Bu Haftaki Rakibimiz Panathinaikos Analizi

Bu hafta deplasmanda Panathinaikos ile karşılaşacağız. İlk iki maç sonunda 1 galibiyet 1 mağlubiyet ile grubumuzda 4.sıradalar. Yunan liginde ise 3 maç sonunda yenilgisiz lider durumdalar.

 

Panathinaikos son bir kaç yıldır küçülme stratejisi içindeydi. Bu sene bunu bir nokta ileriyi taşıyıp alt yapıya ve gençlere yöneldiler. Takımın başına Karadağlı Ivanovic getirildi. Ivanovic , Yugoslav kökenli coach’lar içinde en saygın hocalardan biridir. Tau Ceramica zamanında takıma çok sayıda oyuncu kazandırmış ve çok başarılı sezonlar yaşamıştı. Ondan beklenti yine gençlerden yıldızlar yaratması ve yeni bir takım oluşturması. Ancak şahsi görüşümü, bizden çok farklı olmayan bir toplum olan Yunan’ların, özellikle Panathinaikos gibi başarıya alışmış bir taraftar topluluğu olan bir takımda çok sabırlı olabileceklerdinden emin değilim.

 

Biraz önce bahsettiğim gibi Obradovic’den sonra küçülmeye başlamışlardı. Ancak bu seneki kadro son bir kaç yılın en zayıf kadrosu. Geçen seneden bile oldukça fazla kan kaybettiler. Pota altında büyük bir güç olan Lasme, şutör ikili Curry ve Bramos, guard rotasyonundan Ukic ve Wright , en önemlisi kısa forvet oynayan Real Madrid’e giden Maciulis takımdan ayrıldılar.

Bunların yerine uzun rotasyonuna Karşıyaka ve Efes’ten tanıdığımız Batista ve Julian Wright, kısa rotasyonuna ise Kızılyıldız’dan DeMarcus Nelson, Fransız Elon takımından A.J.Slaughter, Letonyalı Janis Blums bu senenin transferleri.

 

Görüldüğü gibi birçok yıldızını kaybetmiş olmalarına rağmen yıldız kategorisinde bir tek transfer yapmadılar. Potansiyel güçleri oldukça azaldı. Bu transferler içinde en fazla katkıyı tanıdık bir isim olan Esteban Batista vermiş görünüyor. Özellikle Diamantidis’in asistleri ile iki maç sonunda 14 sayı 7 ribaund istatistikleri tutturmuş durumda. Hem asist üzerinden hem de kendi pozisyonunu yaratabiliyor olması onun hücum alanında elini güçlendiriyor. Güçlü fiziği ve mücadeleci oyunuyla ikili sıkıştırma gelmediğinde büyük ihtimalle sayıyı buluyor. En büyük dezavantajı top kayıpları. İki maç sonunda 11 top kaybı ile bu alanda zaten sorunlu olan takımının bu alandaki lideri. Bir şekilde ona top aldırmamalı , alırsa da ikili sıkıştırmalar ile dar alanda bırakmalıyız. Ayaklarını o kadar hareket ettiriyor ki, her an steps yapabiliyor. Bir de Diamantidis ile pas açılarını kapatırsak onu tamamen etkisiz hale getirebiliriz.

Rotasyonda onun yedeği gibi görünen Julian Wright fiziksel olarak o bölgeyi kapatabilse de Ivanovic’in ona çok güvendiğini söylemek doğru olmaz. Çok kısa süre sahada kalıyor ve genelde hiçbir şey yapmadan kenara geliyor.

 

Takımın skor yükünü çeken oyunculardan biri Vlantimir Giankovits. Yunan oyuncu bu sene fazlasıyla sorumluluk alıyor ve Ivanovic de ona fazlasıyla insiyatif veriyor. Hem yayın gerisinden hem de penetreleri ile oldukça agresif bir oyuncu. İşin savunma tarafında da hızlı ayakları ile oldukça güven veriyor.

Bir diğer skor opsiyonları A.J.Slaughter. Hem Yunan liginde hem de EL de takımın en çok top kullanan ve sayı bulan oyuncuların başında geliyor. Bu seviyelerin oyuncusu gibi durmuyor olmasına rağmen bu sınırlı hücum gücü olan takımda haliyle öne çıkıyor.

 

Asıl bahsetmemiz gereken bu kadar zayıflamış kadrosunun yanında Diamantidis’in artık iyice yaşlanmış olması ve sezona hiç de iyi girmemiş olması. İki maç sonunda EL de ürettiği toplam sayı 2 (iki). Toplam 10 şut kullandı iki maç sonunda ve hiç isabet bulamadı. Bulduğu iki sayı da serbest atıştan geldi. Yine de takımın organizasyonundaki kritik rolü hala devam ediyor. O sahada yokken Bayern Munich maçında oldukça zorlandılar. Asistleri ile takıma destek vermeye devam ediyor ancak skor katkısı yapmaz ise onları zorlu bir süreç bekliyor diyebiliriz.

 

Sonuç itibariyle hem form durumları hem potansiyelleri, isimleri ve tarihleri ile pek paralel değil. Şu anda en yenilebilir durumdalar. Sağlam şutörleri yok, Batista hariç pota altında güvenilir isimleri yok. Ancak hala eskisi gibi sert savunma yapabiliyorlar.

 

Eğer pg pozisyonundan biraz verim alabilir(Kenan daha çok oynayarak) , Goudelock’a Bogdan ve Hickman’dan skor desteği alır ve asıl önemlisi pota altında ezilmezsek galibiyeti yakın taraf biz olabiliriz.

 

Bu maçı da alırsak grupta sıralama açısından oldukça avantaj sağlayacak bir duruma geçebiliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir