EL’de Sezonun Sonu Yine Erken Geldi…

Sezon boyunca başarısızlığın nedenleri ile ilgili bir çok şey konuştuk. Bu nedenlere EL’in en başarılı coach’u bile çözüm bulamadı. Oturur savunma çalışırsınız, hücum çalışırsınız, herşeyi pratik edebilirsiniz , ama insanların zihinlerinin içine girmek, düşüncelerini değiştirmek çok da kolay değil. Maalesef takımın en büyük sorunu zihinlerde. Kırılgan oyuncularımızın fazla olması , hücum ve savunma setlerinin de çok güvenilir olmaması nedeniyle bizi EL dışında bıraktırdı. Artık önümüzdeki seneye bakmak ve doğru bir kadro planlamasına gitmek gerekiyor.

Evet daha önümüzde BBL var ve en azından orada şampiyon olmak önemli bir hedef olarak duruyor. Ama şunu biliyoruz ki burada şampiyon olsak bile bu hiç kimseyi tatmin etmeyecek.

Önce elimizdekilere bakarak başlamak istiyorum.

1) Ülker Arena : Avrupanın en iyi salonlarından birine sahibiz. Hem oyuncular hem seyirciler açısından gerçekten bu salon çok önemli bir güç. Hergeçen gün artan kombine sayısı ve salonun lokasyonu ile EL de en fazla seyirci ortalamasına sahip takım durumundayız. Önümüzdeki sene de aynı şekilde daha da artan kombine sayısı ve dolu tribünler ile büyük bir avantaja sahip olacağız.

2) Obradovic : Tartışılmayacak bir coach’umuz var. Bu sene ne kadar başarısız olsak da Türk oyuncusunu, klubü , İstanbul’u tanıması seneye büyük bir avantaj olacak. Sezon öncesinde sadece 3 oyuncunun transferinde onun etkisi vardı. Zoric, Bjelica ve Kleiza. Maalesef üçünden de yüksek değil yeteri kadar bile verim alamadık. Belki biraz Bjelica’yı ayırabiliriz ama hem Zoric , özellikle de Kleiza , takımı bir basamak ileri taşıması gereken oyuncular başarısız bir sezon geçirdiler. Önümüzdeki sene takıma yeni transferler olacak olursa ki olmalı, çok daha doğru transferler yapılacaktır.

3) Genç Yerli Oyuncular: Son zamanlarda gördük ki Berk Uğurlu’nun da dahil olmasıyla elimizde çok değerli Türk genç oyuncular var. Kenan iyileşecek, İlkan iyileşecek, Berk daha fazla süre alıp tecrübe kazanacak, Melih iyi bir rotasyon oyuncusu durumunda, Metecan biraz daha çabalarsa mutlaka dakika alacaktır. Bunların haricinde bir de  Oğuz(27) Obradovic’in sevdiği hücum özelliklerine sahip olması nedeniyle takımda kendine yine yer bulacaktır. İzzet’i saymadım çünkü ondan emin değilim, Obradovic’in de emin olduğunu düşünmüyorum.

Bu yerli kadronun üzerine doğru yabancı oyuncularla ve iyi bir hazırlık dönemiyle gelecek yıl çok daha başarılı bir takım olabileceğimizi düşünüyorum.

Bu sene transfer edilen Zoric ve Bjelica’nın 3’er, Kleiza’nın 2 yıllık kontratı var. Obradovic’in Bjelica’dan vazgeçeceğini sanmıyorum. Ancak bu yılki görüntüleriyle Zoric ve Kleiza’nın seneye bu takımda kalmasını sanırım hiçbir Fenerbahçeli istemiyordur. Devam eden kontratları nedeniyle takımdan gönderilemeyebilirler , işte o zaman top yine Obradovic’e düşecek ve bu iki oyuncunun verimini arttırması gerekecek.

Bo McCalebb ve Bogdanovic’in kontratları bu sene bitiyor. Vidmar’ın da takımda tutulmayacağını düşünüyorum(bana kalsa kalmalı). Bildiğiniz gibi Emir ile sezon ortasında yeni 3 yıllık kontrat yapılmıştı, ancak dünkü kadro dışı kalma olayından sonra onun geleceğinin ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda önümüzdeki sene için bir transfer listesi hazırlayacaktır yöneticiler ve Obradovic. Ben de kendimce bir transfer listesi hazırladım.

1) 1 Numara için mutlaka oyun kurma özelliği olan, stresli anlarda sakin kalabilecek, tecrübesi yüksek bir oyuncuya ihtiyacımız var. Benim bu pozisyon için adaylarım Thomas Huertel & Nando de Colo gibi Fransızlar ve bir de Aaron Jackson. Bu üç oyuncudan birinin takıma çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bunların yanında Kenan ve Berk gibi iki türk oyuncuyla bu pozisyonu doldurabiliriz. Bu önerimin arkasına geçen sene de 1 yabancı arkasına Barış ve Kenan ile başladığımız rotasyonun çok başarılı olmadığı ve mutlaka ikinci bir yabancı oyuncunun takıma katılması gerektiğini tecrübe etmiş ve bu nedenle bu seneye de böyle başlamanın risk olacağını düşünenlerimiz olacaktır. Ancak şunu unutmayalım ki , Bo ne kadar faydalı bir oyuncu olursa olsun, oyunu kurmada, asist üretmede, boş şutları sokmada oldukça zayıf bir oyuncu. Bu saydığım point guard’lardan birini alırsak bu sıkıntımız bu sene kalmayacaktır.

2) 2 Numara için de elimizde sadece Melih kalacak sanırım. Ömer’in seneye devam etmeyeceğini etse bile rotasyonda oldukça geride kalacağını düşünüyorum. Bu pozisyon için mutlaka iyi şutörler takıma dahil etmeliyiz. Bu pozisyona da üç adayım var. Jaycee Carrol(Real Madrid), Bogdan Bogdanovic(Partizan), Zoran Dragic(Malaga). İlk ikisi öncelikli tercihim olacaktır.

3) 3 Numara için Emir’in takımda kaldığını Bojan’ın ayrıldığını düşünürsek mutlaka bir kısa forvete ihtiyacımız olacak. İlk adayım atletik özellikleri fazla Adam Hanga(Laboral). İkinci tercih olarak Derrick Brown (Lokomotiv Kuban) düşünelebilir.

4) 4-5 numaralar için durum kontratı devam eden oyuncuların durumuna göre belli olacaktır. Elimizde İlkan ve Oğuz garanti var. İlk adayım Maceji Lampe(Barcelona). Tüm transfer listesinde en önemli en kilit transfer olarak onu görüyorum. Onun dışında Tibor Pleiss(Laboral) ve Joffrey Lauvergne(Partizan) düşünebilir.

Tabi bu oyuncuları teknik kapasiteleri ile değerlendirirek düşünüyorum. İlk bakışta Zoric ve Kleiza da çok iyi transferler olarak görünse de faydaları malum. Yine de büyük takımlardan çok pahalı transferler yerine bu oyuncular gayet faydalı olabilir.

Seneye Ivkovic’in de Efes’in başına geçmesiyle çok çetin bir mücadele olacaktır. Onlar da seneye daha hazır bir takım olacaktır mutlaka.

Ama şunu unutmayalım ki, oyuncuların uyumunda , fizik ve biyolojilerinden daha önemli olan takım kimyasına uyum. Bunun örneğini defalarca kez gördük. Bir takımda başarılı olamayan bir oyuncu başka bir takımda çok da başarılı olabiliyor. Takım kimyasının ön planda tutulup ona göre bir rotasyon kurulması ve daha başarılı bir ekip oluşturulmasını hepimiz bekliyoruz. Bu senenin bir affı vardı , ama önümüzdeki sene yine top16 da kalır daha ileriye gidemezsek sanırım yönetim yatırımı kesmeyi veya daha küçültmeyi düşünecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir