FBU Yeni Kadro ve Oyuncu Değerlendirmeleri-1

FBU Yeni Kadro ve Oyuncu Değerlendirmeleri-1

Jan Vesely transferi de resmi olarak açıklandıktan sonra kadro şu şekilde oluşuyor:
1) Ricky Hickman(RH), Kenan Sipahi(KS), Berk Uğurlu(BU)(kiralık gidebilir)
2) Andrew Goudelock(AG), Bogdan Bogdanovic(BB), Can Altıntığ(CA), Melih Mahmutoğlu(MM)
3) Emir Preldzic (EP), Serhat Çetin(SÇ), Metecan Birsen(MB)(kiralık gidebilir)
4) Nemanja Bjelica(NB), Jan Vesely(JV), İzzet Türkyılmaz(İT)
5) Luka Zoric (LZ), Oğuz Savaş (OS), Semih Erden (SE)
Kadro mühendisliği konusunda çok klasik düşünürsek 2 ve 4 numara hariç tatmin edici bir rotasyonumuz yok gibi duruyor. İsim olarak çok sayıda oyuncu gözükmesine rağmen EL için yeterli mi sorusu maalesef olumsuz cevaplanıyor.
1 Numaradan yani point guard pozisyonundan başlarsak eğer önce Ricky Hickman’dan bahsetmemiz gerekiyor. 2007 Yılında adım attığı Avrupa kariyerine sırasıyla Romanya, Almanya, Finlandiya gibi alt liglerde başladı. 2010 yılında İtalya 2.ligine transfer olup burada burada %55 ile iki sayı, %40,7 ile üç sayı istatistiği yakalayıp, maç başına 17,5 sayı tutturunca ilk defa ciddi bir lig olan İtalya 1.liginde Scavolini’ye transfer oldu. Burada da benzer yüzdeler tutturup istikrarını sürdürünce sayı istatistiklerine 3 asist 3 de ribaunt ortalamaları ekleyip David Blatt’ın Maccabi’sine transfer oldu ve kariyer sıçramasını bu sene yapmış oldu. 2 Senelik Maccabi serüveninde de sistem oyuncu olmayı ve takımın önemli silahlarından biri olmayı başardı.
 rh1rh2
Maccabi yıllarında yanında Yogev Ohayon ve Tyrese Rice ile birlikte bu pozisyonu paylaştılar. Ancak her zaman Rice ve Ohayon’a göre pg yerine sg olarak rol aldı. Oyun stili olarak bir nebze Bo Mccalebb’i andırıyor. Onun kadar güçlü olmasa da top hakimiyeti yüksek ve trafiğin çok kalabalık olmadığı anlarda hızı sayesinde bir anda onu potada görebiliyoruz. Bo’ya göre onunla kıyaslanmayacak kadar iyi şutu var. Bu sayede rakiplerin onu bir adım geriden alma lüksü olmayacaktır. İkili oyun oynamada rolü devrilen oyuncuyu bulmaktan daha çok onun perdesinden çıkıp şut sokmak şeklinde oluyor. Bu onun uzuna pas indirmeyeceği anlamına gelmiyor, çünkü aslında tam anlamıyla bir oyun kurucu olmasa da, pas yeteneği olan bir oyuncu. İşin savunma kısmında da gayet olumlu konuşabiliriz. Çabuk elleri sayesinde top çalmada ve pas arası yapmada gayet başarılı, ancak karşısındaki oyuncuya yapışarak onu bezdirerek bir savunma yapmasını beklemeyin.
 rh4rh5
Bo gittikten sonra, Bo varken bile ihtiyacımız olan gerçek bir oyun kurucu mu sorusunun cevabı da maalesef hayır. Yanında gerçek bir pg ile verimi çok daha yüksek olabilecek bir oyuncu. Kenan bu takımın 1.pg olur da RH onun tamamlayıcısı olur mu bu sene bilemiyorum ama öyle olsun çok isterdim. Eğer RH tek pg olarak oynayacaksa iş biraz sıkıntıya girebilir. Gerçi AG ve BB analizlerini yaparken onların katkısını konuşuyor olacağız ancak şimdiden şunu söyleyebilirim RH’ın performansı mutlaka takımdaki rolü ile paralel değişecektir. Burada da top Obradovic’in eline kalıyor. O bir şekilde onun verimi yükselticek bir rotasyon belirleyecektir. Sonuç olarak geçen senenin EL şampiyonun yaklaşık 30 dk süre alan bir oyuncusundan bahsediyoruz. Mutlaka çok faydalı olacaktır. Şunun altını çizmek istiyorum sadece, o gerçek bir pg değil, bu beklentiyle onu izlemememiz lazım.
AG, RH’a göre daha genç, Avrupa deneyimi bir sene ve EL deneyimi hiç yok. Üniversite yıllarında istikrarlı şut yüzdeleri ile dikkat çekmiş, özellikle son senesinde yüksek yüzdeyle 23 sayı ortalamasının yanına 4,3 asist ortalaması da ekleyince draftta ikinci turda seçilme şansını yakalamıştı. LA Lakers ve NBDL arasında gidip geldiği 2 senenin ardından 2013 yılında Unics Kazan’a transfer oldu. Ve bu seneyi Eurocup da final oynayıp  MVP ödülünü alarak tamamladı. Oyun stili açısından RH’a oldukça benziyor ancak 2 numaraya daha yakın bir oyuncu. Aynı RH gibi hem şut, hem driplin hem de pas yeteneği olan bir guard. Çok avantajlı bir şut mekaniği var. Hem statik hem hareketli şutları atabiliyor. Hem sağa hem sola gidip kendi şutunu yaratabiliyor. Fundemantal’ının iyi olması nedeniyle gerektiğinde pg gibi de oynayabiliyor. Boyu aslında uzun değil ama vucudunun üst kısmı oldukça güçlü ve bu sayede savunmacılarını oldukça rahatsız ediyor. Unics Kazan da takımın birinci skor opsiyonu şeklinde oynadı ve tüm takım tarafından kabul gördü ki takımda Chuck Eidson, Kostas Kaimakoglou, Nikos Zisis gibi deneyimli oyuncular olmasına rağmen. Tipik bir skorer olarak görünüyor. RH ve BB rotasyonu ile birlikte onu bazen 1 bazen 3 numarada görüyor olabiliriz ki hiçbirinde sırıtacağını sanmıyorum. Ayrıca bana bu kadronun birinci skor opsiyonu olacak gibi geliyor. Oyunundaki tek sıkıntısı ribauntlara yeteri kadar destek olmaması.
ag3 ag1
Bu iki oyuncuya bakınca bu sene oynanacak basketbol hakkında aklıma şu geliyor. Evet safkan bir pg yok takımda, maç başına 6-7 asist yapacak bir oyuncu olmayacak belki ama , RH da, AG da maç başı 3 er asist civarında yapıyorlar. Bu görev büyük ihtimalle takıma dağılacak. RH ve AG’ın dışında, BB, KS, NB,EP bunların hepsi asist sayısına katkı yapacak oyuncular olacak. Takımdaki tüm oyuncuların hem şutları sokabilecek hem asist yapabilecek hem de topu yere vurabilecek olması belki de bizim pg açığımızı kapatacaktır.
Diğer transferlerin değerlendirilmesi ve genel görüşlerime bir sonraki yazımda devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir