Fenerbahçe Ülker’de Sinyaller Olumlu

Gloria Cup turnuvasının başlamasıyla merakla beklediğimiz takımımızı ilk kez çıplak gözle imkanı bulabildim. Turnuvanın ilk maçında Kızılyıldız ile karşılaştık ve maçı 75-66 kazandık.

Zadar turnuvasında olduğu gibi bu maça da Ricky Hickman, Andrew Goudelock, Serhat Çetin, Jan Vesely ve Semih Erden  ilk beşi ile başladık.

ky11Zadar turnuvasının aksine bu sefer kısalarımız yerine uzunlarımız başroldeydi. Jan Vesely ve Semih Erden hücumda gayet iyi başlayıp, sonradan Semih’in yerine oyuna giren Zoric’in de katkısıyla ilk çeyrekte bulduğumuz 19 sayının 17 sine imza attılar. Bu ikinci çeyrekte de devam etti ve 41-36 önde bitirdiğimiz ilk yarı sonunda uzunlarımızdan bulduğumuz sayı toplamı 27 olmuştu.  ky10Maç sonunda ise Oğuz’un az süre alıp sayı üretemediği bir maçta Bjelica(10), Vesely(13), Semih(10) ve Zoric(14) toplamından 47 sayı ürettik. Zadar turnuvasında maç başına ortalama 76,67 sayı üretmiş bunun sadece 31 sayısını uzunlardan bulmuştuk.  Bu 31 sayıyı bulmak için ortalama 17,3 şut kullanmış ve %63 başarı tutturmuştuk. Bu maçta ise kullandığımız şut sayısı iki katına çıkıp 35 oldu ve bunun 19’unda başarılı olup %54 (Bjelica’nın 0/4 üç sayı atmasına rağmen) isabet oranı sağladık. Eğer uzunlarımız hücumda bu kadar verimli oynamaya devam ederlerse takımın hücumu kısalar açısından da çok rahatlayacak ve geçen sene bir çok maçta yaşadığımız tıkanmalara artık şahit olmayacağız.

ky8Uzunlardan devam edersek, hücumda bu kadar iyi performans olmasına rağmen savunmada aynı başarıyı gösterdiğimizi söylemek zor. Marjanovic&Mitrovic ikilisi toplamda 32 sayı attılar. Özellikle Mitrovic’in dış şutlarını çok fazla boş bırakmamız sonucunda sürekli potamızda üç sayılık basketler gördük.  Kısa oyuncularımızı ön alan savunları gayet iyi görünmesine rağmen özellikle kaymalar sonrasında boş kalan adama yetişemiyor olmamız nedeniyle bu şutları potamızda daha çok görebiliriz. Aslında bu sorun geçen sene de vardı ve başımızı da çok ağrıtmıştı. Bir şekilde bu kaymaları daha hızlı yapmalı ve boş şut imkanı vermemeliyiz.

ky6Bu maçın bir diğer önemli notu ise asist sayımızdaki artış oldu. Zadar turnuvasını maç başına ortalama 12,67 asist ile tamamlamış ve bunun çok yetersiz olduğunu söylemiştik. Bu maçta ise tam 22 asist yaptık. Hickman&Kenan ikilisi Zadar turnuvasını maç başına toplam 2 asist ile bitirmişken dün akşam toplamda 8 asist yaptılar. Sadece onlar değil tüm takım olarak maç boyunca topu çok iyi dolaştırıp uygun adamı aramamız sayesinde asist sayısı 20 lerin üzerine çıktı. Umarım bu da bu şekilde devam eder. Rakiplerimizin ve savunmaların daha sertleşmesi sonrasında bu rakam biraz aşağı düşebilir ama hedef en az 20 olmalı ki bunu yapabilecek kadro yapısına sahibiz. Sadece Kenan ve Hickman değil, başta Emir olmak üzere Bogdanovic, Goudelock, Serhat, Bjelica oyun görüşleri ve top hakimiyetleri sayesinde bu sayıyı tutturabilecek katkıları vereceklerdir.

ky5Yine önemli bir nokta top kayıplarımızın ciddi oranda azalmasıydı. Ki Obradovic de maç sonunda bunun altını çizdi. Zadar turnuvasındaki 17 top kaybı bu maçta sadece 9 oldu. Bu rakamın da 10’un altında kalması ve asist/top kaybı rasyosunun 2 ye 1 olması takım başarısını doğrudan etkileyecektir.
Takımımızın geçen seneye göre çok daha atletik özelliklerini arttırmış olması, özellikle ön alan savunmasının iyileşmesi , Emir’in üzerindeki yükün hafiflmesi diğer önemli artılarımız.

Eksilerimiz yok mu derseniz bence oldukça fazla eksilerimiz de var. Bir kere şu an en göze çarpan konu savunma ribaundları. Maalesef bu bizim açımızdan ciddi bir sorun olacak gibi duruyor. Bir türlü net savunma ribaundları alamıyoruz. Bu hem rakibe ikinci şans sayısı bulma imkanı tanıyor, hem de hızlı hücuma kalkmamızı engelliyor. Bu senenin oyun planında oldukça önemli yeri olan fast break’ler için bu net savunma ribaundlarına çok ihtiyacımız var.

Aky2ndrew Goudelock oldukça önemli bir skorer. Ancak gününde olmadığı maçlarda bunun farkına varmalı ve zorlamaktan vazgeçmeli. Bazen topla çok oynayıp takıma zarar verebiliyor. Takımda oldukça fazla skorer var, eğer gün onun günü değilse Bogdanovic, Hickman, Bjelica, Emir biri mutlaka devreye girip o skoru atacaktır. Bu zamanla oturacaktır diye düşünüyorum. Goudelock ne kadar top kullanmaya meyilli ise bir çok oyuncu da aslında bu işten o kadar tedirgin. Bir çok oyuncu yaptığı olumlu olumsuz herşeyden sonra Obradovic’in gözlerine bakıyor. Acaba ne diyecek, kızacak mı, iyi mi yaptım kötü mü yaptım dercesine bir yüz ifadesine bürünüyor. Obradovic’in ne kadar güçlü bir karakter ve büyük bir etken olduğunu biliyoruz, ancak bu kadar gerginlik takımı olumsuz etkileyebilir.

Bence basketbolda en önemli konulardan biri özgüven. Obradovic de bu konuda çok hassas. Bir oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun özgüven sorunu yaşamaya başladığı zaman hiçbir yeteneğini gösteremez. Obradovic’in kimsenin korkmasını istediğini veya tedirgin bir oyun oynamasını istediğini sanmıyorum. Belki yeni oyuncu sayısı çok diye böyle oluyor ama bir şekilde bu kenara bakıp onay alma işinin azalması gerektiğini düşünüyorum.

ky1Semih konusuna da biraz değinmek lazım. Görünen o ki Semih’in vücut dili çok da iyi sinyaller vermiyor. Karakter itibariyle başkaldırmaya müsait yapısı ve otoriteyi sevmemesi Obradovic ile onun iletişimini zorlayacaktır. Ya biran önce hoca ne diyorsa doğrudur deyip ipleri Obradovic’in ellerine bırakacak ya da artık daha düşük takımlarda oynamayı kabullenecek. Dün çok kısa süre sahada kalıp(10:39) 10 sayı üretti. Fena da oynamadı. Ancak Obradovic ile iletişimi ve kenara gelirkenki yüz ifadesi aslında işlerin çok da iyi gitmediği yönünde işaretler verdi. Umarım onu kazanır ve verim alabiliriz.

Jan Vesely yakın zamanda takımın sevgilisi olacak gibi duruyor. Hem mücadeleci yapısı, hem de spektaküler smaçları ile bu takıma bir hava katacağı kesin. Sanırım Obradovic’in dakikaları dağıtmakta en zorlanacağı pozisyon 4 numara olacak. Dünkü maçta ilk çeyreğin tamamında , ikinci çeyreğinde ilk iki dakikasında çıkmadan oynadı Vesely. Bir kaç zorlama atış haricinde gayet de iyi oynadı. Daha önce bahsettiğim gibi savunma ribaundlarında etkinliğini arttırırsa takımın çok önemli bir parçası olacağı kesin.

ky14Emir Preldzic yine kim gelirse gelsin bu takımın lideri benim dercesine oynuyor. Yine inanılmaz rakamlarla bitirdi maçı. 8 ribaund(takım lideri) ve 6 asistlik (takım lideri) katkısıyla sadece 5 sayı üretmesine rağmen takımın en faydalı oyuncusuydu. Takım kaptanlığının verilmesi, ve takımdaki skorer sayısının artması onun performasını gayet olumlu etkilemiş durumda.

Dün salonda gayet kalabalık bir seyirci topluluğu vardı. Hazırlık maçı olmasına rağmen bu kadar seyircinin maça gelmesi hem takımı hem de beni çok mutlu etti. Rekor sayıda kombine satılmış olması ve taraftarın takıma olan güveni basketbolumuza olumlu yönde katkı yapacaktır.

Bu akşam daha zorlu bir rakip olan CSKA ile karşılaşacağız. Çok da hazır durumda olmayan CSKA’nın gerçek bir test olacağını düşünmüyorum. Yine de oldukça keyifli ve ortada bir maç olacaktır. İmkanı olan herkesin salona gelip maçı canlı izlemesini tavsiye ediyorum.

Maçın ardından Obradovic’in görüşleri:

Zeljko Obradovic: “Oyuncularımın savunma performansından memnunum”

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın Baş Antrenörü Zeljko Obradovic, Kızılyıldız’ın güçlü oyuncularına karşı oyuncularının savunma performansından çok memnun olduğunu dile getirdi.

ky4Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Zeljko Obradovic, “Bizim için bu turnuvada olmak büyük bir fırsat çünkü Euroleague takımları ile oynama şansımız var. Zadar Turnuvası’ndan sonra ikinci bir şans yakalamış olduk. Zadar Turnuvası’ndan önce Emir Preldzic ve Oğuz Savaş tek antrenmanla maça çıkabilmişti; bugün de Bjelica ve Bogdanovic aynı şekilde oynadı. Her zamanki gibi olumlu ve olumsuz işlere imza attığımız bir maç oldu. Bugünün en olumlu noktalarından bir tanesi, Zadar’da yaptığımız kadar top kaybı yapmadık. Savunma açısından da Kızılyıldız’ın güçlü oyuncularına karşı performansımızdan çok memnunum. Ne kadar fazla hazırlık maçı yapabilirsek bizim için en iyisi bu. Ayrıca bize destek veren taraftarımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Geçen seneden daha farklı bir takıma sahip olduklarına vurgu yapan deneyimli koç, “Geçen seneye göre daha hızlı ve atletik bir takımımız var. Farklı özellikleri olan oyuncularımız var. O nedenle geçen seneden farklı bir takım olacağız. En önemlisi de oyuncularımızın, taraftarımızın büyük beklentisinden haberdar olması” ifadelerini kullandı.

Kombinelerde elde edilen rekor satışa da değinen Obradovic, “Kombine satışlarında büyük rekorlar kırıyoruz. Konuşmak kolay; bu desteğin karşılığını parkede vermek gerekiyor” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir