FC Bayern Munich- Fenerbahce Ulker: 86-93..Göz Boyayan Galibiyet

Dün akşamki galibiyet, bir çok FBU taraftarının memnun olduğu bir galibiyet olmuş olabilir. Beni de maçta memnun eden bir çok konu olduğu kesin. Ama bugünkü maç yazımda size başka bir pencereden maçı anlatmaya çalışacağım.

 

Şimdi rakibimiz BM’in istatistiklerinden biraz bahsetmek istiyorum:

%50 isabet ile 20 saha ici basketi ve 40 sayı

%45.8 isabet ile 11 üçlük ve 33 sayı

%86.7 isabet ile 13 serbest atış

22 asist, 4 top çalma ve sadece 6 top kaybı.

Dün akşamki maçı unutun, size bir maçtan önce böyle bir performanstan bahsetseler bu takımın maçı galip mi mağlup mu bitirdiğini sorsalar ne dersiniz? Üstelik bu takım maç sonunda toplam 98 verimlilik puanı almış.

Ama bu takım yenilde dün akşam. Bunu birazdan konuşacağız.

Bizim dün akşamki maça kadar en büyük sıkıntılarımız neydi?

1) Savunma, özellikle üçlük savunması.

2) Savunma ribaundları

3) Çok düşük asist sayıları ve genelde bireysel yetenekler üzerinden üretilen sayılar

4) Daralan rotasyon ve bazı oyuncuların üzerine fazlaca binen yük.

5) 1 ve 5 numara eksiklikleri.

 

Yukarda belirttiğim gibi yine üçlük savunmasında feci durumdaydık. Özellikle ilk yarıda 7 tane üçlük yedik. İkinci yarında bu performansları aşağı düştü ama bu da bizim iyi savunmamız nedeniyle değil hem geriye düşmeleri nedeniyle inançları azaldı, hem de daha fazla zorlama şutlar atmaya başladılar.

Yine özellikle ilk yarıda savunma ribaundlarında büyük sıkıntı yaşadık. Zaten kötü olan savunmamız uğraşıp uğraşıp sonra da ribaundu verince takımın savunma direnci iyice düşüyor.

Dün akşama kadar topu paylaştığımız, birbirmize pozisyon hazırladığımız bir tek maç yoktu sezon başında beri. Ancak dün ilk defa başta Bogdan sonra Glock ve her zamanki gibi Emir oldukça iyiydiler bu konuda. Sezon başında Obra’nın oynatmayı düşündüğü basketbol aslında buydu. Pg alamayınca yetenekli 2 numaralar ve Emir+Bjelica ikilisi ile oyunu kurmayı düşünüyordu. Dün bunu başardı takım. Özellikle Bogdan yaptığı 7 asistle takımın hücumlarını oldukça rahatlattı.

Screen Shot 2014-11-14 at 12.48.15

Daralan rotasyon konusu ise bence en vahim konulardan biri. Geçen sene sezon başında 10-11 kişilik rotasyon top16 da 8 e düşmüş, Bojan ve Emir her maç 35 dk civarlarında sahada kalmış ve üzerlerine çok yük binmişti ve bu nedenle performansları yerlerde sürünür olmuştu. Bu sene ise daha şimdiden rotasyon iyice daraldı. 6 yabancı+Emir ile oynar hale geldik. Dün akşam 3 oyuncu hiç süre almadı, Kenan+Oğuz sadece göstermelik süre aldılar ve ilk çıkan oyuncular oldular. Dün Zoric de Hickman da rezalet oynarken yerlerine ne Oğuz ne Kenan giremedi. Tamam Kenan da rezalet kabul ediyorum ama arada Bogdan’ı pg a kaydırıp Melih ve Serhat ikilisine biraz süre verebilirdik.  Eğer Obradovic rotasyonu bu şekilde kullanmaya devam ederse bizim, uzun sezonda geçen seneki duruma düşmemiz çok olası ki zaten geçen seneki kadar iyi değiliz bu sene.

Bir maçlık göz boyamadan sonra Zoric de son iki maçtır gerçek kimliğine dönüştü ve Hickman ile birlikte takımın en önemli sorunları. Ençok ihtiyacımız olan iki bölge de en sorunlu iki oyuncumuz var. Dün 21 asist yaptığımız bir maçta Kenan+Hickman toplamda 1 asist yaptılar. Vahim tablo devam ediyor.

Görüldüğü gibi 5 konunun sadece birinde dün akşam düzelme yaşadık. Şimdi biraz bundan bahsetmek istiyorum.

Dün ilk defa top paylaşımları , ve topun hücumda bir oyuncunun elinde kalmadan potaya gönderilmesi çok başarılıydı. Özellikle Bogdan dün gerçekten oynaması gerektiği gibi oynadı. Glock’un inanılmaz hücum performansı olmasaydı dünkü Bogdan daha da çok atabilirdi. Ama o olgun bir şekilde her pozisyonda Glock’u arayıp onu kullanmak istedi. Tam 7 asist ile bitirdi maçı ki bunun yanında 18 sayı da üretti. Onun böyle oynadığı maçları görmeyi çok istiyorum. Gerçek performansı bu.  33 dakika sahada kaldı Bogdan ama dün o kadar  iyiydi ki onu izlemeye doyamadık.

Tabi herkes Glock’un inanılmaz üçlük performansını konuşuyor. Konuşmalıyız da tabi ki. Sonuçta 13-10 isabetle oynadı , bir maçta atılan en çok üçlük rekorunu kırdı, rakibin direncinin kırılmasında bir numaralı faktördü. Bunun yanında yaptığı 4 asist ve 3 ribaundla da takıma katkı verdi. Bu performansında onun başarısı kadar takımın ona pozisyon hazırlamasının da faydası oldu. Topu ona bırakıp bir şeyler yapmasını beklemekten çok ona şut atabileceği pozisyonlarda pas vererek veriminin artmasını sağladık.

Vesely de dün onu doğru bir şekilde kullanırsak ne kadar faydalı olabileceğini gösterdi. Evet onun şutu yok, evet kendi pozisyonunu yaratamıyor , ama doğru yerde doğru pasları alırsa oyunu çok yukardan oynadığı için hem bizi ateşlemesi hem de rakibin direncinin kırılması anlamında çok faydalı oluyor. Bu tarz oyuncular iyi kullanılmazlarsa çok zarar veren ama doğru kullanılırsa da inanılmaz faydalı olan oyunculardır. Aslında Bogdan da Vesely de doğru kullanıldığı zaman ve kendilerine güvenip oyuna kendilerini verdikleri zaman neler yapabileceklerini bize dün akşam gösterdiler.

Emir de dün yine takımın önemli parçalarından biriydi. Yine skor atmadığı ama takıma fazlasıyla katkı verdiği bir maç oynadı. Gerçi kenarda çok fazla kaldığını düşünüyorum. Özellikle Hickman yine berbat oynarken Emir’in kenarda unutulması bir ara maçın riske girmesine bile neden oldu.

Oğuz maça çok iyi başladı ve yorulduğu için çıktı ilk seferinde. Ancak daha sonralarda özellikle Bryant içeriyi domine edip Zoric’i çok rahat geçerken hiç düşünülmedi.

Screen Shot 2014-11-14 at 12.49.32

Bjelica ise maçın başında fazlasıyla top kullanıp bir türlü başarılı olamadı. Belki de sezon başından beri en kötü olduğu ilk yarıyı oynadı. Ancak ikinci yarıda o da kendini buldu ve takıma katkı verdi. Bir çok konuda çok özel bir oyuncu Bjelica. Sahada herşeyi yapabilecek bir oyuncu.

Daralan rotasyondan bahsedip bunun risk olacağını belirtmiştim. Bir taraftan da harika maç çıkaran Glock, Bogdan, Vesely, Emir ve Bjelica dan bahsettim. E bunlar bu kadar iyi oynarken nasıl diğer oyunculara süre kalacak. Şöyle kalacak: Zoric 22 dk Hickman 19 dk almayacak. Zoric’in 22 dakikasının 12sini Semih ve Oğuz’a veya performanslarına ve rakiplerine göre sadece birine verebilir Obra. Hickman da tamam 10 dk süre alsın ama onun da 9 dakikasını Melih, Serhat veya Emir kullanabilir. Tabiki maça ve maç içindeki performanslara göre bu süreler değişebilir ancak idealinde şöyle bir dağılım görsem daha mutlu olurum:

PG: Hickman 10+Kenan 10+Bogdan 10+Melih 10

SG: Glock 25+Bogdan 10+Serhat 5

SF: Emir 25+ Bogdan 10+ Serhat 5

PF: Bjelica 25+Vesely 15

C: Zoric 15+ Oğuz veya Semih 15(maça veya rakibe göre biri tercih edilmeli)  + Vesely 10

En zoru pivot süreleri ama dediğim gibi o maçına ve rakip uzunlara göre belirlenebilir. Yeter ki iyi oynayan adam sahada kalsın kötü oynayan kenarda.

Sonuç olarak dün akşam hücumda topu iyi paylaşıp , rolleri iyi dağıtıp, özellikle Bogdan ve Vesely ‘yi doğru kullanıp , Glock’a daha çok şut hazırladığımız bir maç yaşadık. Bunların hepsi sevindirici.

Maçla ilgili bir çok istatistik var, birazdan link ile onları paylaşacağım. Ancak en ilginçlerinden biri kendimi tekzip ederek söylüyorum Zoric’in 3 asisti. Yine dönüyorum pg lara ve Zoric 3 asist yapmışken Hickman+Kenan’ın toplam 1 asist yapmasını kabullenemiyorum.

Screen Shot 2014-11-14 at 12.48.49

Sıralama ve top16 ya yükselme açısından oldukça önemli bir galibiyet aldık. Bundan sonra çok büyük bir mucize olmadığı taktirde top16 ya çıkarız. Artık biraz da doğru basketbol oynayıp problemleri gidermeye enerji harcamalıyız. Kendi sahamızda oynayacağımız Turow, Pana ve BM maçlarının tamamını kazanacağımızı düşünüyorum ki bir tanesini bile kaybetsek toplamda alacağımız 2 galibiyet bile üst tur için yeterli olacaktır.

 

Maçın istatistikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir