Bogdan Bogdonovic Röportajı

Son haftalarda performans grafiği sürekli yükselen Bogdan Bogdanovic ile euroleague.net bir röportaj yapmış. Merak edenler için…

Merhaba Bogdan, Nizhny Novgorod galibiyeti için tebrikler. Bu kadar iyi bir momentum yakalamış olan rakibinizi durdurmayı nasıl başardınız?

Herşeyden once coach’un söylediği herşeyi yaptık. Bu tamamen iyi hazırlanma ve yüksek motivasyonla ilgili. CSKA önünde kötü bir mağlubiyet yaşadık , çok iyi bir maçtı ama kötü bir mağlubiyetti. Bunun ardından Türkiye Liginde’de Darüşşafaka’ya da yenildik. Bu bizim için oldukça hayal kırıklığı yaratan bir yenilgi oldu çünkü liderlik için oynadığımız bir maçtı. Bunların üzerine Nizhny maçının önemi arttı ve onların formda olduklarını biliyorduk. Milano deplasmanındaki galibiyetleri bize onların deplasmanda bile iyi oynayabildiklerini gösterdi. Asıl konu motivasyon ve iyi hazırlanmaktı.

Fenerbahçe bu sezon deplasmanlarda 5-1 bir skor elde etti, sadece Atina’da Panathinaikos’a yenildiniz. Sizi İstanbul dışında bu kadar güçlü hale getiren nedir?

Galiba kendi evimizde oynarken kazanma baskısı hissediyoruz. Bu benim için pek yeni bir his değil aslında, Partizan’da oynarken de benzer bir baskı vardı üzerimizde. Deplasman maçlarında bu baskıyı hissetmiyoruz. Sizin de dediğiniz gibi 5 maç kazandık deplasmanlarda ve sadece Panathinaikos’a yenildik. Bizim büyük farkla kaybettiğimiz tek maçtı o. Çok fazla üçlük atmışlardı o gün.

Son bir kaç aydır çok daha iyi oynuyorsun, özellikle Barcelona’yı deplasmanda uzatma sonunda yendiğiniz maçtan itibaren. Senin daha iyi oynaman için bir ayarlamaya mı ihtiyacın vardı?

Evet kesinlikle, herkesin kendi evinde gibi hissedebilmesi için küçük ayarlara ve yeni tanıştığı insanlarla daha çok vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Ben de böyle biriyim. Şu an için herşey yolunda ve artık kendimi evimde hissedebiliyorum.

Fenerbahçe’nin Nikos Zisis ile anlaşması size saha içi ve dışında ne gibi bir destek sağladı?

Bize transfer olduğu 10 günlük süreç öncesinde onun hakkında hiçbir şey bilmiyordum, bu sürede de çok az sohbet edebildik kendisiyle. Ama kariyerini takip ediyordum, o bir çok EL takımında ve Yunanistan Milli Takımında oynamış çok yüksek kalibreli bir oyuncu. Çok deneyimli ve bizim onun deneyimlerine çok ihtiyacımız var, çünkü bizim takım bir çok genç oyuncudan oluşuyor ve onların bir veya ikinci sezonları EL’de. O oyunu çok iyi kontrol ediyor ve bu takımın seviyesini yukarı çıkarıyor.

Fenerbahçe gibi daha rekabetçi ve şampiyonluk hedefleyen bir takımda oynamak senin için nasıl bir değişiklik oldu?

Eğer hedefleriniz daha yüksek olursa haliyle üzerinizdeki baskı da artıyor. Herkes buraya bu hedefe yani şampiyonluğa ulaşmak için geldi. Ben de buraya bu hedef için geldim, bunun için de takıma sonuna kadar güvenip takımın neye ihtiyacı varsa her onu yapmak için hazırım.

Avrupa basketbol tarihinin  iki efsane coach’u olan Dusan Vujosevic ve Zeljko Obradovic için çalıştın. Bu iki ismi nasıl karşılaştırırsın?

Birbirlerin çok farkli insanlar. Ben kariyerimdeki bir sonraki adımın Zeljko için oynamak olduğunu biliyordum. Vujosevic’den elimden geldiğince çok şey öğrendim. Kariyerim için çok iyi olacağını düşündüğümden artık sıra Zeljko için oynamaya gelmişti. Bu benim Fenerbahçe’ye gelmemdeki en büyük sebeptir. İki coach da bana çok yardım ettiler. İkisi için de hiç olumsuz bir şey söyleyemem.

CSKA mağlubiyeti sezonun geri kalanında sizin için bir ayağa kalkış oldu diyebilir miyiz?

CSKA İstanbulda çok iyi bir maç çıkardı. Bana göre şu ana kadar EL de oynanan en iyi maçlardan biri oldu. İki takım da çok rekabetçi takımlar, biz normal sezonu ikinci sırada bitirirken onlar da kendi gruplarında namağlup lider oldular. Biz o gün kaybetme nedenimiz tecrübe eksikliği ve Zisis’in takıma yeni katılmış olmasıydı. Bir dahaki sefer Moskova’da karşılaştığımızda sonucun farklı olacağını düşünüyorum.

Bir sonraki maçınız çok tecrübeli ve atlet bir takım olan Olympiacos ile olacak. Takım olarak bu maça nasıl hazırlanıyorsunuz ve bu derece zor bir rakibi yenmek için en kritik konu ne olacak?

Bizim takımımız bir çok yetenekli oyuncudan oluşuyor, ancak defansımızı geliştirmemiz gerekiyor. Bütün maçlarımızı sonradan tekrar izliyoruz ve ne zaman iyi defans yapsak hiç kaybetmiyoruz. Defansta iyi olmak bize büyük enerji veriyor ve aynı zamanda hücumda kolay basketler bulmamız sağlıyor. Bu nedenle maçın anahtarı savunma olacaktır.

Andrew Goudelock gibi çok önemli bir skorer ile oynuyor olmana rağmen ikiniz de bir şekilde skor yapabililiyorsunuz. Büyük bir skorer ile birlikte oynamaya alışmak senin için çok zor oldu mu?

Pek zor olduğu söylenemez. Aslında Drew ile oynamak çok kolay. O çok yetenekli ve ben ondan çok hareket öğreniyorum. Onunla aynı takımda oynamak harika benim için. Çoğu zaman rakipler ona ikili sıkıştırma yapıyor ve bu bize hücumda çok fazla boş alan yaratıyor bu da bizim hücum etmemizi kolaylaştırıyor. Bizde çok fazla yetenekli oyuncu var bu da bize çok kısalı veye çok uzunlu, defansif veya ofansif olmak üzere çok farklı beşlerle oynama şansı veriyor. Bu bizim için büyük bir avantaj.

Final4 yolunda en büyük adaylar olarak kimleri görüyorsun?

Şu an bunun için çok erken , ne olur henüz bilemeyiz. Geçen sene Maccabi’nin şampiyon olacağını kimse beklemiyordu. Olmpiacos , İstanbul’daki F4’de CSKA karşısında inanılmaz bir zafer kazanmıştı, yine Olmypiacos Londra’da Madrid’i yenmişti, ne olacak bilemeyiz. Ancak bana 3 takım daha söyle derseniz onlar, CSKA, Barcelona ve R.Madrid olacaktır. Bunlar şu an EL’in en iyi takımları.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir