FBU-FCBarcelona:78-80.. Son Top! Ya Öncesi ?

Maç öncesinde takımda geçen haftanın moral bozukluğu, güven eksikliği, rollerin paylaşılamaması, Bogdan’ın kendini bulamaması, iç-dış savunma hataları, Hickman ve Zoric yetersizliği gibi bir soru problem vardı. Rakibimiz de , bireysel olarak belki de EL’in en iyi hücum oyuncularına sahip olan, takım olarak da en iyi savunma yapan ekip olarak görünüyordu. Bir çok kişiye göre ki bunlara ben de dahilim, maçı kazanma şansımızın çok az olduğu , kazanabilmek için bir çok şeyi çok iyi yapmak zorunda olduğumuz görüntüsü mevcuttu.

Screen Shot 2014-11-07 at 12.21.22

Obradovic önceki maçlara göre farklı bir beşle başladı maça. Bogdan ve Glock ikilisi kenardayken, Kenan pg, Hickman sg olarak oyuna başladı, kısa forvetde de Emir görev aldı. Uzun rotasyonunu ise Semih ve Vesely ile doldurduk.  Maç öncesinde en korktuğumuz tehditlerden biri olan Tomic’in karşısında durma işinde Semih hiç de fena başlamadı. Hem savunmada hem de hücum ribaundlarında oldukça etkili başladı.

Vesely’nin de , kendisini savunan Doellman’a olan boy ve fizik üstünlüğünden yararlanmak isteyen Obradovic sürekli topu ona verdi. Ancak bunların hiçbirinden yararlanamadı Vesely. Semih savunmada iyi olmakla beraber hücumda çok da etkili olamayınca bizim endişeli bakışlarımız altında Zoric oyuna girdi. Evet artık ona karşı önyargılıyız, ama iyi oynayan oyuncuyu da alkışlamayı biliriz. Zoric belki de geldiği günden beri en iyi maçını oynadı. İlk defa o yorulup çıkmak istediği zaman gerçekten üzüldüm.

Vesely’nin yerine oyuna giren Bjelica da Zoric’e eşlik edip harika bir oyun ortaya koyunca, rakibin korkulan uzun rotasyonuna üstünlük kurmaya başladık. Özellikle Doellman’ın yerine giren Nachbar berbat bir oyun ortaya koyunca bir daha oyuna giremedi ve Doellman yorulduğu anlarda Lampe’yi 4 numarada kullanmaya başladılar. Bjelica bu anlarda yüzü dönük oyun ve hızlı ayakları ile sürekli potaya gidip burayı oldukça iyi işledi. Bu iki oyuncuya Emir de katılınca ilk yarı gayet iyi bir oyunla, son saniyedeki inanılmaz Huertas üçlüğü olmasa önde tamamlıyorduk.

Ancak ilk yarıda Hickman ve Bogdan her zamanki görüntüsüne devam ediyor, Glock da hem savunmada oldukça aksayıp hücumda da üzerindeki baskıdan bir türlü kurtulup boş şut imkanı bulamıyordu. Bu arada bir konuya değinmek istiyorum. Rakiplerimizin yaptıkları perdeler kısalara şut ve pas imkanı sağlayacak alanı yaratırken bizim uzunlarımızın yaptıkları perdeler hiçbir işe yaramıyor. Aynı pozisyonda belki 3 kere perdeye geliyor uzunlar ama özellikle Glock’u savunan rakip kısaları bu perdelere hiç takılmadan onu savunmaya devam ettiler. Bu perdeleri iyi kullanamıyor olmamız hem kısalara avantaj yaratmıyor, hem de pnr arkasına uzuna devrilmeye fırsat vermiyor.

Screen Shot 2014-11-07 at 12.21.43

Bogdan ve Hickman’ın kötü oynadığı ilk yarıda Kenan savunmada çok istekli olmakla birlikte hücumda top taşımaktan başka bir şey yapmayınca kısa rotasyonumuzun hiçbir katkısı olmadan yarıyı bitirdik. Geçen sene daha genç ve daha tecbrübesiz olmasına rağmen çok daha fazla sorumluluk alıp başarılı oynuyordu Kenan. Bu şekilde oynamaya devam ederse gerçekten çok yazık olacak.

 

İkinci yarıya Hickman, Glock, Emir, Bjelica ve Zoric beşiyle başladık. Savunmamız gerektiği kadar iyi olmamakla birlikte geçen maçlara göre çok daha iyi devam edince, hiç dış şut sokamamıza rağmen bir ara farkı 7 sayıya kadar çıkardık. Üstelik fark 7 sayıyken bir kaç kez de boş hücumlarla farkı daha da açma şansını elimize geçirdik ancak bir türlü bunu beceremedik. Ve arkasına Barcelona özellikle Oleson’un dış şutları ile farkı kapayıp öne geçti. İşte konu yine burada perdelere geliyor. Oleson bütün şutları perdenin arkasından çıkıp boş bir şekilde kullanıp 4/4 atarken biz hiç boş şut bulamadık. Ancak bu periodda Glock sorumluluk almaya ve skor üretmeye başladı. Bu çeyreği 4 sayı ile 60-64 geride kapattık.

 

Son çeyreğe de iyi başlayamadık maalesef. Fark bir ara 8 sayıya kadar çıktı. Ancak yine Glock devreye girdi ve attığı 7 sayıyla bizi yine maça ortak etti. Maçın son bir dakikasında skor 76-80 iken Hickman çok kritik bir basket ile farkı 2 sayıya indirdi. Maçın 3. çeyreğinde Kenan ile yer değiştirirken ben dahil bir çok seyirci tarafından ıslıklanan Hickman bu basket ile birden farklı bir ruh haline girip maçın sonucuna etki edecek şekilde oynamaya başladı. Bu basketinin ardından önce saçma sapan bir turnike kaçırdı arkasına topu yine kimseye vermeden zorlama bir üçlük denedi. Bu sırada Barcelona maçı bize vermek için elinden geleni yapıyor , bütün hücumlardan topu potamıza atamadan yaptıkları top kayıpları ile dönüyordu. Son bir dakika bu şekilde 2 sayılık farkla ve iki takımın birbirine ikram etmesiyle geçti.

 

Son 15 saniye ise maçın tüm gidişatını değiştirebilecek ve belki de bundan sonraki süreçte bir çok pozitif değişikliğe yol açabilecek şansı kaçırmamazı neden oldu. Emir savunma ribaundunu aldı. Topu rakip sahaya geçirdi, Glock 3 hücumdur topu eline alamıyor olması nedeniyle Emir’in yanına kadar gidip topu istedi. Emir vermedi. Bir kez daha istedi Emir yine vermedi. Glock ellerini havaya açıp ne yapayım  vermiyor gibilerinden bir tepkiyle Emir’in yanından uzaklaştı. Herkes Emir’in içeriyi zorlayıp ya bir turnike, ya uzuna bir pas , ya da faul almaya oynayacağını bekliyordu. Ya da bir tek ben bekliyordum. Fakat Emir bunların hiçbirini yapmayıp, süreyi eritti ve son 4 saniyede çok da rahat olmayan bir pozisyonda yayın gerisinden kaldırıp üçlüğü savurdu. Top çembere bile değmedi evet çembere bile değmedi ki o pozisyonda ona perdeye gelen Bjelica perdenin arkasına içeriye devrilmiş ve alacağı bir pasla çok rahat baskete, hatta basket faule gidebilecek bir pozisyon almıştı. Önce Hickman sonra Emir maçın kahramanı olmak adına tüm takımın emeklerine çöpe attılar. Sadece bu maçı değil daha önemli bir çok şeyi kaybettirdiler.

Dünya Kupasında, takımın bir numaralı skor opsiyonu ve en güvenilir oyuncusuydu Emir. Orada bu şutları kullanmakta haklıydı. Ancak şu maça bakalım:

 

1) Maç boyunca sadece 2 üçlük sokmuşuz.

2) Eğer biri üçlük kullanacaksa maçın son bölümünde gayet iyi oynayan Glock oyunda ve yanına gelip topu senden istemiş.

3) Bütün maçı uzunlarımız sayesinde götürmüşüz ve Zoric ile Bjelica oyundalar.

İşte Emir bu kötü tercihleri yüzünden asla olduğundan daha büyük bir oyuncu olamadı senelerdir, ve hiçbir zaman da bundan öteye gidemeyecek.

Obradovic maçtan sonra bu konuda Emir ribaundu aldı ve kendi karar verdi dedi. Aslında kenardan topu Glock’a vermesi için sürekli yırtındı ama maç sonunda bunu tabi ki dile getirmedi.

 

Genel olarak takım geçen haftaki görüntüsünden oldukça uzaktı ve maçı kazanmaya gerçekten çok yakındık. Ancak Hickman bu şekilde oynayacaksa üzgünüm ama sakatlanıp kadroya girmemesini tercih ederim Kenan’ın bu kötü performansına rağmen.

Bogdan artık kendine gelmeli. Şu takımın en kapasiteli en büyük beklenti oluşturan oyuncusu. Bu kadar iyi bir fundamental bu kadar örnek alınacak bir şut stili olmasına rağmen bir türlü kendini bulamadı. Sezon öncesi transfleri değerlendirirken onun hakkında Bojan’dan en önemli üstünlüğü mental yönünün güçlü olması demiştim. Ancak şu an o da mental sorunları nedeniyle takıma katkı sağlayamıyor. Büyük oyuncu olduğunu hatırlamalı ve öyle oynamalı. Yoksa NBA hayalleri sona erecektir.

Obradovic ne yapsa doğrudur tamam, bunu onu eleştirmeye kalktığım her an da kendi kendime söylüyorum. Yine maç sonunda Hickman ile ilgili soruya , çok çalışıyor demiş. Tamam o çok çalışıyor, peki Melih, Serhat, Can, Berk, Semih hatta Kenan hiç mi çalışmıyor. Geçen sene Kleiza’ya tanıdığı töleransın bir benzerini ona tanıyor ama daha bu tarihte herkesten kendini nefret ettirmeyi başardı Hickman. Onun yüzünden Obradovic’in güvenilirliği de sorgulanmaya başladı. Lütfen artık onda ısrar etmekten vazgeçsin.

 

Zoric’in bu kadar iyi oynadığı, pota altında bu kadar sağlam durduğumuz, bu kadar mücadele ettiğimiz bir maçı kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Umarım bu kayıp sadece bu maça özgü kalır, sezonun geri kalan kısmına sirayet etmez.

 Maçın istatistikleri

 

FBU-FCBarcelona:78-80.. Son Top! Ya Öncesi ?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir