FBU Yeni Kadro ve Oyuncu Değerlendirmeleri-3

Kadro ve oyuncu değerlendirmeleri hakkındaki 3.yazıma Serhat Çetin(SÇ) ile başlıyorum.

Aslında Fenerbahçe’ye yabancı bir oyuncu değil Serhat.Efes altyapısında yetiştikten sonra  2004 yılında ,18 yaşındayken Tekelspora transfer oldu . Ertesi sezon da GS’a geçti ve çok da başarılı bir sezon geçiremedi. 2006 Yılında Karşıyaka’ya transfer oldu ve yüzdelerini de sayı ortalamasını da yükseltti. Ardından Tanjevic yönetimindeki FBU’e transfer oldu. Ancak transfer döneminde yaşanan olaylar nedeniyle bir türlü kendini sevdiremedi.

Klupten önce transferi hakkında basına bilgi sızdırdığı için klup tarafından ilk olarak transferi yalanlandı. Alındığı sezon o zamanlar pilot takım olan Alpella’ya gönderildi. Sonraki sezon tekrar takıma döndü ancak özellikle belindeki sakatlık ve Tanjevic’in ona çok güvenmiyor olması nedeniyle oldukça az süreler ile oynadı. 2 Sezon takımda süründükten sonra Beşiktaş’a transferi gerçekleşti. Ergin Ataman yönetimindeki Beşiktaş ile o sezon 3 kupalı kadroda yer aldı. Yerli rotasyonunun en önemli parçalarından biri oldu.

sc4

Bir sezon daha Beşiktaş’ta oynadıktan sonra geçen seneyi Tofaş’ta geçirdi. %50 iki sayı %41,7 üç sayı yüzdeleriyle 11,2 sayı ortalaması tutturdu.  Bu rakam yanıltıcı olmasın, hiçbir zaman skorer yönü ile ön plana çıkmadı. Asıl fark yaratan özelliği kısa oyunculara yaptığı baskılı savunma. Bunun yanında ceza şutlarını da sokar hale gelmesi onun özel bir oyuncu olmasını sağladı.  Zaten bu seneki skor kapasitesi çok yüksek oyunculardan kurulmuş takımımızda skor işinin ona kalmasını beklemeye gerek yok. Bizim rotasyon yazılırken 1.97 boyu da düşünüldüğünde onu SF pozisyonuna yazıyoruz. Zaten o pozisyonda Emir haricinde başka bir oyuncumuz da yok.  Ancak istatistik kağıtları açısında çok da SF gibi oynamadığı söylenebilir. SG pozisyonuna daha yakın istatistikleri olduğu görülüyor. Geçen seneyi 4 asist, 1.7 ribaunt ortalamaları ile bitirdi. Genelde 3 numaradan daha çok ribaund katkısı beklemek doğaldır. Bizde alacağı sürenin rakibe göre belirleneceğini düşünüyorum. Herhangi bir SF transferi de ufukta gözükmemesine rağmen, bu pozisyonu 25-15 Emir ile paylaşacağını sanmıyorum. 5-10 dk arasında süre alıp, Emir ve Bogdan’ı dinlendireceğini, arada savunma sertliği gerektiğinde rol alacağını düşünüyorum.

sc5

Bir diğer transferimiz 4 numara pozisyonuna Kleiza’nın yerine aldığımız Jan Vesely.  1990 Çek Cumhuriyeti doğumulu oyuncu 2007 yılında Slovenya’nın Slovan takımı ile ilk yurt dışı deneyimini yaşadı. Coach Vujosevic’in parlayacak oyuncu bulma konusundaki inanılmaz yeteneği sayesinde Partizan’a transfer edildi. Hem bu tarz yeteneklere oldukça güvenen ve şans veren bir hoca olması hem de , oyunculardaki potansiyeli ortaya çıkarması ile bilinen Vujosevic ona ilk sezonunda EL de normal sezonun 5.maçı olan CSKA maçıyla birlikte ilk beşte yer vermeye başlar. Vujosevic onu, 2010 boyu ve 2.23 kulaç boyuyla oldukça uzun bir oyuncu olmasına rağmen hızlı ayakları ve yüksek top hakimiyeti sayesinde SF olarak değerlendirir. Bu maçta 25dk oyunda kalarak Tepic’den sonra en fazla süre olan ikinci oyuncu olur. SF için pek kabul edilecek bir istatistik olmamasına rağmen sadece 1 sayı ile bitirdiği maçta 9 ribaund alarak takımına katkı sağlar. Ancak istatistik kağıdına yansımayan katkıları sayesinde coach artık onu bir ilk beş oyuncusu yapar.

İlk senesinde EL de önce Top16 arkasından playoff yapan Partizan’da çok da içaçıcı istatistikler sergilemez.

JV2
3 Numara pozisyonundaki bir oyuncu için %5,6 üçlük yüzdesi pek kabul edilebilir bir şey değil. Bunun yanında ne asist ne de ribaund rakamları ile de çok dikkat çekici bir oyuncu olarak gözükmez. Ancak bir sezon sonra takıma katılan Bo Mccalebb ve Lawrance Roberts ile birlikte Partizan bir sınıf yukarı atlar. Takımla birlikte Vesely’nin performansı da yükselir. Hiçkimse tarafından favori gösterilmemekle beraber playoff turunda Maccabi’yi saha avantajları olmamasına rağmen 3-1 ile geçerler ve F4 oynamaya hak kazanırlar.

jv6

Özellikle Top16 turunun ilk iki maçında hem Panathinaikos’u hem de Barcelona’yı yenerken sergilediği dikkat çekici performanslar ile takımının F4 yapmasında büyük pay sahibi olur. Bir önceki seneye göre sayı ortalaması ve yüzdelerini yükseltmiştir.

 Bir çok dikkat çekici özelliği olmasına rağmen oldukça fazla eksiği de vardı Vesely’nin. EL için gereğinden fazla atlet bir oyuncuydu ve pozisyon alma saha yerleşimi konusunda yaşına göre oldukça olgundu. Ayrıca yüksek fundemantal’i çok uzun ve hızlı bacakları sayesinde rakip 3 numaraları çok rahat geçebiliyordu.  Savunmada da hem 3-4-5 numaradaki herkesi tutabilecek kadar yetkindi. Tüm özellikleri sayesinde  Washington tarafından NBA draft’ında 1.tur 6.sıradan seçildi. Aslında en az bir yıl daha EL de kalıp kendini geliştirmeye devam etmesi beklenirken aşırı yüksek özgüveni ve biraz da kendini beğenmişliği nedeniyle aynı yıl NBA’e gitmeye karar verdi. Draft gecesi söylediği “ben Griffin’in Avrupa versiyonuyum” demeci onun kendini NBA’e ne kadar hazır gördüğünün deliliydi.

jv11

Ancak NBA şartları için 3 numara pozisyonuna yeterli değildi. NBA bir oyuncunun gelişimi için uygun bir yer değil. Orada genelde iyi olduğun özelliklerini sergilemeni beklerler, gelişmeni değil. Sonuç olarak onun 3 numara pozisyonunda NBA için hazır hale gelmesini bekleyecek zamanı yoktu Washington’un. Ne şut performansı ne pas yeterliliği ne de parmak hassasiyeti yeterli değildi. Bu nedenle hemen onu 4 numaraya hazırlamaya başladılar ve yavaş yavaş fiziksel olarak irileşmeye ve kilo almaya başladı. Ne kadar atletik özellikleri onun takımda yer bulmasına neden olsa da sıradan bir oyuncu olmaya başladı. Ayrıca şut performansı da tamamen geriledi. İlk iki senesinde sadece 2 adet 3 sayılık atış denedi son senesinde ise sıfır 🙂 . Son senesinde Denver’a takas oldu ancak orada da birinci tur altıncı sırada seçilen bir oyuncu için fazlasıyla etkisiz ve sıradandı. Ve çok doğru bir karar verip biten sözleşmesinin ardından Fenerbahçe’den gelen teklifi kabul edip Avrupa’ya geri döndü.

jv1

Jan Vesely’nin NBA’e gitmeden önceki görünüşüne baktığımda aklıma ilk olarak Gregor Fucka geliyor. Tanjevic’in çok uzunlu sistemenin en önemli parçası olan Fucka o dönemde büyük bir fark yaratmış ve uzun boyu uzun kolları ve yüksek fundamental’i sayesinde büyük eşleşme problemleri doğurmuştu. Aslında Vesely de hem fiziksel olarak hem de yetenek olarak o nesil bir oyuncu idi. Fucka ile Vesely arasındaki fark ise Vesely’nin o yolda devam etmeyip başka bir oyuncuya dönüşmüş olması.

 

Obradovic onu niye transfer etti ve nasıl kullanacak asıl soru bu. Geçen sene elimizde birbirine benzeyen iki  4 numara vardı. Kleiza da, Bjelica da, hücum gücü yüksek, 3 numara oynayabilecek yetkinlikte ancak savunmaları zayıf oyunculardı. Tabi Bjelica’yı geçen seneki Kleiza ile bir tutmamak lazım. O geçen sene takımda her şeyi yaptı. Bu sene ise benim düşüncem Obradovic’in Vesely’den beklentisi takımın ribaund gücünü arttırması ve fastbreak’e hızla çıkabilmesine yardımcı olması. Geçen seneki en önemli eksiklerden biriydi, net savunma ribaundu alamamak ve rakibin 2. veya 3. kez hücum etmesiyle savunma direncinin düşmesi. 20 saniye harika savunma yapıyorsunuz ve rakibi kötü bir şuta zorluyorsunuz tam ribaund çekip ödülünüzü alacakken rakip hücum ribaundu yapıyor ve herşey baştan başlıyor. Hele bir de bu ikinci şansı verdiğinizde sayıyı potanızda gördüğünüz zaman bu sizin hücum performansınıza da yansıyor. İşin diğer bir boyutu da hızlı hücum sayılarından faydalanamıyor olmamız.

vs13

Vesely bu konuda oldukça fark yaratacaktır. Hem Zoric hem de Oğuz iyi ribaundcu uzunlar değiller. Özellikle Zoric yanında boxout edecek başka bir uzun yoksa ribaund almayı hiç beceremiyor. Vesely hem net bir ribaundcu hem de rakip uzunları devre dışı bırakacak kadar iyi bir boxout ustası. Bu sayede hem takımın hem de Oğuz ve Zoric’in ribaund sayılarında bir artış olacağını düşünüyorum.

 

Vesely’nin diğer bir farkı çok hızlı ve atlet olması. Hücumda sıkıştığınız zaman topu havaya atıp onun bitirmesini beklemek gibi bir lüksü olacak bu sene takımın. Genelde tüm rakiplerin yaklaşık 10cm üzerinde bir yerlerde oynuyor oyununu. Aynı zamanda çok koşan bir oyuncu olması nedeniyle takımın hızını da yukarı çekip tempomuzu arttırmaya yardımı olacaktır.

Şu ana kadar anlattıklarım aslında bardağın dolu tarafları idi. Boş tarafları da oldukça fazla maalesef. Vesely kesinlikle iyi bir şutör değil. NBA e gitmeden önce de çok üstün bir şutu yoktu, NBA’den sonra iyice kayboldu. Ve şut sokabilmek dünden bugüne değişebilecek bir şey değil maalesef. Bu sene ondan orta ve uzun mesafe şut sokmasını beklemek fazlasıyla hayalcilik olacaktır.

Obradovic’in dediğine göre onu 3-4-5 pozisyonlarından hepsinde birden değerlendirilebileceği. Ancak zaten şut konusunda bu kadar sıkıntısı varken ve bu kadar kalınlaşıp kilo almışken ben onu 3 numarada göreceğimizi hiç sanmıyorum. 5 numara için de maalesef pivot hareketlerini repertuarına katmış bir oyuncu değil. Sırtı dönük oyunda neredeyse hiç yok. 5 numara savunması yapabilir ancak hücumunu yapabilecek kapasite değil. E şut sokamıyor, sırtı dönük oynayamıyor, bu adam nasıl sayı atacak. Çok da atmayacak. Alley-oop lar, fastbreak ler  ve hücum ribaundu sonrası sayılar haricinde onun çok sayı üretebileceğini düşünmüyorum.

Sonuca gelirsek takımın eksik bir noktası tamamlandı. Onunla birlikte takımın hem hızı, hem atletik özellikleri, hem ribaund sayıları hem de savunma direnci olumlu yönde değişecektir. Üstelik Fenerbahçe taraftarı gibi spekülatif hareketlerden fazlasıyla coşan bir  seyirci için de onun takıma ekstra bir motivasyon sağlayabileceği de aşikar. Bogdan Bogdanovic için söylediğim bir cümleyi onun için de kullanacağım. Eğer ondan beklentinizi doğru belirlerseniz çok faydalı olacaktır. Diğer taraftan şut sokmasını , pivot hareketleri yapmasını , işler zorlaştığında sayı üretmesini beklerseniz işte o zaman hem hayal kırıklığı olur hem de bu baskı ile performansı aşağı iner. Obradovic’in söylediği kadarıyla çalışmayı çok seven bir oyuncu. Geçen her zaman onun takıma katkısı ve kişisel özellikleri artacaktır. Önümüzdeki sene onu çok daha farklı bir oyuncu olarak izleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir