FBU-Banvit:99-92.. Savunmanın Unutudulduğu Maç

Şu bir gerçek ki, Obradovic gazozuna bile maç yapsan kazanmak istiyor ve bu fikirde olmayan oyuncuları da hiç sevmiyor. Dünkü maç tabi ki gazozuna bir maç değildi. Banvit bu sene her ne kadar geçen seneki kadar sert bir takım olmasa da iyi bir takım, iki önemli oyuncusu Rowland ve Simmons olmamasına rağmen.

Maça pg’sız başladı Obradovic, hem Hickman hem Kenan yanında otururken direksiyonun başına Emir’i geçirdi. Bir kaç maçtır düşük performans sergileyen Emir ‘e kendine gelmesi için bir fırsat verdi coach. Senelerdir söylüyorum, Emir benim çok beğendiğim bir oyuncu, hiç bir zaman Bodiraga seviyesindeki yeteneklerini kullanıp o seviyede bir oyuncu olamayacak ancak bu takımın ihtiyacı olan, hatta EL’de her takımın ihtiyacı duyacağı bir oyuncu. Bize geldiğinde yani 7 sene önceki problemleri ne ise onlar aynen devam ediyor. Kritik anlarda verdiği kararlarda hep hata yapıyor. Bu hatalı kararlar onun yeteneklerini hep gölgede bırakıyor. Bunda onun ne şekilde kullanıldığının da payı yok desek haksızlık etmiş oluruz. Çok yönlü bir oyuncu olması onun bir çok pozisyona kullanma esnekliği yaratıyor coach’larına. Takım için önemli bir avantaj olmakla beraber onun için zorlayıcı bir durum olduğunu kabul etmek lazım. Dünkü maçta olduğu gibi bir çok maçta 4 ayrı pozisyonda görebiliyoruz onu. Bir pozisyona konsantre olup sürekli aynı şeyi oynamak başka , pozisyonun değişmesi nedeniyle oynaman gereken oyun başka.

Dün de maça 1 numara olarak başladı, bazen 2-3 oynadı maçın sonunu da 4 olarak bitirdi. Her pozisyonun farklı beklentileri ve gereklilikleri var. Haliyle o da bu değişen pozisyonlarda sürekli farklı şeyler yapması gerektiği için zorlanıyor.

Maça dönersek, ilk çeyrekte inanılmaz bir hücum performansı sergiledi Fenerbahçe. Bjelica önderliğinde çok yüksek isabetle şutları sokup, pota altını da Semih ile iyi değerlendirdi takım. Atılan 30 sayı bunun göstergesi. Bu 30 sayı aslında maçın kaderini belirledi. Bu skor ile birlikte zaten çok sert olmayan Fenerbahçe savunması iyice gevşedi. Bu iki takımın da oyununa fazlasıyla yansıdı. Ve tüm maç boyunca iki takım da hiç zorlanmadan sayı üretebildi. Hiçbir çeyrekte iki takım da 20 sayının altında kalmadı.

Screen Shot 2014-12-15 at 11.55.34

Maçı 21 sayı ile bitiren Bjelica bunun haricinde (bu 21 sayının 13’ünü ilk çeyrekte attı) 10 da ribaund topladı. Çok elit bir oyuncu Bjelica ve sorumlulukları arttıkça peformansı da artıyor. Uzun rotasyonunda böyle oyuncuları seyretmek gerçekten çok keyifli. Eskiden futbolda orta saha oyuncularından liberolar yaratılırdı. Halen bazı eksi orta saha oyuncularını savunma oyuncusu olarak devşirilmesine şahit oluyoruz(Mascherano örneği gibi). Bu tarz oyuncuları, sadece sert fiziksel oyunculardan kurulu savunmaların içine , oyunu geriden kurma , savunma zekasını biraz yükseltme gibi amaçlarla savunma hattına almak riskli ama çok başarılı hamleler olmuştur. Bjelica da bu tarz bir oyuncu aslında. 2008 yılında transfer olup 2 yıl oynadığı  Kızılyıldız’da da, bize transfer olmadan oynadığı son takım olan Caja Laboral’de de, (Caja Laborel’de son senesinde 4 numaraya geçmişti) hep 3 numara pozisyonunda oynadı. Yüzü dönük oyunu sırtı dönük oyuna göre çok daha iyi oynayabilen , asist özellikleri ribaund özelliklerinin hep daha önünde olmuş bir oyuncuydu. Caja Laborel’deki son senesinde 4 numara rotasyonuna geçmiş ve uzun boyu sayesinde kalıplı ve sert 4 numaralara karşı savunmada olmasa da hücumda çok fark yaratmaya başlamıştı.

Obradovic’in kafasındaki takımda onun gibi ayakları hızlı oyuncuların büyük önemi var. 5 numaralarını bile bu tarz oyunculardan kurmak istiyor ki 4 numara burada çok daha kritik aslında. Obradovic’in takımında en çok tutmak istediği oyunculardan biri olduğunu düşünüyorum. Hücumdaki şut ve yüzü dönük oyun avantajının haricinde, özellikle savunmada bol switch’ler üzerinden oynatan Obradovic için vazgeçilmez bir oyuncu. Bazen 1 numaranın bazen 2 numaranın karşısında ayak çabukluğu sayesinde hiç sırıtmadan savunma yapabilen bir oyuncu Bjelica. Sadece çok kalıplı ve sert uzunların sırtı dönük oyunu karşısında sıkıntı yaşıyor bu da zaten kadı kızında bile olur diyelim 🙂

Vesely de bilindiği gibi basketbol kariyerine 3 numara olarak başlayıp, NBA’de 4 numaraya devşirilip şu anda bizde de 5 numarada kullanılan bir oyuncu oldu. Yine sebep Obradovic’in savunma anlayışı. Her oyuncu her oyuncunun karşısında kısa süreli de olsa, yani yardım gelene kadar durabilmeli ve geçilmemeli. Bjelica da, Vesely de bu sistemin en önemli parçaları.

Yine lafı çok uzatıp sizi sıkmadan maç döneyim en iyisi. Bjelica’nın bu yüksek skor katkısına en büyük katkı Semih’den geldi. Her geçen maç üzerine koyarak gidiyor Semih. Onun için en önemli konu istek. O istekli olduğu zaman yetenekleri avrupada her takıma karşı oynayabilecek seviyede zaten. Bu sene de onu gayet istekli görebiliyoruz. Rakip takım kim olursa olsun hem savunmada hem hücumda bu takımın 5 numarası benim dercesine oynuyor. İlk yarıda bir pozisyon vardı, aldığı bir hücum ribaundunun ardından pota altında sayıyı bitirmek istedi, ancak Dragicevic tarafından bloklandı. Fazla gayri ciddi davrandığı için yedi bu bloku. İkinci yarıda yine benzer bir hücum ribaundu aldı, ilk önce Dragicevic’e , sonra Veremeenenko’ya fake attı, arkasına tam içine vururken Tolga Geçim’in faulu ile basket faulu kazandı. Bu sahne beni maçta en çok memnun eden sahnelerden biriydi. Hatayı tekrar etmedi Semih. Ne kadar uzun da olsa, pota altında bazen bu tarz hatalar yapıyor, ve gereksiz bloklar veya top kayıplarına neden oluyor. Maçı 17 sayının yanında 4 hücum 6 ribaund ile tamamladı Semih.

Bogdanovic’den de bahsetmek lazım. Sene başında hem rolünün netleşmemesi, hem yeni geldiği ülke ve takıma adaptasyon nedeniyle sıkıntılar yaşamıştı Bogdan. Ancak bu sıkıntıların geride kaldığını bir kaç maçtır hepimize ispatladı. Kendine güveni geldiği zaman bu takımın en önemli oyuncularından biri olarak sahneye çıkıyor. Dün de 6/6 saha içi isabetiyle 15 sayı üretti. Sadece bir tane serbest atış kaçırdı.

Screen Shot 2014-12-15 at 11.59.12

Vesely ise düşük bir yüzdeyle oynamış olmasına rağmen tüm takımın 13 asist yaptığı bir maçta 4 asist ile takımın asist lideri oldu 🙂 Çok değişik bir oyuncu Vesely. Ne şut stili ne pota altı bitirişleri hiç güven vermiyor. Onun potadan uzaklaşması demek sıradanlaşması demek aslında. Buna rağmen o kadar özel bir oyuncu ki , maçın her anında hiç beklenmedik birşey yapabilir. Savunmada da hücumda da o kadar doğru yerlere gidiyor ki, istatistiklere yansımayan çok fazla katkı sağlıyor takıma. Hala yeteri kadar onu kullanamadığımızı düşünüyorum. Takımda gerçek bir pass first pg olması durumunda onun verimliliğin çok daha fazla olacağından eminim.

Dün Glock belki de en sıradan maçlarından birini oynadı. Maçın büyük bölümünde oyunun içine bir türlü giremedi. Ama öyle özel bir şutör ki, üzerinde kim olursa olsun topu çemberin içerinden geçirebilir. Ancak herkesin bildiği gibi çok kötü bir savunmacı. Onun hücumda aktif olmadığı günler sahada tutmak çok da anlamlı olmuyor. Dün de son çeyreğe kadar öyle bir görüntüdeydi. Hiçbir şey yapmamış görünmesine rağmen maçı 16 sayı ile tamamladı.

Hickman ve Kenan artık bu takıma bir pg transfer edileceğini dün akşam kesin olarak anlamışlardır. İlk yarıya da ikinci yarıya da Emir’i pg oynatarak başladı Obradovic. Bu beni senelerdir en çok sinirlendiren konu aslında. Tamam tabi ki oynayabilir Emir pg olarak, bu yeteneği var, ama kısa sürelerle ve çok ihtiyaç olduğunda. Kenarda bir adet gerçek pg bir adet de 2 numaradan bozma pg varken Emir’i pg görmek istemiyorum. Ancak bu iki oyuncuya bir mesaj gitmesi açısından da iyi bir hamle olarak kabul edebiliriz. Takımın 99 sayı attığı bir günde , Hickman 6 sayı 3 asist, Kenan da 0 sayı 0 asist ile maçı tamamlıyorsa bu işte bir yanlışlık olduğu nettir. Biran önce bir pg transferi açıklanır umarım da takımdaki herkes o pg sayesinde performansı yükselir. Gerçek ve iyi bir pg’ın kendi performansı kadar takım arkadaşlarının performansını da yükseltmesi beklenir.

Son olarak Oğuz’dan bahsetmek lazım. Bir kaç maçtır süre alamıyor Oğuz, bu onun daha önce bahsettiğim hızlı ayaklara sahip oyunculardan biri olmamasından da, iyi çalışmıyor olmasından da, performans düşüklüğü yaşıyor olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Hangi sebepten olursa olsun Oğuz’un çalışmayı bırakmıyor olması ve tekrar coach’un gözüne girebilmek için çok çalışması ve şans geldiğinde de bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü artık önünde Vesely ve Semih gibi çok formda ve fiziksel olarak ondan daha avantajlı iki oyuncu var.

Maç detayına çok giremedim oyunculardan bahsetmekten, ancak gerçekten hazırlık maçı kıvamında ve hiç gergin geçmeyen bir maç oldu. Banvit cephesinde Şafak’ın ekstra performansı dikkat çekti. Gerçi bize karşı hayatlarının maçını oynayan çok sayıda olmuştur bugüne kadar. Şafak da onlardan biriydi dünkü performansı ile. Mejia biraz olsun normal performansında olsaydı , dünkü savunma yapmayan Fenerbahçe karşısından maçı çok daha yakın oynayıp kazanma noktasına getirebilirlerdi.

Takımın çok yüksek bir skor gücü olduğu kesin. İyi bir pg ile bu daha da yukarı çıkabilir. Asıl sorun savunma ne olacak. Hangi seviyeye kadar savunmayı yukarı taşıyabileceğiz. Bunun gerçek göstergesi Top16 maçlarında ortaya çıkacak.

Herkese iyi haftalar..

Screen Shot 2014-12-15 at 12.09.26

 1. RECEP ÖZER diyor ki:

  Gerçekten savunmanın unutulduğu bir maç oldu. Obradovic in maçın sonlarına doğru aldığı mola yenilen basit sayılara ne kadar kızdığını gösterdi. Fenerbahçe ÜLKER savunmada biraz daha gayretli olmalı. Rowland ve Simmons olmamasına rağmen bu kadar sayı yemek hiç güzel değil. Tabi bunda Şafak EDGE’ NİN inanılmaz performansı da etkili oldu.

  Ayrıca EMİR’ İN biraz daha konsantre olarak skora daha çok katkı yapması lazım. EMİR eski EMİR değil.

  • okanbaytin diyor ki:

   Bu tarz maçlarda bu sıkıntı olmayabilir ama Top16 da çok başımız ağrır bu şekilde savunma yaparsak. Bu maç özelinde bu kadar gevşedikleri kesin , yine de savunmamız sezon başından beri olması gereken seviyeye çıkmadı. Çok riskli bir savunma yapıyoruz, oturursa çok etkili olacak bir savunma. Ama oturana kadar çok canımızı yakacağı kesin.
   Emir’e gelince , umarım yaşadığı bu form düşüklüğü dönemseldir ve çok uzun sürmez, onu iyi performasına fazlasıyla ihtiyacımız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir