Top16’nın Matematiksel Olarak da Kesinleşeceği Hafta

Çok zor maçlar serisini atlatıp nispeten daha kolay maçlar oynadığımız bir perioda girdik. TBL’de Karşıyaka ve GSLH maçları, EL’de B.Munich ve EA7 Milan deplasmanlarının tamamını galibiyet ile tamamlayıp hem moral hem de sıralama için avantaj kazandık.

 

Bu hafta rakibimiz Polonya temsilcisi PGE Turow. İlk maçı biraz hatırlarsak; ilk çeyreği harika oynayıp 30-15 önde geçtikten sonra rakibin en etkili oyuncusu Kulig’in oyuna sonradan dahil olmasıyla Turow dengeyi oyun anlamında sağlamış devreyi 50-40 önde bitirmiştik. Son çeyreğin son 3 dakikasına kadar oyun dengede gitmiş hatta fark 78-73 ile 5 sayıya kadar düşmüştü. Ancak maç boyu harika oynayan Glock’ın son 2 dakikada ürettiği 11 sayı ile maçı koparmış ve 15 sayılık fark ile geri dönmüştük.

Maç öncesinde beklediğimiz gibi Kulig&Collins ikilisi rakibin en etkili oyuncuları olarak öne çıkmış maçı da toplam 43 sayı 12 ribaund 4 asist ile tamamlamışlardı. Ancak yine bu ikilinin yaptığı toplam 8 top kaybı ne zaman ritm bulsalar onlara büyük bir engel olarak karşılarını çıkmıştı.

Kendi sahalarında çok daha etkili oynayan bir takım Polonya temsilcisi. Bu sayede BM’i kendi sahalarında yenip bizim de çok işimize gelecek bir sonuç almışlardı. Tempolu oynamaya seven bir takım olmaları nedeniyle fazlasıyla top kaybı yapabiliyorlar. Kendi sahalarında bu rakamın daha yukarı çıkmasının nedeni tempoyu daha da yükseltiyor olmaları. Deplasmanlarda ise biraz daha kontrollü oynuyorlar.

Turow
Home Games Away Games
Index Rating 81 71,3
Points 78 71,7
Total Reb. 32 34,7
Off. Reb. 7,3 9,3
Def. Reb. 24,7 25,3
Assist 14,7 14,7
Steals 6,7 5,7
Turnover 17 11,3
Free Throw % 73,8% 70,1%
Free Thr. Attm. 14 22,3
2 Pts % 58,8% 46,9%
2 Pts Attm. 38 42,7
3 Pts % 37,1% 28,6%
3 Pts Attm. 20,7 18,7
True Shoot.% 51,3% 43,8%
Ass-TO Ratio % 86,3% 129,4%

Yukarıdaki tabloda  iç-dış maçlardaki istatistiklerini çıkardım. Açıkça görüldüğü gibi evlerinde çok daha farklı oynuyorlar. Turow gibi daha mütevazi takımlar seyircilerinin desteğiyle biraz daha iyi basketbol oynayabiliyorlar. Şut yüzdeleri kendi sahalarında çok daha iyi durumda, ancak biraz önce de bahsettiğim gibi artan tempoları nedeniyle top kaybı sayıları da fazlasıyla artıyor.

Son zamanlardaki form durumumuz ve rakibimizin potansiyeli düşünüldüğünde bizim için çok zor bir maç olmayacaktır. Tek riskimiz maçı hafife almak ve konsantre olamamak. Bunun dışında ne kadro olarak ne basketbol olarak bize rakip olabilecek bir takım değiller.

C grubunda bu hafta grubun ilk üç takımının kendi sahasında diğer üç takımla maçları olacak. Barcelona’da, Panathinaikos’da bizde büyük bir sürpriz olmazsa bu maçlardan galibiyet ile ayrılacağız. Ve bu durumda bu üç takımda matematiksel olarak Top16 turunu garantilemiş olacak. Bundan sonra grupta 4.sıra için yarışma devam ederken, tek bilinmezlik 2 ve 3 sıra için bizimle Pana arasındaki yarışma olacak.

Gelecek hafta oynayacağımız Panathianikos maçı öncesi hem takım için hem de taraftarlar için güzel bir akşam olacağını sanıyorum. Hafta sonu TBL’de oynadığımız İBB maçında olduğu gibi, daha az süre alan ve performanslarını arttırmasını beklediğimiz oyuncular için güzel bir şans olacaktır. Kenan, Semih ve Melih’in bu maçta da bu şansı bulacaklarını ve iyi değerlendireceklerini umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir