EL’de Normal Sezonun 2.Yarısı Başlıyor.. Rakip EA7 Armani Milan

Zorlu C grubunda ilk yarıyı 3 galibiyet 2 mağlubiyet ile 3.sırada tamamladığımız ilk turun ilk yarısından sonra Perşembe akşamı deplasmanda karşılaşacağımız EA7 Armani Milan ile ikinci yarı maçlarına başlıyoruz.

 

İstanbulda oynadığımız sezonun ilk maçını biraz hatırlarsak, ilk çeyreğini harika oynayıp 11 sayı önde geçtiğimiz maçın ikinci çeyreğinde rakibimizi durduramamış 28-15 lik skorla rakibimizin bize yakalamalarına izin vermiştik. Daha sonra tüm maç dengede gitmiş ve maçın sonlarında Glock’ın çok kritik bir anda attığı üçlük ile farkı 5’e çıkartmış ve geri dönmelerine fırsat vermeden maçı kazanmıştık. Ancak özellikle ikinci yarıda daha çok olmak üzere toplam 19 hücum ribaundu vermemiz bizi çok zorlamıştı.

 

Bu sene Milan’ın  EL’e oldukça zorlu bir fikstürle başladığını kabul etmek lazım. Bize yenildikten sonra kendi evlerinde Barcelona’ya da yenildiler. Arkasından çok kritik bir maç olan Bayern Munich deplasmanından çok önemli bir galibiyet çıkardılar. Eğer BM’e de yenilselerdi bir sonraki hafta Pana deplasmanında da kötü bir skorla yenilmiş olmaları nedeniyle EL’e havlu atabilirlerdi. Son hafta da kendi sahalarında Turow’u yenip rahat bir nefes aldılar ve normal sezonun ikinci yarısındaki daha uygun fikstürleri ile gruptan çıkma şanslarını devam ettirdiler.

 

Genel yapıları ile ilgili şunu söylemek lazım ki geçen seneki görüntülerinden oldukça uzaklar. Hem şut yüzdeleri, hem savunma dirençleri geçen senenin  çok altında. Marshon Brooks’tan bekledikleri verimi alamadılar. Kleiza zaten büyük bir riskti ki bir iki maç hariç istikrarlı bir katkı sağlayamadı. Joe Ragland yeni transferler içinde en verimli olan olarak görünüyor ancak geçen seneki Langford&Jerrels ikilisinin verimini sağlayabilmiş değiller. Yine Shawn James de beklenen katkıyı sağlayabilmiş değil.

EL’de kazandıkları iki maçı da çok zor kazandılar. İki maçı da son çeyrekteki inanılmaz yüzdeleri ile kazandılar. BM maçında 25-15 bir skor yapıp maçı 7 sayıyla kazanırken tam 4 üçlük soktular. Benzer bir senaryo da Turow maçında oldu. Son çeyreğe sadece bir sayı farkla 58-57 önde girmiş olmalarına rağmen 5 üçlük isabeti ve 32-14 lük çeyrek skoru ile maçı 19 sayı farkla kazandılar.

 

Kendi sahalarında daha iyi oynadıkları kesin ancak dediğim gibi hala ne geçen seneki hücum performanslarına ulaştılar ne de savunmada yeteri kadar sertleşemediler.

Maçın kritik konularından biri  yine bizim açımızdan en büyük problem olan alamadığımız savunma ribaundları olacaktır. Eğer bu ribaundları net bir şekilde alabilirsek şansları daha da azalır. Samuels sertliğinde bir oyuncumuz yok maalesef, onu mümkün olduğu kadar boxout etmeli ve potadan uzak tutmalıyız.

Hackett, Moss, Gentile, Ragland, Kleiza, Brooks ,Melli, bu oyuncuların hepsi ceza şutlarını sokabilen oyuncular. Mümkün olduğu kadar boş şut imkanı vermemeliyiz.

Son maçlarda artan pas trafiğini devam ettirmemiz oldukça önemli. Bogdan’nın da 1 numarada kaldığı süreleri arttırmamız 1 numara da yaşadığımız sıkıntıları kısmen azaltacaktır.

 

Bu maçı mutlaka kazanıp geri kalan maçlar için korkulu rüya görmek istemeyeceklerdir. Bu nedenle tüm güçleri ile maça asılacaklarını düşünüyorum. Bizim açımızdan da arka arkaya gelen Karşıyaka , BM ve Galatasaray galibiyetlerinden sonra daha zorlu bir ekip karşısından ne yapacağımız anlamında oldukça önemli bir sınav olacak. Son maçlardaki rakiplerimizin genel olarak en büyük sıkıntıları savunma idi. Milan’da da savunma oturmamış olması bizim işimize gelecek ancak bu üç maçtan da daha zor bir maç bizi bekliyor.

 

Birbirine çok benzeyen, yetenekli oyuncu sayıları fazla , savunma sertliği düşük iki takımın maçından umarım kazanan biz oluruz.

 

EA7 Milan EL İstatistikleri

EA7 Milan İtalya Ligi İstatistikleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir