Kazanma ve Başarı Stresi Takımı Etkiliyor

Dün oynanan Pınar Karşıyaka maçı ile ilgil sayfalarca yazabilirim. Maçı ne kadar iyi başladığımızı, sonrasında inanılmaz üçlükler ile maça tutunan rakibimizi, bu üçlüklere rağmen dağılmadan duran Fenerbahçe Ülker’i, savunmamızdaki güzel işaretleri, Andrew Goudelock’ın inanılmaz üçüncü çeyrek performansını, bozulan 24 saniye göstergesi nedeniyle maçın 15 dk durmasını, bu aradan sonra bir türlü ritm tutturamayan takımımızı, maçın sonundaki inanılmaz hataları, maçın biletlerinin  satışa çıkmamasını, son ana kadar yerin belli olmamasını, Pınar Karşıyaka taraftarının açmış olduğu pankartı… Yaz yaz bitmez.

 

Bu kadar uzun yazıp okunamaz bir yazı çıkartmak istemiyorum. Ben 3 başlık altında derleyeceğim konuları:

1) Bu kadar transfere rağmen sadece 8 kişilik bir rotasyon ile maçı tamamlamamız

2) Ricky Hickman pg ihtiyacını karşılar mı , ne kadar karşılar, çözüm nedir

3) Savunmadaki değişimler

 

Sondan başlamak istiyorum. Geçen seneden beri savunmadan çok sıkıntı çekiyoruz. Tüm sene boyuncu önce iyi şut sokan rakiplerden daha sonra önümüze gelenden 90 civarı sayılar yedik. Bir türlü savunma oturmadı geçen sene. Bunun tabi ki bir nedeni var. Obradovic oyuncuların saha yerleşimi konusunda hakkında tez yazılmış bir coach. Daha önce de bir kaç kez bahsetmeye çalışmıştım. Herkesin cm cm nerede duracağını, bir oyuncu yerinden oynadığı zaman diğer 4 oyuncunun nasıl hareket edeceğini hesaplayan bunu da takımlarına anlatmaya çalışan bir üstad. Ancak bunu oyuncularına anlatabilmesi ve daha da önemlisi uygulatabilmesi çok kolay bir şey değil.

Bu senenin transferlerinde ve takım kimyasında hep bu düşünülüyor. Herkesin çok saydırdığı Zoric de, hücum gücü sınırlı Vesely de, bu savunma sisteminin oturabilmesi için takımın önemli parçaları.

Geçen seneye göre daha iyi olmakla beraber maalesef olmamız gereken yerden hala uzağız. Ancak dünkü maçta yediğimiz bir çok üçlük basketin bu savunma zaafından çok rakibin başarısının sonucu olarak görmek daha doğru olacak. Gerçekten inanılmaz şutlar soktular Pınar Karşıyaka’lı oyuncular. Ve bu bazen o kadar sinir bozucu oldu ki, takımın hücum düzenlerinden çıkmasına ve kötü tercihler yapmasına yol açtı daha önceki maçlarda olduğu gibi.

Yine de ben gelişmeden umutluyum. Kaymalar ve değişmeler gayet ilerledi. Maç yaptıkça daha da iyi olacak diye düşünüyorum.

 

İkinci konum sezon başından beri konuşulan point guard konusu. Hickman’ın aslen 2 numara olması, gerçek bir pg transferinin yapılmamış olması zaten çokca konuşuldu. Ancak bir şekilde bu takımla devam ediyoruz. Şunu kabul etmemiz lazım, Hickman ile oynarken Bogdan, Emir ve Andrew yardımları ile bir şekilde hücumları şekillendirebiliriz. Ancak özellikle baskılı savunmalara karşı oynarken sahada mutlaka gerçek bir pg olmalı. Ne Hickman, ne Emir ne Bogdan ne de Andrew baskı altında topu karşı sahaya geçiremeyebilirler. Bunun için ya Kenan ya Berk ya da Can mutlaka sahada olmalı. Bu dünkü maçta çok net görüldü. Maçın en kritik anında iki tane top kaybı yaptık ve bu tamamen pg sız oynuyor olmamızdan kaynaklandı. Kim ne derse desin, Hickman çok saygı duyduğum bir oyuncu olmasına rağmen, bu seviyede bir takımın pg’ı olarak sahaya çıkıyorsa, kendi sahamızda topu iki kere yere vurduktan sonra dripling’i kesip topu takımın 4 numarasına teslim  edemez, etmemeli. O sırada bir çok şey konuşulabilir, boşa çıkmayan oyuncularımız, perdeye gelmeyen uzunlarımız vs vs. Hiçbiri önemli değil önemli olan bu seviyedeki bir takımın pg’ı dripling’i k e s e m e z. Bunu kabul etmiyorum.

Çözüm nedir? Demin de dediğim gibi Kenan, Can, Berk üçlüsünden biri sahada olmalı. Bu çok net. Ne Hickman’ı harcayalım, ne de böyle maçlar kaybedelim.

 

Son ve belki de en önemli konuya geldik. Hiç ummadığım , beklemediğim bir şey bu söyleyeceğim ancak sanırım maalesef gerçek. Obradovic kazanma baskısı altına girmiş olması nedeniyle kendisi gibi değil. Ben ve benim gibi bir çok basketbol sever Obradovic’in ne büyüklüğünü ne bu takım için ne kadar vazgeçilmez bir nimet olduğunu tartışmaz. Onu takımın başında görmek bile beni motive ediyor. İstediği kadar kaybedebilir istediği kadar deneme yapabilir. İsterse bunu 3 sene sonra başarsın sabırla onu beklerim. Ama sırf kazanacağım diye bildiğimiz Obradovic gibi değil de başka bir gibi olmaya başlarsa o zaman işler değişir.

Dünkü maçı 8 gerçekten 8 kişiyle tamamladık. Melih çok az bir süre aldı onu saymıyorum, Semih, Can, Serhat hiç süre almadılar. Ne diyor Obradovic: ne milliyete bakarım, ne yaşa, benim için tek önemli olan şey çalışmak ve performans. Ama bakıyorum dün sahadaki oyunculara, bir tek Oğuz oynadı yerli kadrodan, işte çok az da Melih. Takım pg sızlıktan yıkılıyor ama  Kenan kadroda yok, kadroda olan tek diğer pg Can ise saniye bile süre almadı. Neden? Eğer bu oyunculardan memnun değilse neden transfer ettik. Eğer bu oyunculardan memnun değilse neden 2 yabancı daha almıyoruz. Tamam yurtiçi maçlarda o yabancılar oynamayacak ama EL de yine 8 kişilik rotasyonlarla ayakta kalamayız. Oynadığımız maç nedir: Pınar Karşıya ile hiçbir önemi olmayan bir kupa maçı. Çok mu önemli o kupayı almak, hayır çok önemli olsa bile bu kadar mı kötü senin bench’inde oturan oyuncular .

Denesin Obradovic herşeyi , kaybetsin bütün maçları , gerçekten önemli değil. Ama işler zorlaşınca bu oyuncu tercihlerinde bu şekilde davranacaksa işte o zaman ben güvenimi kaybediyorum.

 

Bu takımda iki tane genç pg var. Takımın çok net pg ihtiyacı varken almıyorlarsa Heurtel veya benzeri bir oyuncuyu, almasınlar. Ama lütfen risk alıp bu oyuncuları oynatsınlar, Kenan da Berk de sabredilmeye değecek gençler.

Tüm bunları söyledikten sonra bile kendime kızıp şunu soruyorum: Senin bilmediğin anlamadığın şeyler var. Can’ı da, Kenan’ı da, Berk’i de korumak için bu şekilde davranmıştır, Serhat da Semih de bir sorun vardır, senin haddine değil Obradovic’i eleştirmek diyorum.

Bir şekilde yöneticilerimiz mi yapar, ya da kimse yapmadan Obradovic dışardan veya nereden geliyorsa gelsin bu baskıları umursamaz hale gelir bilmiyorum. Ne şekilde olursa olsun takımın üzerindeki baskının kalkması lazım. Yoksa biz gerçekten çok büyük bir fırsatı yani Obradovic’i kaçıracağız bu takımdan.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir