi oldukları nokta top kayıpları. Maç başına sadece 9,5 top kaybı ile oynuyorlar. Ribaundlarda çok etkili değiller. Burada ilginç bir istatistiğe sahipler. Kazandıkları maçlarda 31 ribaund alırlarken kaybettikleri maçlarda bu rakam 35 e dayanıyor. Hatta bazı maçlarda ribaund konusunda aşırı ezildiklerini söylemek de mümkün. Özellikle normal sezondaki Pana maçlarında 23-37 ve 28-41 ribaund rakamları oluştu. Geçen hafta yendikleri Malaga maçında da bu gariplik devam etti. Rakiplerinden 18 ribaund daha az almalarına rağmen maçı kazandılar.

Onlar açısından maç kazanmalarındaki en kritik konu şut yüzdeleri. Kazandıkları maçlarda 2 sayılık atışlarda rakiplerine %9 luk (%56,85 – %47,21) fark yaparken, 3 sayılık atışlarda da %6 (%37,43 – %31,62) daha yüksek yüzde tutturmuşlar. Kaybettikleri maçlara baktığımızda senaryo tamamen değişiyor. 2 sayılık atışlarda %15 (%41,75 – %56,13) daha kötü atarlarken, üç sayılık atışlarda bu oran (%28 – %41) %13 olarak gerçekleşmiş. Bu istatistiklerden şu net bir şekilde çıkıyor ki rakiplerinden kötü attıkları her maçı kaybediyorlar.

Bu sene iyi savunma yapamıyor olmalarının yanında hücumda da çok üretken oldukları söylenemez. Aslında yetenek olarak çok iyi bir kadroları olmalarına rağmen bunu takım olarak iyi bir seviyeye çıkartamıyorlar. Normal sezon maçlarında önemli maç denebilecek maçlar içinden bir tek kendi evindeki Panathinaikos maçını kazandılar. Bu maçta sezonun en iyi savunmasını yapıp rakiplerine tam 21 top kaybı yaptırmışlardı.

Geçen hafta da onları hayata döndüren Malaga galibiyetinde ise rakiplerinin çok kötü yüzdeleri (%44,2 iki sayı, %23,5 üç sayı) ve bu sezonun en iyi top paylaşımını yapıp 21 asist üretmiş olmaları sayesinde kazandılar. Bu kadar iyi oyunculardan oluşuyor olmaları rağmen top paylaşımı ve takım oyunları gerçekten çok alt seviyede. Pg ları Joe Ragland yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen bu seviyedeki bir takım için bence yeterli değil( geçen hafta 9 asist yapmış olmasına rağmen bu görüşümü savunuyorum). Ayrıca Malaga maçında Kleiza’nın iyi performansı ve %50 ile soktuğu 4 üçlüğü de atlamayalım.

Hickman bu maçta da sakatlığı nedeniyle kadroda olmayacak. Zisis ve Kenan önderliğinde ön alan savunmasındaki başarımız maçın kilidi olacak diye düşünüyorum. Eğer Hackett ve Brooks’un etkinliğini tüm maç boyunca düşürmemiz  ve ceza atıcılarına boş şut imkanı vermememiz çok önemli.

Bizim açımızdan uzun zamandır takıldığım rotasyon konusu ve Vesely ile Glock’un nasıl kullanılacağı maçın belirleyicilerinden birkaçı olacak. Uzunlar konusunda biraz daha rahat bir maç çıkarabiliriz.

Bu maçın kazanılması içinde bulunduğumuz durum itibariyle fazlasıyla kritik. Olası bir yenilgi olumsuz seslerin çok yükselmesine neden olacaktır. Konsantrasyonumuzun maç boyu düşmeden , savunmayı ön planda tutup , tüm oyuncuları devreye sokup bir maç oynamayı umut ediyorum.

Herkese iyi seyirler..

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir